Kaip auga pajūrinė zunda
Pajūrinė zunda – tikra kopų puošmena, deja tai itin reta augalų rūšis ir Lietuvoje auga labai ribotoje teritorijoje (Kuršių nerijoje bei keli vienetai aptinkami Nemirsetos apylinkėse – Pajūrio regioniniame parke). Kadaise šis augalas buvo paplitęs visame mūsų pajūryje. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos specialistai periodiškai vykdo pajūrinės zundos inventorizaciją.
Nerijoje pajūrinė zunda auga apsauginiame kopagūbryje bei už jo plytinčiame bemiškės palvės ruože. į Lietuvoje saugomų augalų sąrašą pajūrinė zunda įtraukta 1962 m., o į Lietuvos raudonąją knygą 1976 m.
Inventorizacijos metu yra įvertinamos augaviečių sąlygos nuo Smiltynės iki Nidos (pasienio ruožo) ir augalų gausumas bei pasiskirstymas teritorijoje. 2005 m. nerijoje augo 2945 pajūrinės zundos individai.
Pastaruoju metu apsauginiame kopagūbryje ir palvėje esančiose buveinėse stebimi augalijos pokyčiai (raukšlėtalapio erškėčio plitimas ir kt.), kurie gali turėti esminės įtakos pajūrinės zundos populiacijos būklei. Pajūrinei zundai kaip labai retai ir sparčiai nykstančiai rūšiai būtinos aktyvios apsaugos priemonės. Tinkamai organizuoti apsaugą, galima tik turint pakankamai objektyvių duomenų apie augalo gausą, paplitimą bei sąlygas augimvietėse.
Kuršių nerijos nacionaliniame parke pajūrinės zundos inventorizacijos darbus padėjo atlikti Klaipėdos, Vilniaus bei S. Stulginskio universitetų studentai.