Kaip išvengti apsinuodijimo buitine chemija?
Šiandien sunku įsivaizduoti savo buitį be cheminių produktų, kurių vartojimo sritis yra labai įvairi ir plati: asmeninės higienos priemonės, valymo priemonės, sodininkystės ir daržininkystės priemonės bei kitos. Nors cheminių medžiagų naudojimas palengvina darbus buityje, tačiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento (NVSC Panevėžio departamento) specialistai primena, kad tinkamai vartojamos cheminės medžiagos žmogui yra nepavojingos, bet vartojant ne pagal paskirtį arba kitaip, nei nurodo gamintojas, gali sukelti pašalines reakcijas ar net apsinuodijimus.
Viena iš pavojingesnių kosmetikos priemonių – nagų lako valikliai
Nagų lako valiklio sudėtinė dalis yra nuodingi organiniai tirpikliai. Ši priemonė kelia pavojų ne tik jos atsitiktinai išgėrus, bet ir prisikvėpavus garų ar gausiai apsipylus jais odą. Išgėrus nagų lako valiklio atsiranda burnos ir ryklės gleivinės paraudimas, skausmas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, koordinacijos sutrikimas, dažnas širdies plakimas. Sunkių apsinuodijimų atvejais gali būti pažeidžiamos kepenys ir inkstai. Prisikvėpavus nagų lako garų, reikia pacientą kuo skubiau išnešti į gryną orą, o išgėrus – išplauti skrandį. Svarbu atminti, kad tiems asmenims, kuriems yra sutrikusi sąmonė, skrandį plauti reikia patikėti asmens sveikatos priežiūros specialistams.
Didesnė tikimybė apsinuodyti yra vaikams
Vaikams ir jautriems žmonėms kenksmingos yra fluoro turinčios dantų pastos, nes suvalgiusiems didesnį jų kiekį, rekomenduojama plauti skrandį. Jei dantų pasta pateko į akis – kuo skubiau jas plauti dideliu tekančio vandens kiekiu, o akių dirginimo simptomams išliekant ilgiau, nedelsti ir kreiptis į akių gydytoją.
Šampūnai, kaip ir dantų pastos, didesnį pavojų sveikatai kelia vaikams dėl spalvingo įpakavimo ir malonaus kvapo. Netyčia išgėrus šampūno gali atsirasti virškinamojo trakto sutrikimų (pykinimas, vėmimas ar viduriavimas), o šampūnų putomis galima užspringti ar pažeisti kvėpavimo takus.
NVSC Panevėžio departamento specialistai pataria, kaip apsisaugoti nuo apsinuodijimų cheminėmis medžiagomis:
- Visus kosmetikos produktus, valymo priemones ir kitas buityje naudojamas chemines medžiagas laikyti vaikams nematomoje ir nepasiekiamoje vietoje.
- Ne maisto produktus laikyti jiems skirtose talpose, o perpilus į kitą tarą, užrašyti ar uždėti etiketę.
- Visada prieš pradedant naudoti naują produktą, svarbu atidžiai perskaityti visą informaciją, nurodytą ant pakuotės.
- Atkreipkite dėmesį, nes kai kuriuos produktus galima naudoti tik mūvint gumines pirštines ar būnant su akių apsaugos priemonėmis.
- Vengti naudoti plaukų laką, valymui naudojamus tirpiklius, dažymo priemones netoli atviros liepsnos.