Kaip KVA varlės sudrebino Anykščių šilą
Kolekcionavimas – tai daugybės žmonių hobis. Vienus jų žavi antikvariniai daiktai, atvirukai, monetos, laikrodžiai, pašto ženklai, lėlės ir visokie kitokie daiktai. Bet sutikite, kad varlės – tai labai netikėtas kolekcionavimo objektas, tačiau tikrai vertas dėmesio.
Juolab, kad į „Šilelio“ redakciją „atšokavo“ netikėta žinutė: birželio 18–19 dienomis Anykščiuose rengiamas Kolekcionuojančių varles asociacijos (KVA) penkerių metų jubiliejinis suvažiavimas. Prierašas, jog nebūtina „kvaksėti“ su mumis visą dieną, bet apsilankyti ir pasižmonėti šioje neeilinėje šventėje tiesiog būtina, taip suintrigavo, jog šeštadienio vidurdienį baseine „Bangenis“ prisijungėme prie labai smagios ir spalvingos kompanijos, kurioje sutikome Kolekcionuojančių varles asociacijos narę, anykštėnę, biologijos mokytoją Nijolę Živatkauskienę, „lengvai išprotėjusią“ dėl varlių.
„Varles kolekcionuoju nuo 1999 m. Paskutinio skambučio šventės metu mokiniai padovanojo varlytę. Tai ir įkvėpė pradėti kolekcionuoti varles, kurios dabar pas mane plaukia iš įvairiausių šalių, nes daug keliauju, o ir draugai parveža lauktuvių. Bet daugiausia varlių iš Lietuvos. Giminės rate jau penkerius metus puoselėjame tradiciją – vasaros metu apie 30 giminaičių renkamės į susitikimą pas mane sode. Visi žino, jog man pati geriausia dovana yra varlytė. Mano kolekcijoje puikuojasi akmeninės, medinės, stiklinės, molinės varlės, atvirukai bei paveikslai su varlėmis ir knygos apie jas, papuošalai ir t.t. Savo kolekcijoje turiu 970 eksponatų. Kartą Šakių r. Lukšių miestelyje, Zyplių dvare, aplankiusi varlių parodą, susidomėjau jas kolekcionuojančių žmonių draugija, o prieš tris metus įstojau į asociaciją. Per metus mes susitinkame mažiausiai du kartus, asociacijos narių artimieji taip pat mėgaujasi mūsų draugija. Asociacijos jubiliatų gimtadienius švenčiame drauge, organizuojame teminius renginius, ataskaitinius susirinkimus, aplankome Lietuvos miestus, kuriuose „išsibarsčiusios“ varlės. Drauge esame buvę Lukšiuose Vilniuje, Alytuje, Vilkaviškyje, Marijampole, Tauragėje, Jurbarke, o šį kartą susitikome Anykščiuose. Asociaciją vienijančios KVA varlės yra savitos ir originalios“, – pasakojo mokytoja Nijolė.
Jubiliejinio suvažiavimo dalyviai, pasipuošę firminiais ženkliukais ir skarutėmis su užrašu KVA, baseine „Bangenis“ fotografavosi su įspūdingu „Varliumi“. O jis labai džiaugėsi sulaukęs savo sielos draugių ir KVA asociacijai padovanojo kiek mažesnį už save žaislinį varliuką. O asociacijos prezidentė Reda „Varliui“ įteikė vienos iš KVA narių Jolitos rankomis sukurtą suvenyrinę lėkštutę su varliumi.
„Nuo vaikystės draugavau su varlėmis, labai mylėjau šiuos gyvūnus, nes augau sodyboje. Visi žinojo, kad mane žavi varlės, todėl dažnai gaudavau dovanų varles. Esu gavusi ir gyvų varlių, kurias auginau. 2011 m. Zyplių dvare surengiau pirmą savo varlių kolekcijos parodą. Tuomet turėjau 1000, o dabar mano kolekcijoje daugiau nei 3000 eksponatų. Kolekcionuojančių varles asociacija – KVA įkurta 2011 m. pavasarį. Tada į asociaciją įstojo 13 narių, bet palaipsniui mūsų komanda auga, šiuo metu turime 20 narių. Komandoje turime ne tik Lietuvoje, bet ir Airijoje gyvenančių lietuvių šeimą – tai Aušra ir Gytis. Asociacijoje turime du vyrus: pirmas į asociaciją įstojo Elmundas Žalys iš Vilniaus, o vėliau ir Gytis Gaidys. 2013 m. Zyplių dvare asociacijos nariai surengė pirmą KVA parodą. Lukšių seniūno Vido Cikanos beribio entuziazmo dėka parodai savo rinktines kolekcijas pateikė net 11 KVA narių. Trys asociacijos nariai turi varlių muziejus, kuriuos noriai lanko įvairaus amžiaus žmonių grupės, jiems vedamos edukacinės pamokos Lukšiuose, Alytuje ir Vilniuje. Asociacijai dar tik 5 metai, tačiau esame įdomūs ir žingeidūs“, – keliaudama link „Laimės žiburio“, savo mintimis dalinosi Kolekcionuojančių varles asociacijos prezidentė Reda Pečiulienė.
Užkopusios į „Laimės žiburį“, KVA varlės klausėsi Jono Biliūno kūrinio „Laimės žiburys“ ištraukos: „Ant aukšto stataus kalno pasirodė stebuklingas žiburys. Žibėjo jis kaip žvaigždė, apsiaustas šviesiu ratu iš aukso raidžių. Pamatę tat žmonės ėjo prie kalno, stebėjos į žiburį, bet, negalėdami ant to kalno užlipti, negalėjo išskaityti aukso raidžių. Ant galo atsirado jaunikaitis, kuris susirinkusiai miniai perskaitė:..“ Tai, ką perskaitė pasakos herojus, turėjo pasakyti KVA nariai. Ignalinietė Dalia pratęsė taikliai atsakydama: „žmonių laimė“. Ji ir gavo prizą – akmeninę varlę su saulės baterijomis, kuri neš laimę.
Suvažiavimas ir iškilminga penkerių metukų gimtadienio šventė prasidėjo Nijolės sode. Eiliuotais posmais apie asociacijos veiklą kalbėjusi kūrybingoji Aušra dėkojo visiems bičiuliams už draugystę ir paskelbė, jog varlyčių puota pradėta. Susirinkusieji grožėjosi gausia ir įspūdinga Nijolės varlių kolekcija, kurios nemažą dalį yra matę Anykščių A. Baranausko mokyklos mokiniai.
Tądien varlių laukė pažintinė programa „Šokuojam po Anykščių apylinkes“. Varlės „šokavo“ Medžių lajų take, Dainuvos slėnyje, rogučių trasoje, o SPA Vilnius Anykščiai centre atsigaivino mineraliniu vandeniu.
Kaimo turizmo sodyboje, kurioje varlės stabtelėjo ilgesniam laikui, buvo iškelta KVA vėliava. Uždarame KVA narių ataskaitiniame- rinkiminiame susirinkime asociacijos prezidente penkeriems metams vieningai buvo perrinkta Reda Pečiulienė. Varlių komanda prezidentei Redai dėkojo už meilę bei talentą suburti mylinčius varles ir rūpestį „išprotėjusiais dėl jų“. Taip pat vyko diskusijos apie tolimesnes veiklos perspektyvas bei aplinkinių požiūrį į retą hobį ir, žinoma, kultūrinė programa. Konkurse „Šokanti varlė“ buvo kur akis paganyti ir geros nuotaikos pasisemti.
Komisija, kurioje buvo prijaučiantieji varlių kolekcionieriams, išrinko talentingiausią, originaliausią varlę, o gražiausios karūnos nominaciją „Varlių varlė“ pelnė anykštėnė Nijolė.
Konkurse KVA varlės buvo pasipuošusios karūnomis iš įvairių medžiagų, o Nijolės karūna buvo iš nendrių, kurios auga prie Šventosios upės. Karūna ir sijonas iš natūralių gamtinių medžiagų imponavo ir sužavėjo visus.
Vakaronės metu susirinkusieji vaišinosi įspūdingu ir nepaprastai skaniu varlišku tortu bei kitomis vaišėmis, kurios vienaip ar kitaip buvo susijusios su varlėmis, šoko ir linksminosi prie laužo. Asociacija turi gražią tradiciją. Susitikimų metu KVA varlės keičiasi besikartojančiais eksponatais, kad kuo įvairesnės ir įdomesnės varlės puoštų bendraminčių ekspozicijas. Mat kartais pasitaiko taip, jog kai kas turi po dvi tokias pačias varles, todėl jas dovanoja draugams. Tie, kurie pirmieji renginio metu gauna apdovanojimus ar laimi, renkasi pirmi, vėliau antri ir t.t., o likusias renkasi visi kas nori.
„Kaip matote, gyvename linksmai ir prasmingai, paįvairiname kasdienybę ir šventes bendraminčių rate. Jeigu kas kolekcionuojate varles ar prijaučiate varlėms, kviečiame į savo gretas. Mielai priimsime į respublikinę kolekcionuojančių varles asociaciją KVA. Apie mus galite pasiskaityti tinklalapyje: www.varles.org, kurį šiais metais sukūrė asociacijos narys Elmundas Žalys“, – linksmai nusiteikusi reziumavo Nijolė Živatkauskienė. O „Šilelis“ gražiausios karūnos „Varlių varlė“ turėtojai palinkėjo įspūdingų vasaros atostogų su varlėmis bei kuo greičiau surengti varlių kolekcijos parodą Anykščiuose ir ne tik.