Kaip išmokyti vaiką skaityti
Knygos, skirtinga literatūra, didelis pasirinkimas leidžia šiandien skaitymo malonumais mėgautis ne tik suaugusius, bet ir vaikus. Šie renkasi mėgstamus knygų herojus, gražų viršelį ar tiesiog gražius, itin spalvotus paveikslėlius. Vieni vaikai skaito mažiau, kiti daugiau. Vieniems šis malonumas sekasi tarsi sviestu patepta, kitiems tuo tarpu sukelia nemažai iššūkių. Pakalbėkime šiandien apie tai, kaip išmokyti vaiką skaityti.
Meilė knygoms, kaip ir meilė žmogui, negimsta iš karto. Ją reikia auginti, puoselėti, skirti savo laiko ir pastangų. Būtent todėl sakoma, jog geriausia yra pažintį su knygomis pradėti nuo pat mažų dienų, kai vaikas dar nepažįsta raidžių ir net nekalba. Pegasas.lt knygynas siūlo lytėjimo, garso knygeles patiems mažiausiems. Kūdikiai su jomis žaidžia, susipažįsta, taip ugdydami meilę knygai. Vėliau jie noriai klausosi pasakų, varto knygas, domisi jomis, klausinėja. Tokiu būdu vaikas tarsi susidraugauja su knygomis, o šios tuo tarpu asocijuojasi jam su teigiamomis emocijomis. Knyga, ramybė, įdomi veikla, mama ar tėtis šalia – tokie teigiami dalykai vėliau paskatina norą skaityti pačiam.
Ir ateina tas laikas, kai vaikas jau pažįsta pirmą raidę, vėliau dar keletą, na ir jau moka parašyti savo vardą. Natūraliai kyla klausimas, o kaip išmokyti vaiką skaityti?
Kokį mokymo būdą pasirinksite, priklauso nuo Jūsų, tačiau ypač dažnai naudojamas fonetinis metodas. Tai reiškia, jog iš pradžių vaikas išmoksta raides, tuomet jas jungia į skiemenis, vėliau – žodžius. Tai vienas efektyviausių ir populiariausių būdų.
Galima laikytis ir kitokios taktikos, kuomet vaikas išmoksta rašyti ir skaityti dažniausiai šnekamojoje kalboje vartojamus žodžius. Pavyzdžiui: mama, tėtis, namas, ačiū ir t.t. Nors mokymosi metodų yra skirtingų, visgi visai atvejais galioja tam tikros taisyklės. Kokios jos?
Neskubinti. Jeigu matote, jog vaikas jau moka nemažai raidžių, tačiau jam nesiseka skaityti, jokiu būdu nebandykite jo skubinti. Ypač galioja tuo atveju, kai vaikui dar vos 4-5m. Tai gali labai greitai užgesinti norą. Kartais tėvai tarsi lenktyniauja, kurių vaikai pirmi išmoks skaityti, tačiau tai neturi jokios reikšmės mokymosi rezultatams ar santykiui su knyga.
Jeigu vaikas jau bando skaityti, svarbu parinkti tinkamas knygas. Labai rekomenduojame įsigyti Pegasas.lt siūlomų knygų seriją „Skaitau pats“. Trijų skirtingų lygių knygos padės susipažinti su skaitymu, tobulinti jį ir jausti skaitymo malonumą.
Laikas ir apimtis. Neverskite vaiko bandyti perskaityti per didelės apimties teksto. Supraskite, jog jam tai kainuoja nemažai pastangų, o pervargimas noro tikrai nepridės. Po truputį. Tekstas turi būti taip pat įdomus pačiam vaikui, kad šis norėtų sužinoti, kas bus toliau. Darykite pertrauką arba apskritai vieną dieną praleiskite skaitymo pamokėlę, jeigu vaikas skaitydamas itin blaškosi, žiovauja, nesusikoncentruoja ir visaip kitaip rodo, jog jo kūnas ir protas nėra pasiruošęs dirbti. Taip, ateis laikas, kai turės mokytis net, jei visai nėra noro, tačiau kol vaikas yra mažas, jam reikia žaidimų. Būtent todėl mokymasis neretai būna su žaidimo motyvais, o pamokėlės trunka trumpiau. Galbūt per jėgą vaikas perskaitys daugiau teksto, tačiau vėliau jam šis mokslas asocijuosis su kažkuo nemielu.
Nepriklausomai nuo to, kada ir kaip pradėsite vaiką mokyti skaityti, prisiminkite, jog vaikas yra vaikas, o jo pagrindinė užduotis – vaikystė. Nebijokite žaisti, juokauti ir mokymosi procesą paversti įdomiu bei smagiu. Linkime sėkmės ir kantrybės.