Kaip rašyti telefonų numerius?
Šiais laikais gyvenimo neįsivaizduojame be telefono, tik ar visada mokame jį užrašyti taisyklingai? Nurodant telefono ir fakso numerius, dažnai nesilaikoma Nacionalinių ir tarptautinių telefono ryšio numerių rašymo rekomendacijų, pvz., miesto kodas neapskliaudžiamas arba apskliaudžiami ne tie skaitmenys, telefono numerį sudarantys skaitmenys negrupuojami arba atskiriami brūkšneliais, tarp paskirties kodo ir telefono numerio nedaromas dviejų simbolių tarpas, mobiliojo telefono numerio skaitmenys apskliaudžiami, rašomas dvitaškis, nors nurodomas tik vienas numeris, ir pan.
Žodžiai Telefonas, Faksas, Mobilusis telefonas ar jų santrumpos Tel., Faks., Mob. turi būti nurodyti telefono ryšio numerio kairėje pusėje. Kai nurodomas vienas numeris, po žodžių Telefonas, Faksas, Mobilusis telefonas santrumpų dedamas taškas, nurodant du ar daugiau numerių – taškas ir dvitaškis (Tel.:, Faks.:, Mob.:).
Telefono ryšio numerio skaitmenys gali būti grupuojami taip, kad juos būtų galima lengviau įsidėmėti ir pamatyti, pvz.: 1234, 12 345, 12 34 56, 123 4567.
Nurodant fiksuoto telefono ryšio numerį, miesto kodas rašomas skliausteliuose, pvz., (8 343) 00 000. Toninių parengties signalų simbolis „~“ rodo, kad reikia laukti papildomo toninio parengties signalo. Kadangi visoje Lietuvos teritorijoje jau įdiegtas skaitmeninis telefono ryšys, tai praktiškai šis simbolis jau nevartojamas.
Rašant nacionalinį ir tarptautinį telefono ryšio numerius, tarp paskirties kodo ir tinklo galinio taško numerio, t. y. tarp miesto kodo ir telefono numerio, paliekamas dviejų simbolių tarpas.
Jeigu nacionalinis ir tarptautinis telefono ryšio numeriai nurodomi kartu, jie atskiriami horizontalia linija pvz.:
Tel. (8 343) 00 000
+ 370 343 00 000
|
Ne visi gerai kirčiuoja žodį telefonas. Dažnai sakoma telefonas, o reikia sakyti telefonas.
Vietoj žodžių junginio telefonas pasiteiravimui geriau vartoti telefonas pasiteirauti, pasiteirauti galima telefonu.
Pagal Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Konsultacijų banko informaciją, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos direktoriaus 2005 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1V-1162 (Žin., 2005, Nr. 152-5628) patvirtintas naujas Nacionalinių ir tarptautinių telefono ryšio numerių rašymo taisykles parengė Kalvarijos savivaldybės administracijos vyriausioji specialistė valstybinės kalbos tvarkytoja Vilma Skilandienė