Kaip planuoti laidotuves laidojimo namuose, kuomet miršta artimasis?
Laidotuvės yra sudėtingas procesas, kuriam turime pasiruošti kiekvienas. Laidojimo namų, šarvojimo salės, karsto ar urnos pasirinkimas kelia daug klausimų ir yra susijęs su įvairiais teisiniais formalumais. Jei nežinote nuo ko pradėti, rekomenduojame kreiptis į patikimus laidojimo biurus, kurie gali atsakyti į visus jūsų klausimus ir pateikti apgalvotus sprendimus jūsų individualiai situacijai. Įprastai yra 4 pagrindiniai laidotuvių organizavimo etapai, kurie padeda suplanuoti padorias artimo žmogaus laidotuves vos per kelias dienas:
- Mirties nustatymas ir disponavimas dokumentais
- Ruošimasis laidotuvėms
- Laikas ieškoti laidojimo namų ir užsisakyti paslaugas
- Šarvojimas ir laidojimas
Mirties nustatymas ir disponavimas dokumentais
Primename, kad velionio kūno negalima liesti tol, kol mirties nenustatys medicinos personalas. Atvykę gydytojai apžiūrės kūną ir išduos laikiną medicininę pažymą. Šį įrodymą turėsite pateikti savo šeimos gydytojui, kuris išduos medicininį mirties liudijimą, kuriame bus automatiškai užfiksuota asmens mirtis.
Jei jūsų artimasis miršta ligoninėje, gydytojas išduos medicininį mirties liudijimą. Jei mirties priežastis bus neaiški, bus kreipiamasi į teismo medicinos ekspertą, kuris įvertinęs situaciją, išduos mirties liudijimą. Jeigu Jūsų artimasis miršta užsienio valstybėje būdamas Lietuvos Respublikos pilietis, toje šalyje esanti tarnyba išduos medicininį mirties liudijimą.
Ruošimasis laidotuvėms
Idėja organizuoti laidotuves turėtų būti svarstoma, kai mirties faktus nustato atitinkamos institucijos. Aptarkite su artimiausiais šeimos nariais, kur mirusysis turėtų būti šarvojamas ir palaidotas. Jeigu velionis išreiškė norą (pvz., testamentu), reikėtų atsižvelgti į jo testamentą. Jei toks noras nebuvo išreikštas, sprendimą dažniausiai priima artimiausi giminaičiai. Nepamirškite, kad nors mirusieji Lietuvoje nuo seno buvo šarvojami namuose, dabar tokį sprendimą draudžia įstatymas.
Verta aptarti:
- Nuspręskite, ar laidoti mirusįjį žemėje, karste, ar palaikus kremuoti. Jei pasirinksite pastarąjį variantą, apsvarstykite galimybę urną palaidoti kapinėse arba statyti kolumbariumą.
- Apsvarstykite, ar norite organizuoti laidotuves patys, ar norite patikėti šį darbą laidojimo biurui / laidotuvių planuotojui.
- Pasirinkite laidojimo vietą kapinėse ar kolumbariume ir išsaugokite ją. Šį darbą galite atlikti patys arba patikėti darbus įmonei, kuri tvarko laidotuvių procesą.
- Jei planuojate organizuoti gedulingus pietus, apsvarstykite tinkamą vietą ir rezervuokite.
Renkantis laidojimo namus, reikia atsižvelgti į tris pagrindinius aspektus:
Laidojimo namų patikimumas. Kad laidotuvės vyktų sklandžiai, rinkitės ilgametę patirtį turinčią ir solidžią reputaciją turinčią įmonę. Atsiminkite, netekties atveju svarbu bendrauti su Jūsų laidojimo paslaugų personalu, kuris išklausys Jūsų poreikius, parodys nuoširdų rūpestį, užtikrins teikiamų paslaugų kokybę ir skaidrumą bei pateiks finansiškai racionalų sprendimą.
Laidojimo namų vieta. Rekomenduojame rinktis patogios konstrukcijos, patogios aplinkos ir ramios aplinkos laidojimo namus.Atkreipkite dėmesį į šarvojimo salės dydį ir išplanavimą, pasirūpinkite, kad artimiesiems būtų patogu šioje salėje, svarbu turėti atskirą užkandžių kambarį.
Laidotuvių paslaugos ir apeigų reikmenys. Laidojimo namų teikiamų paslaugų spektrai gali būti įvairus, todėl būtinai aptarkite šarvojimo patalpų nuomos, kremavimo ir laidojimo paslaugų detales. Nepamirškite ritualinių priedų, šiais laikais asortimentas gali būti gana platus. Paprašykite laidojimo biuro pateikti bent keletą kainų ir venkite įmonių, kurios siūlo tik brangius daiktus arba slepia kainas. Jei norite, kad viskas vyktų sklandžiai, kreipkitės UAB Gedulas, kurie padės Jums pasiruošti laidotuvėms. Ilgametę patirtį turinti patikima įmonė pasirūpins, kad artimojo paskutinė kelionė būtų įsimintina ir sklandi.