Kaip pasirinkti tinkamą variklio alyvą automobiliui?
Reguliarus automobilio alyvos keitimas užtikrina tinkamą variklio veikimą ir ilgaamžiškumą. Renkantis alyvą automobiliui svarbu atsižvelgti į automobilio gamintojo rekomendacijas. Ši informacija pateikiama automobilio gamintojo knygelėje, jei tokios nėra, informaciją galima rasti internetu. Naujų automobilių varikliai gaminami siekiant aukštų eksploatacinių savybių, todėl ir alyva gaminama pagal naujus reikalavimus atitinkančias formules. Alyvos pasirinkimas taip pat gali priklausyti nuo klimato, kuriame gyvenate, ir kokia danga dažniausiai tenka važiuoti – asfaltu ar žvyrkeliu, negrįstais keliais.
Kada reikia keisti variklio alyvą?
Atskiri automobilių gamintojai gali nurodyti skirtingus intervalus, kaip dažnai reikia keisti alyvą. Naujuose automobiliuose alyvos keitimo intervalą nustato kompiuteris ir atsižvelgdamas į eksploatacijos sąlygas prietaisų skydelyje informuoja vairuotoją, kada ateina laikas keisti alyvą. Dažniausiai rekomenduojama tai atlikti kas 10 000 km arba kas dvejus metus. Sintetinius tepalus rekomenduojama keisti kas 15 000 km. Tačiau vadovavimasis vien kilometražu nėra tikslus. Būna, jog tepalai praranda savo geriausias savybes anksčiau, nei ateina keitimo laikas. Be to, jei automobiliu važinėjama rečiau, tai nereiškia, kad alyvos kokybė nepasikeitė. Automobilinė alyva geras savybes išlaiko ilgai tik laikoma sandariai uždarytoje talpoje.
Ar alyvą reikia keisti tik tada, kai ji tampa juoda?
Juodos spalvos variklio alyva – pasenusi alyva, yra vienas seniausių mitų. Alyvos spalva nėra indikatorius, kada laikas ją keisti. Tai kaip tik gali būti ženklas, kad alyva atlieka savo darbą ir išvalo trinties sukeltas metalo daleles, kad šios nesuliptų tarpusavyje. Net ir juodos spalvos tepalas išsaugo variklio sutepimo ir apsaugos savybes, o didžiausi nešvarumai pašalinami tepalo filtro pagalba. Žinoma, anksčiau ar vėliau juoda alyva pasiekia savo prisotinimo ribą ir turi būti pakeista, siekiant išsaugoti optimalų variklio sutepimą. Reikėtų nepamiršti ir tai, kad dyzeliniuose varikliuose tepalas nusidažo juodai greičiau nei benzininiuose.
Kaip pasirinkti tinkamą variklio alyvą?
Žinodami savo automobilio gamintoją galite pasirinkti tinkamą variklio alyvą. Variklio alyva būna mineralinė arba sintetinė. Abu tipai turi savo privalumų ir trūkumų, todėl prieš renkantis svarbu žinoti savo automobilio gamintojo rekomendacijas. Kaip iššifruoti variklio alyvos pakuotės žymėjimą? Galite atkreipti dėmesį, jog pakuotės žymimos skirtingais skaičiais. Pavyzdžiui, 5W40. Skaičiai 5 ir 40 yra tiesiogiai nesusiję. Šalia indekso 5 esanti raidė W (Winter) nurodo, jog variklį galima paleisti esant tam tikroje žemoje temperatūroje. Kuo mažesnis šalia raidės esantis skaičius, tuo lengviau užvedamas šaltas variklis. Palyginimui, būna 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W. Kitas skaičius nurodo alyvos takumą esant darbinei variklio temperatūrai. Kuo skaičius mažesnis, tuo didesnis tekėjimo greitis. Būna 20, 30, 40 , 50 ar 60. Taigi, šaltame variklyje 5W30 takumas geresnis nei 10W30, o varikliui esant darbinėje temperatūroje, 10W30 takumas geresnis nei 10W40. Skystos, mažesnio klampumo alyvos lengviau pasiekia įvairias variklio dalis esant žemoms temperatūroms, o tirštos, didesnio klampumo alyvos sudaro geresnį apsauginį sluoksnį esant aukštai lauko temperatūrai. Pirkti variklio alyvą internetu yra daug paprasčiau, negu atrodo. Jums reikia žinoti automobilio gamintoją, modelį, pagaminimo metus bei variklio galingumą, o internetinės parduotuvės paieška pasiūlys jums tinkamus variantus.
Ar galima keisti alyvą nekeičiant alyvos filtro?
Alyvos filtras pašalina iš variklio pagrindinius nešvarumus, todėl alyvos ir alyvos filtro keitimas vienu metu užtikrina sklandų visų dalių veikimą. Keičiant variklio alyvą ir filtrą dažniausiai kartu keičiami ir oro bei salono filtrai.