Ką rinktis – teismą, ar skolų išieškojimo įmonę?

Kartais, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms susiduriame su nemaloniu reiškiniu – skolininkais. Situacija tampa dar labiau komplikuota, kuomet jums skolingas ne fizinis, bet juridinis asmuo, t. y. įmonė. Norinčiam atgauti skolą iš įmonės asmeniui šis procesas gali tapti tikru iššūkiu. Tuomet iškyla daugybė klausimų – kaip vyksta skolų išieškojimas iš įmonių, nuo ko pradėti ir kur kreiptis? Apie tai kalba teisininkas Saulius Narbutas.
Svarbu skirti tam laiko
Ką rinktis – teismą, ar skolų išieškojimo įmonę – tai bene pagrindinis klausimas kylantis tiems, kurie turi skolininkų. Susidūrus su skolų išieškojimu ir pasidomėjus skolos atgavimo galimybėmis tampa aišku, kad yra du variantai – teisminis skolų išieškojimas arba ikiteisminis skolų išieškojimas. Pastaruoju atveju skolų išieškojimo įmonės koordinuoja skolos išieškojimą ne teismo keliu. Be abejo, skolą visuomet norisi atgauti kuo greičiau, tad laikas čia tikrai ne paskutinės svarbos klausimas. Ne naujiena, kad teisminiai procesai tikrai užtrunka. Turint visus reikiamus dokumentus, reikia kreiptis į teisininkus, kurie paruošia ieškinį teismui. Teismo data priklauso nuo teismo rūmų užimtumo. Apytiksliai laikotarpis nuo ieškinio užregistravimo iki teismo dienos gali trukti apie mėnesį. Na, o po teismo, turint palankų teismo sprendimą galima kreiptis į antstolį dėl skolos išieškojimo. Jei nėra galimybės išieškoti visą skolą iš karto (arba jeigu teismo sprendime numatytas išieškojimas dalimis), antstolis išskaito skolą mėnesinėmis įmokomis. Išieškant skolą išieškojimo bendrovėms, visas procesas vyksta kur kas greičiau. Pateikus išieškojimo įmonei reikiamus dokumentus ir pasirašius sutartį, teisininkai nedelsdami pradeda skolos išieškojimo veiksmus. Pirmiausia, susisiekiama su skolininku, jis informuojamas apie skolos negrąžinimo pasekmes ir derinamos skolos grąžinimo sąlygos. Skolos išieškojimo įmonės visada suinteresuotos skolos grąžinimą įvykdyti kuo greičiau. Tačiau jei nėra galimybės skolą kreditoriui grąžinti iš karto, ieškoma kompromisų, pavyzdžiui, skolos grąžinimas dalimis.
Įvertinti kaštus
Norint išieškoti skolą teisminiu keliu, yra patiriamos išlaidos, susijusios su teisine pagalba (konsultacijos, dokumentų rengimas) bei teismo išlaidos (žyminis mokestis, kai kuriais atvejais – kitos valstybės rinkliavos). Taip pat rengiant dokumentus teismui kartais reikalingos papildomos pažymos (pavyzdžiui, iš registrų centro) kurios taip pat kainuoja.
Skolų išieškojimo įmonės dažniausiai netaiko išankstinių mokesčių, tad kreipiantis į jas sutartyje tik numatomas skolos išieškojimo mokestis, kuris priklauso nuo skolos dydžio. Apibendrinant galima teigti, kad skolų išieškojimo įmonės dažniausiai gali pasiūlyti greitesnį skolų išieškojimą patiriant mažesnes išlaidas. Tad jei turite skolininkų, būtinai pagalvokite apie šį skolos išieškojimo būdą.
Ką daryti, jei įmonė jums skolinga?
Prieš imantis kitų priemonių, pabandykite rasti kompromisą su jums skolinga įmone. Galbūt įmonei būtų galimybė grąžinti skolą dalimis. Tokiu atveju būtinai pasirašykite raštišką susitarimą su įmone, kuriame būtų nurodytos visos skolos grąžinimo sąlygos. Geriausia, jei tokį susitarimą parengs teisininkai. Taip pat, jei jums priimtina, apsvarstykite galimybę vietoj skolos pinigine išraiška priimti tokios pačios vertės materialines vertybes iš jums skolingos įmonės. Na, o jei jums nei vienas iš variantų nepriimtinas, arba įmonė nesileidžia į kompromisus, imkitės kitų skolos susigrąžinimo būdų.
Skolos susigrąžinimo būdai
LR teisės aktai numato du skolos susigrąžinimo iš įmonės būdus – teismo tvarka, kai pagal teismo vykdomąjį raštą skolą iš įmonės išieško antstolis ir skolos išieškojimą ikiteismine tvarka, kurį atlieka skolų išieškojimo įmonės. Pasirinkus skolos išieškojimą teisminiu būdu, jums reikės pateikti ieškinį teismui, visus reikalingus dokumentus, sumokėti žyminį mokestį ir paskirtu laiku vykti į teismo posėdžius. Po teismo su vykdomuoju raštu turėsite kreiptis į antstolį, kuris vykdys skolos išieškojimo procesus. Šis skolos susigrąžinimo būdas reikalauja laiko, išlaidų ir žinoma, kantrybės. Pasirinkus skolos išieškojimą ikiteisminiu būdu, jums reikės kreiptis į skolų išieškojimo įmonę. Pasirašius su įmone paslaugų teikimo sutartį, skolos išieškojimas perduodamas šiai įmonei. Skolos išieškojimui vadovaujantis teisininkas tiesiogiai bendrauja su skolinga įmone, atlieka turto ir pajamų vertinimą, poreikiui esant sudaro skolos grąžinimo dalimis grafiką ir koordinuoja skolos grąžinimo procesą.