Kada žmogus laikomas pasveikusiu nuo koronaviruso?
Sulaukus klausimų dėl išgijimo nuo koronaviruso (COVID-19), Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kada šalies gyventojai, kuriems buvo diagnozuotas koronavirusas, laikomi pasveikusiais. Žmogus laikomas pasveikusiu, kai du kartus iš eilės ne trumpesniu kaip 24 val. intervalu buvo paimti tepinėliai iš nosiaryklės ir nei vienu atveju infekcija nebuvo aptikta.
Pirmas tepinėlis pacientui gali būti imamas tik praėjus 14 dienų nuo koronaviruso diagnozavimo dienos. Tais atvejais, kai pacientas karščiuoja, tepinėlis gali būti imamas ne anksčiau kaip po 3 dienų pasibaigus karščiavimui. Karščiavimas turi būti praėjęs natūraliai, be temperatūrą mažinančių vaistinių preparatų.
Jeigu atlikus PGR testą žmogui nustatomas koronavirusas, tyrimas kartojamas ne anksčiau kaip po 14 kalendorinių dienų.
Besigydantiems ligoninėje žmonėms PGR testas atliekamas ten pat, kur pacientas ir gydomas. Ambulatoriškai gydomiems žmonėms tepinėlių paėmimą organizuoja poliklinikos, prie kurių jie yra prisirašę.
Sergant koronavirusu ir neatliekant PGR testo po 37 kalendorinių dienų nuo koronaviruso diagnozavimo dienos laikoma, kad žmogus yra pasveikęs.
SAM primena, kad molekuliniai testai nustato viruso genetinę medžiagą (RNR) ir dažniausiai vadinami genetiniais arba PGR testais. Šie testai parodo, ar žmogus testo atlikimo metu serga virusu ir ar yra potencialus ligos nešiotojas.
Tuo tarpu greitieji testai nėra tinkami koronaviruso nustatymui. Šie testai tiria paciento kraujyje žmogaus imuninio atsako į virusą produktus – antikūnus, susidariusius žmogaus organizme, vystantis imuniniam atsakui į koronaviruso infekciją. Jie leidžia įvertinti, kiek žmonių jau yra persirgę ir kokių priemonių būtų galima imtis tolimesniam ligos valdymui.
Įsakymą dėl vaikų ir suaugusiųjų koronaviruso diagnostikos ir gydymo tvarkos kovo 16 d. buvo pasirašęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Šią tvarką reglamentuojantį įsakymą rasite čia.