Kaip elgtis po estetinio plombavimo ir kaip saugoti plombas?
Plombos – dažnas sprendimas, kurį renkasi įvairaus amžiaus žmonės, kurie nori pagražinti savo šypseną, pakelti pasitikėjimą savimi, suteikti daugiau praktiškumo savo kasdienybei. Už įprastą plombavimą, estetinis plombavimas yra gerokai delikatesnė bei didesnę estetinę ir praktinę naudą suteikianti procedūra. Be abejonės, ją atlikti sudėtingiau ir sunkiau, tačiau rezultatai to verti. Jeigu svarstote apie estetinį plombavimą, turėtumėte žinoti tai, kaip reikėtų elgtis pasidarius šią procedūrą ir kaip apsaugoti savo naująsias kompozito plombas.
Viskas gali pajautrėti
Neretai žmones glumina tai, kad pasidarius estetinį plombavimą išauga dantų ir dantenų jautrumas. Tai nėra pats dažniausias šalutinis poveikis, tačiau jis yra realus ir nereikėtų dėl to pergyventi, nes tokie pokyčiai yra pakankamai natūralūs ir normalūs. Apie tai būtina informuoti odontologą (geriausia – tą, kuris ir atliko procedūrą), kad gautumėte rekomendacijas arba jums iš karto būtų skiriamos priemonės dėl dantų jautrumo mažinimo.
Plomba nėra visavertis dantis
Nors plombuotas dantis iš pirmo žvilgsnio yra kone identiškas (skirtumų plika akimi beveik neįmanoma pastebėti) nuosaviems dantims, tačiau jo tvirtumas tikrai nėra toks, kaip tikrų dantų. Nors beveik visą kietą maistą valgyti galima, tačiau juo piktnaudžiauti nepatariama. Vertėtų pamiršti jawbreaker‘iais vadinamus saldainius arba itin kietus vaisius, daržoves, kitą panašų maistą vartoti kuo rečiau. Taip pristabdysite plombos dėvėjimąsi bei apsisaugosite nuo to, kad tektų pernelyg dažnai lankytis pas odontologą dėl poliravimo ir/ar korekcijų.
Jeigu šių rekomendacijų nepaisysite, tuomet estetinė plomba gali nuskilti, kas reikalaus procedūrą pakartoti. Tai brangu tiek finansiniu, tiek laiko atžvilgiu.
Turi keistis jūsų valgymo įpročiai
Jau minėjome tai, kad reikėtų vengti kieto maisto, tai prie šio punkto dar reikėtų pridėti tai, kad bent kelias dienas reikėtų susilaikyti nuo maisto produktų ir gėrimų, kurie turi dažiklių arba yra dažantys. Tarp tokių patenka ne tik saldainiai, tačiau ir kava, burokai, vaisvandeniai. Kompozitas linkęs sugerti maisto pigmentus (bent jau pačioje pradžioje tai tikrai pastebima).
Nerekomenduojama valgyti ir to maisto, kuris gali prilysti į dantis ar tarpus, nes naujos plombos krapštymas gali baigtis labai nesėkmingai.
Dieną po plombavimo, kaip ir po daugumos kitų burnos higienos ir odontologinių procedūrų, reikėtų susilaikyti nuo labai karšto ir šalto maisto. Ateityje reikėtų, jeigu įmanoma, vengti pernelyg didelių kontrastų (pvz., ledai iš karto po karšto kepsnio ar pnš.,), tačiau tai daugiau rekomendacija nei būtinybė.
Dantų pasta pasidarė dar svarbesnė
Tikrai daugiau nei pusė Lietuvos vartotojų perka atsitiktinę dantų pastą arba renkasi tokią, kurią naudoja jau labai ilgą laiką. Tačiau dantų pastos pasirinkimas daro nemenką įtaką jūsų burnos higienai ir sveikatai. Renkantis dantų pastą po estetinio plombavimo labai rekomenduojama atkreipti dėmesį į sudėtį. Paprastai rekomendacijas turėtų pateikti odontologas, bet kitu atveju galite rinktis pastas su natrio, o ne alavo fluoridu bei nesirinkite pastų, kur yra abrazyvių medžiagų. Tai plomboms labai kenkia. Tos medžiagos labai dažnai atsiduria balinančių dantų pastų sudėtyje, tad rekomenduojama jų apskritai vengti, jeigu esate pasidarę estetinį plombavimą.
Šalia pastos galite įsigyti ir naują šepetėlį. Rinkitės tik minkštus arba lengvo vidutinio kietumo šepetėlį, nes kaip jau minėjome, plombos yra trapesnės už tikrus dantis. Rekomenduojama kruopščiau valyti ir tarpdančius, naudoti siūlą ir nevengti skirti bent 20% daugiau laiko savo dantų higienai.
Plačiau apie estetinį plombavimą galite skaityti: https://privatipraktika.lt/paslaugos/estetika/plombavimas/