Ką reikia žinoti išeinant iš darbo?

Išėjimas iš darbo dažnai yra ganėtinai sudėtingas emocine prasme. Kita vertus, nors naujas gyvenimo etapas gali kelti nemažai streso, daliai žmonių nutinka ir papildomų problemų. Pavyzdžiui, kai kurie darbdaviai nesutinka išmokėti algos ar kompensacijų. Kiti – stengiasi priversti žmogų išeiti iš darbo jo neatleisdami. Panašių situacijų egzistuoja ir gerokai daugiau, todėl svarbu kuo išsamiau išmanyti savo teises. Tad, ką reikėtų žinoti prieš išeinant iš darbo?
Darbo ir kiti užmokesčiai
Neišmokėtas darbo užmokestis yra viena iš problemų, su kuria susiduriama itin įvairiomis aplinkybėmis. Dažniausiai tai pasitaiko būtent tuomet, kai asmuo nusprendžia palikti darbovietę. Visgi, šiuo atveju, svarbiausia nepasiduoti bei kovoti už tai, kas teisėtai priklauso Jums. Jei darbdavys neatsiskaito, pirmiausiai pamėginkite susitarti gražiuoju. Kita vertus, šiam vis tiek nesutikus sumokėti pinigų, galite kreiptis į skolų išieškojimo įmonę. Visgi, čia svarbiausia nedelsti.
Tačiau, egzistuoja ir daugiau su pinigais susijusių klausimų. Vienas iš jų – tai kompensacija už nepanaudotas atostogas. Nutraukus darbo sutartį, vadovas turėtų šią sumą pridėti prie algos. Visai nesvarbu, kiek dienų nepanaudojote – kompensaciją privalote gauti net ir už vieną. Dažniausiai pastaroji yra apskaičiuojama atsižvelgiant į vidutinį Jūsų atlyginimą.
Išėjimas dėl ligos
Kartais darbo sutartis yra nutraukiama sušlubavus sveikatai. Tokiu atveju, asmuo vis tiek gali pateikti prašymą išeiti, net ir turėdamas laikiną nedarbingumą. Egzistuojant svarbioms priežastims, apie savo išėjimą darbdavį galite informuoti prieš 5 darbo dienas. Kita vertus, jeigu tokių nėra – pasistenkite tai padaryti prieš 20 dienų. Visgi, svarbu paminėti, kad išėjimo iš darbo laikotarpis negali būti nukeliamas į nedarbingumo pabaigą. Taigi, iš esmės, galite paduoti prašymą dėl atleidimo bei ramiai rūpintis savo sveikata, nepergyvendami, jog turėsite sugrįžti bei „atidirbti“.
Privertimas išeiti
Darbo santykiai ne visuomet pasibaigia abipusiu draugiškumu. Kartais nutinka taip, jog asmuo nė nenori išeiti, tačiau yra „verčiamas“ tai padaryti. Pavyzdžiui, siekdamas išvengti kompensacijos, darbdavys gali liepti pasirašyti popierius, kad atleidimas vyksta Jūsų iniciatyva. Visgi, labai svarbu to nedaryti bei paieškoti kitų išeičių. Pirmiausiai, paprašykite, jog darbdavys pagrįstų tai, kodėl esate atleidžiami. Priminkite, kad egzistuoja įvairios institucijos, kurios gali pagelbėti, jeigu būsite „išmesti“ iš darbo neteisėtai. Be abejo, jeigu išeiti vis dėlto norite – nepamirškite derėtis dėl geresnių sąlygų. Kita vertus, kai kurie asmenys padarytų bet ką, kad liktų esamoje darbo vietoje. Tokiu atveju, pamėginkite susitarti bei paklauskite, ar tai apskritai įmanoma. Visgi, neskubėkite pasirašinėti jokių popierių – pirmiausiai derėkitės dėl geresnių sąlygų. Kitu atveju, greičiausiai negausite jokios kompensacijos, kuri gali stipriai praversti ieškant naujos darbo vietos.
Išėjimas dėl svarbių priežasčių
Kaip jau minėjome kiek anksčiau, prašymą išeiti iš darbo galima pateikti ne vėliau kaip prieš 5 dienas, jeigu turite tam svarbių priežasčių. Visgi, greičiausiai kyla klausimas – kokios aplinkybės laikomos svarbiomis? Išeiti anksčiau galite tuomet, jeigu darbdavys nemoka atlyginimo arba pernelyg ilgai esate prastovose ne dėl savo kaltės. Taipogi, svarbia priežastimi laikomos ir tokios aplinkybės, kai dėl ligos negalite tinkamai atlikti savo darbo. Kita vertus, kartais tai taip pat galioja tuomet, kai slaugote artimus šeimos narius. Dar viena ganėtinai rimta priežastis – tai sukakusi senatvės pensija. Visais šiais atvejais prašymą galite įteikti ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Be to, nepamirškite pasidomėti tuo, ar Jums nepriklauso įvairios kompensacijos, atsižvelgiant į vyraujančią situaciją.