Ką reikia žinoti apie asbestą?
Asbestas yra gamtinis pluoštinis mineralas, netirpus vandenyje, rūgštyse, šarmuose, atsparus temperatūros poveikiui, negaruojantis, neskylantis šviesoje, geras šilumos, garso, elektros izoliatorius. Dėl nesudėtingos bei gana nebrangios gavybos ir savo techninių savybių anksčiau buvo plačiai naudojamas įvairiose srityse, didžioji dalis – šiferiui ir vamzdžiams gaminti, todėl jo yra kai kur išlikę iki šiol pastatų stoguose, katilinėse, šiluminėse trasose.
Kada asbestas tampa pavojingas?
Kol asbesto statiniai ir konstrukcijos yra nepakitusios formos, didelio pavojaus žmonių sveikatai ši medžiaga nekelia, tačiau paveiktas laiko, ardomas ar kitaip apdorojamas asbestas tampa labai kenksmingu. Pakitus asbesto konstrukcijai, į aplinką pasklinda labai smulkios, akimi nematomos skaidulos (asbesto plaušeliai), kurios patekusios į žmogaus plaučius sukelia įvairių sveikatos sutrikimų.
Kaip sumažinti riziką?
Asbesto šalinimo darbus patariama patikėti specialistams, tačiau jeigu patekote į aplinką kurioje gali būti asbesto dulkių, būtina stengtis nejudinti asbesto, naudoti tinkamas kvėpavimo takų apsaugos priemones, riboti laiką užterštoje aplinkoje. Jokiu būdu negalima asbesto atliekomis užkloti kelio duobių ir įvažų, pakartotinai dengti pastatų stogų ar naudoti kitoms reikmėms.
Asbesto sukeliamos ligos.
Asbesto sukeliamos ligos: asbestozė, plaučių vėžys, mezotelioma (krūtinplėvės ir pilvaplėvės vėžys), rečiau skrandžio, storosios žarnos vėžys. 1976 m. asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių veiksnių sąrašą kaip kenksminga, vėžį sukelianti medžiaga. Teisės aktais nuo 2005 m. sausio 1 d. Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, naudoti asbestą ir kitus jo turinčius gaminius yra uždrausta.
Dažniausiai susergama tiesioginio kontakto – darbo su asbestu metu, esant asbesto plaušelių ore didesnei koncentracijai ir kvėpuojant užterštu oru ilgesnį laiką, ir tai traktuojama kaip profesinis susirgimas. Asbesto plaušeliai patekę į kvėpavimo takus pasiekia plaučių alveoles ir gali pasilikti ten visą gyvenimą. Poveikis sveikatai pasireiškia po daugelio metų (20–30 metų), todėl identifikuoti ligos priežastį būna sudėtinga.
Asbesto atliekų tvarkymas.
Pagal pateiktus Telšių r. savivaldybės administracijos duomenimis jų teritorijoje 2020 metais asbesto turinčių gaminių kiekis sudarė 2863,60 t, įskaitant viešojo naudojimo, gyvenamuosius namus, ūkinės, komercinės ir kitos veiklos pastatus ir statinius. Pašalintų asbesto atliekų kiekis priklauso nuo gyventojų sąmoningumo bei aktyvumo dalyvaujant stogų keitimo programose. Telšių regiono atliekų tvarkymo centro duomenimis 2021 metais iš viso regiono į Jėrubaičių sąvartyną pristatyta 1045 t asbesto atliekų.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento specialistai primena, kad gyventojų aplinkoje ar įmonių veikloje susidariusios asbesto turinčios atliekos privalo būti priduodamos tik turintiems teisę tokias atliekas surinkti ir tvarkyti atliekų tvarkytojams. Į aikštelę, esančią Gaudikaičių k., galima pristatyti iki 200 kg statybinių atliekų, turinčių asbesto (šiferio). Dangos lakštai privalo būti supakuoti ant padėklų, smulkios dalys sudėtos į sandarius maišus.