Ką veikti Žemaitijos nacionaliniame parke pavasarį? Kviečiame apsilankyti…
Šiltesnis, nei įprasta, vasaris eina į pabaigą. Neužilgo – ir kalendorinio pavasario pradžia. Orams atšilus, vis dažniau norisi išeiti į lauką, kur nors pakeliauti.
Atvykus į Žemaitijos nacionalinį parką, Platelius, pirmiausiai vertėtų užsukti į lankytojų centrą, kuriame Jūs galite gauti visą informaciją, ką aplankyti Parke, kur pavalgyti, kokie renginiai ir edukaciniai užsiėmimai vyksta, įsigyti lankstinukų bei suvenyrų. Be to, centre galima apžiūrėti ekspoziciją „Žemaitijos žemės slėpiniai“, kurioje galėsite pasimokyti žemaitiškų žodžių, sužinoti apie parko „slėpinius“: Platelių ežerą, lankomas vietas, pažintinius takus, antrame aukšte „keliauti“ po mišką, kuriame pamatysite gyvūnus, paukščius, išgirsite jų balsus. Galima pabandyti atpažinti įvairius augalus pagal jų kvapą, grybus – pavarčius grybų knygą. Medžių rūšis galite mėginti atspėti pagal medieną, lapus ir žievę, pievose pasidžiaugti spalvingais ir įvairiais augalais, drugeliais bei vabalais. Pristatomi ir parko vandenų gyventojai.
Lankytojų centras dirba ir šeštadieniais.
Platelių miestelyje išsiskiria 1744 m. statyta medinė bažnyčia – antra pagal senumą iš išlikusių medinių bažnyčių Lietuvoje, į pietus nuo jos – Platelių dvaro parkas su storiausiu Lietuvoje uosiu, buvusiame dvaro sode – Platelių vinkšna, prie kurios veda takelis su nuoroda. Galima aplankyti Platelių dvaro sodybos svirne įrengtą Žemaitijos nacionalinio parko ekspoziciją, arklidėje – Užgavėnių ekspoziciją. Ypač džiugina edukaciniai užsiėmimai dvaro svirne ir Žemaitijos nacionalinio parko Platelių tradicinių amatų centre, įsikūrusiame buvusiame rūsyje. Mokoma austi, drožinėti, lieti žvakes, velti, siuvinėti, megzti riešines, pasigaminti tradicinių žemaitiškų valgių, kitų dalykų. Apie edukacinius užsiėmimus galima sužinoti parko tinklalapyje http://www.
Mėgstančius aktyviai leisti laisvalaikį vilioja 4,1 km ilgio Šeirės takas. Jis prasideda Platelių apžvalgos aikštelėje, iš kurios matyti didžiausias ir giliausias Žemaitijoje Platelių ežeras su Pilies, Veršių salomis, Pliksale, Šventorkalnio pusiasaliu bei Plokštinės miškais. Takas toliau vingiuoja per mišką Platelių ežero pakrante, nuveda prie paslaptingojo Piktežerio ir lieptu per Gaudupio pelkę parveda atgal. Viena šio tako atkarpa pritaikyta dviratininkams. Ji įsilieja į 24 km dviračių taką, žiedu apjuosiantį Platelių ežerą. Dviračius galima išsinuomoti Platelių miestelio centre esančiame nuomos punkte, lankstinuką su dviračių tako schema įsigyti Platelių lankytojų centre. Keliaujant aplink Platelių ežerą nuo Platelių link Beržoro bažnytkaimio, pakeliui galima užlipti į 15 m aukščio Siberijos apžvalgos bokštą, iš kurio matyti Siberijos pelkė, Platelių ir Beržoro ežerai, Beržoro kaimas, pietinė Platelių miestelio dalis.
Beržoro centre ant kalvos – šv. Stanislovo bažnyčios kompleksas ir senosios kapinės. Ant Šventkalnio kalvelės, prie vingiuojančių kaimo gatvelių, sodybų 1759-1760 m. įrengtas Kryžiaus kelias. Telkšo Beržoro ežeras. Šalia kelio auga Birškaus bukas – gamtos paveldo objektas.
Prie Babrungo, vienintelės upės ištekančios iš Platelių ežero, pastatytas naujas hidroįrenginys ir gražiai sutvarkyta aplinka. Ne vienas keliautojas čia stabteli, važiuodamas į Šaltojo karo ekspoziciją, kuri lankytojų skaičiumi (2015 m. – 36 545) lieka nepralenkiama. Apie ją, kaip ir apie kitas lankomas vietas, galima sužinoti parko tinklalapyje www.zemaitijosnp.
Keliaujant aplink Platelių ežerą, galima sustoti ir pasivaikščioti Plokštinės (3 km) bei Paplatelės (2,3 km), kuriame pastatytas ir 5 m aukščio apžvalgos bokštelis, pėsčiųjų takais, iš Paplatelės kaime esančios apžvalgos vietos pažvelgti į Platelių ežerą iš rytinės pusės, sustoti prie Ubagsalės esančioje atokvėpio aikštelėje, pamatyti Užpelkių piliakalnį. Nuo posūkio į Šaltojo karo muziejų apie 1,5 km pavažiavus keliu „Plateliai-Pauošniai“ (Nr. 3202) Babrungėnų kaime galima aplankyti buvusiame vandens malūne įkurtą Leonardo Černiausko meno galeriją-kūrybines dirbtuves.
Jeigu keliaujant norėsite pavalgyti, siūlome užsukti į rytinėje ežero pakrantėje įsikūrusio viešbučio restoraną, Platelių miestelio centre esančią kavinę. Žemaitiškų valgių, iš anksto užsisakius, galima paragauti kai kuriose kaimo turizmo sodybose bei rašytojos Žemaitės memorialiniame muziejuje (www.oginski.lt/…/zemaites-
Tie, kurie domisi medžio drožyba, gali aplankyti Dovainių kaime esančią Kazio Striaupos klėtelę, Gintališkėje – Vyto Jaugėlos tautodailės ekspoziciją, Skirpsčių k. – Rimanto Laimos tautodailės ekspoziciją.
Planuojantiems Parke praleisti ne vieną dieną, siūlome keliauti po šiaurinę Parko dalį, aplankant Likšų kaime įrengtą energetinių labirintų ir geometrinių figūrų parką (www.energlabirintai.lt), Žemaičių Kalvariją (šiemet paskelbtą Lietuvos mažąja kultūros sostine), kurioje verta užsukti į Mažąją Baziliką. Užlipus į šv. Jono kalną (Gardų piliakalnį), kuriame – dvi iš devyniolikos (20-ties stočių) XVII a. įsteigto Kristaus kančios kelio koplyčių, atsiveria miestelio panorama. Besidomintiems tragiško likimo poeto Vytauto Mačernio gyvenimu ir kūryba siūlome užsukti į jo vardo muziejų, sustoti ties jo žūties vieta Žemaičių Kalvarijoje, toliau Barstyčių keliu keliauti į už 6 km esantį Šarnelės kaimą, kuriame palaidotas poetas. Prie jo kapo veda neseniai įrengtas V. Mačernio gimtinės takas. Netoli nuo čia – ir Šarnelės piliakalnis. Pavažiavus nuo Žemaičių Kalvarijos apie 4 km link Barstyčių galima nusukti į dešinę ir aplankyti Gardų ozo taką. Netoli Barstyčių – Barstytalių apžvalgos bokštas. 5 km už Barstyčių, Puokės kaime – didžiausias Lietuvoje – Barstyčių – akmuo. Grįžtant iš Barstyčių į Platelius žvyrkeliu, galima pasivaikščioti Mikytų alkakalnyje įrengtu 1 km pėsčiųjų taku. Važiuojant iš Žemaičių Kalvarijos į Platelius vaizdingu keliu pro Gegrėnus, čia galima pasivaikščioti 1,6 km Gegrėnų piliakalnių taku.
Po parką galite keliauti savarankiškai arba su gidu, iš anksto užsisakę ekskursiją. Apie ekskursijas ir jų maršrutus galite sužinoti užsukę į Platelių lankytojų centrą arba parko tinklalapyje: www.zemaitijosnp.
Žemaitijos nacionaliniame parke ištisus metus veikia viešbutis, keletas poilsio namų, kaimo turizmo sodybų, tad ieškantiems, kur apsistoti, sunkumų nekils.
Visada esate laukiami Žemaitijos nacionaliniame parke. Kviečiame atvykti pavasarį, kada nubundanti gamta pasipuošia įvairiausiomis spalvomis.