Kaip radosi naujas miestas senų gyvenviečių apsuptyje
Iš kitų išsiskiriantis pavadinimas
Dviejų svarbių kelių susidūrime bei trijų upių – Šusties, Lendros ir Šelmens – santakoje esantis miestelis, iš visų šalia ar kiek toliau šiame krašte esančių gyvenviečių, turi šiuolaikiškiausią vardą – Žemaičių Naumiestis. Pirmoji jo pavadinimo dalis – Žemaičių – prie pavadinimo prijungta palyginti nesenai – XX a. trečiajame dešimtmetyje, siekiant atskirti nuo kito – Šakių rajone esančio kito Naumiesčio. Taigi, pagrindinis pavadinimo dėmuo – Naumiestis.
Tad labai įdomu pabandyti pasvarstyti, kaip radosi toks šios gyvenvietės vardas. O tuo pačiu yra įdomu atrasti, kada jis imtas minėt anksčiausiai – t.y. kada yra šio miestelio „gimimo“ data.
Visiems aišku, kad pavadinimas sudurtinis – Naujas miestas. Įdomu, kad esančiuose dokumentuose jis buvo rašomas greičiausiai pagal lenkišką (slavišką) madą Nowe miasto (lietuviško, dabar vartojamojo pavadinimo kur užrašyta senuose dokumentuose neteko pamatyti). Albertas Juška savo atsiminimų knygoje „Miestelis prie Lendros, Vanagio ir Šusties“ pavadinimo klausimu mano, jog miestelis galėjęs stovėti kiek tolėliau į rytus. Jis, šio autoriaus nuomone, nudegęs ir žmonės naujus namus statę jau kitoje vietoje prie jau minėtų upelių santakos – t. y. dabartinėje vietoje. Jis taip pat mini, kad Naumiestin gyventi atsikėlę žydai vartojo maždaug tokios pat prasmės hebraišką Chadash Sugind pavadinimą, arba šnekamosios jidiš kalbos atitikmenį Neishtat Sugind. Čia gyvenę miestelio vokiečiai, tie savo gyvenamąją vietą įvardijo Neustadt Sugind. Šalia, kaip matome, figūruoja iki šių dienų išlikusio Sugintų kaimo pavadinimas. Tai lyg ir leistų manyti, kad senasis Naumiestis buvo šio kaimo ribose. Įdomu pastebėti, kad tik A. Juška mini radęs tokį pavadinimą Neustadt Sugind. Iki šiol kuriose nors kituose žiūrėtuose dokumentuose šio teksto autoriaus Sugintų dėmuo pavadinime neužtiktas.
Istorinis laikas žemėlapiuose
Ieškant atsakymo į Naumiesčio vardo kilmę, verta atkreipti dėmesį į istorinius žemėlapius. Rytų Prūsijos kartografai jau nuo XV a. laikų dirbo savo darbus – braižė žemėlapius. Tai buvo svarbu dėl daugybės priežasčių. Ir nors vietovė, kurios istoriją bandome čia aiškintis, ir buvo kitoje, Lietuvos valstybėje, tačiau žemėlapiuose vaizduojant Rytprūsių rytinę dalį, o ypač Kuršių marias, Nemuno deltą, neišvengiamai tekdavo rodyti, kas yra čia pat už Rytų Prūsijos ir Lietuvos sienos. Priminsime, kad ji buvo nubrėžtą Melno taikos metu 1422 m. O mūsų aptariama vieta – Žemaičių Naumiestis – vos trejeto kilometrų nuo šios sienos.
Vienas įdomesnių žemėlapių – 1576 m. Kasparo Hennebergerio (Casparus Hennenberger) nubraižytas Nemuno deltos žemėlapis. Šis kartografas 15 metų sudarinėjo Nemuno deltos žemėlapį. Jis vaikščiojo, važinėjo, teiravosi žmonių upių pavadinimų, juos lygindavo, gretindavo. Neišvengiamai žymėjo ir gyvenvietes. Čia verta pastebėti, kad 1595 m. buvo išleistas dar labiau patikslintas šis jo žemėlapis, kuriame surašyti Nemuno deltos ir į ją įtekančių vandenų pavadinimai.
Naumiestis, kaip jau minėta, dabar yra trijų upių santakoje. Viena jų – Šustis – įteka į Šyšą, kuri nubėga į Atmatą, o su ja ir į Kuršių marias. Ar taip buvo ir K. Hennebergerio laikais – neaišku, nes žymėjimas jo žemėlapyje nėra labai tikslus. Iš kitos pusės žinant, kad upės srovės keičia vagas, o kartais ir tekėjimo kryptis, tiksliai pasakyti, kaip tuo metu atrodė Nemuno delta – negalime. Bet šis pasakojimas ne apie tai.
1595 m. žemėlapyje, kuris saugomas Klaipėdos I. Simonaitytės bibliotekoje, matyti pro Gardamą (pažymėta – Garden) tekanti Šustis. Žemėlapyje labai aiškiai pažymėta ši gyvenvietė. Toliau pavaizduota, kaip Šustis teka link dabartinio Naumiesčio. Dabartiniais laikais į ją įsilieja Šėlmuo, jau pasisotinęs Lendros upelio vandenimis. Šusties ir Šelmens santaka yra dėl šios vietovės reljefo ypatybių kone pačiame dabartinio Žemaičių Naumiesčio centre. Tačiau K. Hennebergeris XVI a. pabaigoje nepažymėjo (o gal nelaikė jų svarbiais) nei Lendros, nei Šėlmens upelių. Tačiau yra pavaizduotas Mirglono upelis, Šyša. Greta – Vainutas (Wonutten). Gal todėl, kad yra Rytų Prūsijos dalyje, žemėlapyje pavaizduoti šiandien vos randami Metirkviečiai. Tuo tarpu nei mūsiškai užrašyto Naumiestis, nei Nowe miasto, nei vėliau kituose žemėlapiuose minini greta esantys Venckai ar Sugintai, K. Hennebergerio nėra pažymėti. Ir vargiai ar gyvenvietės tuo metu jis nepastebėjo, nerado ar tiesiog nematė. Viena iš galimų versijų – tuo metu gausiau (o gal, dėl kokių nors priežasčių) čia tiesiog negyventa.
Nėra mūsų gyvenvietės pažymėta ir kituose, vėlesniuose žemėlapiuose. 1690 m. kartografo Visscher Nicolaes buvo ne toks atidus, kaip Hennebergeris – jis ne deltos vandenis žymėjo. Tačiau jis matė Žvingius, Vainutą, Švėkšną… Panašiai 1714 m. žymėjo ir Pieter van der An. – Garden (Gardamas), Metriken (Metirkviečiai), Vonutten, Coadiuten (Katyčiai). Nowe miasto žemėlapyje nėra.
1728 m. Matthaeus‘o Seutter‘io žemėlapyje tas pat – tik jau šalia anksčiau minėtų gyvenviečių atsiranda Tauragen, o Katyčiai parašyti labiau aiškiau – Kotyca. Nowe miasto – nėra.