Ką reikia žinoti prieš siunčiant siuntas į Ameriką?
Amerika – šalis, į kurią iš Lietuvos keliauja nemažas srautas siuntų. Išskiriama daugybė priežasčių, kodėl tam tikri siuntiniai yra siunčiami būtent į šią šalį – dovanos giminaičiams, artimiems draugams, įvairūs produktai verslo partneriams ir kt. Nors siuntų kelionės šiuo metu yra gerokai paprastesnės, siuntinių siuntimas į Ameriką turi savitų niuansų. Jų nežinant gali būti neišvengta nemalonių nutikimų, tokių kaip siuntos apgadinimas, sustabdymas muitinėje ar net skirtos baudos. Ką svarbu žinoti, kad neišsipildytų nei vienas iš paminėtų scenarijų? Dalinamės naudinga atmintine, kuris padės pasirūpinti saugia ir sklandžia siuntos kelione.
Pirmiausia – tinkamas siuntos paruošimas
Šiuo metu įprasta, jog patys įvairiausi siuntiniai skirtingus Lietuvos miestus ar Europos Sąjungos šalis pasiekia gan greitai ir paprastai. Tačiau siunčiant siuntas į Ameriką galioja tam tikros taisyklės ir siuntos kelionė trunka ilgiau. Tad visų pirma, ką reikia padaryti – tinkamai paruošti siuntinį tolimai kelionei:
- Saugiai supakuokite. Saugios ir kokybiškos pakavimo medžiagos atlieka itin svarbų vaidmenį siunčiant siuntas į tolimąją Ameriką. Kadangi siuntos lauks ilga kelionė, ji turi būti supakuota tvarkingai bei kruopščiai, užtikrinant tai, kad siunčiami daiktai neišbyrės, bus apsaugoti nuo smūgių, sukratymo ar kitų aplinkos veiksnių. Ruošiant siuntą kelionei į Ameriką, geriausia rinktis patvarią kartono dėžę ir naudoti, tokias apsaugines pakavimo medžiagas kaip burbulinė plėvelė, apsauginiai kampai, oro pagalvėlės ir kt. Būtinai atkreipkite dėmesį į siuntos užklijavimą. Vienas geriausių pasirinkimų – kokybiška popierinė lipni juosta. Tokia juosta yra gerai limpanti, užtikrinanti sandarumą, o prireikus ją lengva atplėšti, o tai itin aktualu tuomet, jei muitinėje bus nuspręsta patikrinti siuntos turinį.
- Įvertinkite siuntos svorį ir matmenis. Kiek laiko siuntinys keliaus į Ameriką, labai dažnai priklauso nuo siuntos dydžio ir svorio. Todėl svarbu įvertinti siuntinio svorį bei kitus matmenis, nes tai leis apskaičiuoti tikslesnes siuntimo išlaidas bei apytiksliai numatyti, kada siunta pasieks gavėją. Reikia žinoti, kad siuntiniai į Ameriką gali keliauti tiek jūra, tiek oru. Siuntų gabenimas jūra dažniausiai pasirenkamas didesnėms siuntoms. Tokia siuntos kelionė trunka ilgiau, apie 30–35 dienas, tačiau kainuoja pigiau. Lengvesnės ir mažesnės siuntos gali keliauti oru, o tai užtikrina, kad galutinį tikslą jos pasieks greičiau, maždaug per 5–10 dienų, bet siuntimo išlaidos bus didesnės.
Įsitikinkite, jog nėra draudžiamų daiktų
Draudžiamų siųsti daiktų sąrašas yra tai, kuo svarbu vadovautis siunčiant siuntas tiek į Lietuvos miestus, tiek į kitas pasaulio šalis. Ne išimtis ir Amerika. Todėl prieš siunčiant siuntą į šią šalį įsitikinkite, jog joje nėra draudžiamų daiktų. Kas nutiks jei išsiųsite draudžiamą daiktą? Didelė tikimybė, jog kils nemenkų nemalonumų: siunta bus sustabdyta muitinės pareigūnų ir nepasieks gavėjo, be to, už draudžiamų daiktų siuntimą skiriamos baudos, kurios gerokai paplonina piniginę, o tam tikrais atvejais neišvengiama ir liūdniausio scenarijaus – baudžiamosios atsakomybės. Kaip nuo to apsisaugoti? Įsidėmėkite, ką draudžiama siųsti į Ameriką:
- Alkoholinius gėrimus, tabaką,
- Šviežius vaisius, daržoves ir kitus greitai gendančius maisto produktus,
- Receptinius ir nereceptinius medikamentus, narkotines medžiagas,
- Ginklus, šaudmenis, sprogmenis,
- Degius skysčius,
- Sausą ledą,
- Įvairius purškiamus aerozolius, kvepalus, kuriuose yra alkoholio,
- Neįmontuotas oro pagalves,
- Bet kokius daiktus, prekes, medžiagas, kurių vežimas yra uždraustas pagal bent vienos iš valstybių, kurių teritorijoje vykdomas vežimas, teisę.
Išsamų draudžiamų siųsti daiktų į Ameriką sąrašą dažniausiai pateikia siuntimo įmonės. Vis tik, jei kyla abejonių, ar siunta nėra draudžiamų daiktų sąraše, visuomet rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistais ir paklausti patarimo.
Parenkite dokumentus muitinei
Kiekvienas siunčiantis tam tikras siuntas į Ameriką turi žinoti, kad siunta bus kontroliuojama muitinės. Svarbiausia, ką reikia padaryti, kad siunta „neužstrigtų“ muitinės patikroje arba, kad nebūtų sulaikyta – pasirūpinti muitinės deklaracija, kuri turi būti parašyta anglų kalba. Ką nurodyti šioje deklaracijoje?
- Anglų kalba parengtoje muitinės deklaracijoje svarbu aiškiai bei tiksliai nurodyti pagrindinius gavėjo ir siuntėjo duomenis bei kontaktus.
- Konkrečiai ir išsamiai pateikite visą informaciją apie tai, kas yra siunčiama: koks tai daiktas, iš ko pagamintas, koks kiekis siunčiamas. Išsamus siunčiamų daiktų aprašymas taip pat turi būti pateiktas anglų kalba.
- Būtinai pažymėkite siuntos rūšį – ar tai dovana, ar prekė, ar kita.
- Ne ką mažiau svarbu įvertinti siuntos vertę ir pateikti tai deklaracijoje. Nesvarbu, ar siunčiate dovaną, ar prekes, vertė turi būti nurodyta. Pavyzdžiui, knygos apie Lietuvą (a book about Lithuania) vertė – 20€. Toks vertės nustatymas padės išvengti siuntos užlaikymo muitinėje.
- Jei siunčiami specialūs daiktai, kuriems reikalingi leidimai, dokumentai, visa tai turi būti nurodyta deklaracijoje.
- Tais atvejais, kai siunčiamos komercinio pobūdžio prekės, reikia nurodyti HS prekių kodą ir prekių kilmę. Savo prekės HS kodą galima sužinoti LR muitinės svetainėje.
Kada siunta sulaikoma muitinėje?
Pasitaiko nemažai atvejų, kuomet siunta keliaujanti iš Lietuvos į Ameriką yra sulaikoma muitinėje. Kodėl taip nutinka? Dažniausia priežastis – siuntėjo aplaidumas:
- Netinkama pakuotė. Muitinės problemų labai dažnai kyla dėl netinkamos siuntos pakuotės. Jei kelionės metu pakuotė iširo, atsidarė ir buvo išbarstyti siuntoje keliavę daiktai, tuomet toks siuntinys gali ilgokai užsibūti muitinėje, kol bus sutvarkyti visi formalumai, arba išvis nepasiekti gavėjo.
- Netiksli informacija. Siuntinys į Ameriką gali nenukeliauti ir dėl netiksliai supildytos muitinės deklaracijos. Esant įvairiausiems neatitikimams ar trūkstant svarbios informacijos, išlieka labai didelė tikimybė, jog siunta taip ir nepasieks galutinio tikslo.
- Draudimų nepaisymas. Jei siuntoje yra draudžiamų siųsti daiktų, deja, bet Amerikos tokia siunta nepasieks. Ir tai nėra didžiausia bėda, nes siunčiant draudžiamus daiktus rizikuojama susimokėti nemažas baudas ir sulaukti teisinių nemalonumų.
Baisu suklysti? Vadovaukitės atmintine
Siuntų siuntimas į Ameriką gali pasirodyti bauginantis dėl privalomos dokumentacijos, tam tikrų taisyklių laikymosi ir kitų niuansų. Tačiau pasinaudojus aprašytais patarimais, visas siuntimo procesas bus kur kas paprastesnis bei lengvesnis. Visiems planuojantiems kažką siųsti į Ameriką rekomenduojame šią informaciją pasižymėti ir įsidėmėti tam, kad netektų nusivilti ar nemalonių nutikimų patirti.