Kaip tinkamai apšviesti renginių erdvę? 5 naudingi patarimai
Jeigu planuojate organizuoti renginį pirmą kartą arba esate atsakingi už tai, kad jis praeitų sklandžiai – rūpesčių, turbūt, yra daugiau nei vienas. Kad ir koks renginys vyksta, didelę dalį jo įvaizdžio sudaro geras apšvietimas. Muzikantai, šou pasaulio atstovai ir televizijos bei kino kompanijos daug investuoja į gerą apšvietimą, nes nuo jo priklauso ne tik nuotaika ir atmosfera, bet ir didžioji dalis šventės įvaizdžio. Šiame straipsnyje mes pateiksime keletą patarimų, kaip tinkamai apšviesti renginių erdvę!
Visuomet turėkite centrinius prožektorius
Anglų kalboje tai yra vadinama spotlight. Geriausiai lietuvių kalboje šiam terminui atliepia pasakymas „Visos šviesos, nukreiptos į…“. Tai yra tokia apšvietimo rūšis, kuomet ryškiausi prožektoriai arba prožektorius apšviečia vieną, konkrečią scenos ar erdvės dalį, o kitos šviesos yra pritemdomos arba kontrastas išlieka didelis ir aiškiai matoma, į ką sufokusuotas apšvietimas.
Šitoks sprendimas yra labai svarbus, kai turite sceną arba kokią nors, centrinę renginio erdvę. Kuomet ant jos stovi vedėjas arba vyksta žaidimas, kada visų žmonių dėmesys turėtų būti sutelktas į tą vietą, centriniai prožektoriai yra reikalingi ir svarbūs. Vienas ar keli prožektoriai tikrai nekainuos itin daug, todėl didelio pokyčio biudžetui neturėtų būti, o nauda – milžiniška.
Scenai – daugiau, aplinkai – mažiau
Daug kas daro klaidą ir renginio metu žiūrovų erdvės pakankamai nepritemdo. Kadangi dėmesys turi būti sutelktas į sceną arba atmosferą, geriausia, kad susidarytų kontrastas tarp to, ką matome aplink save ir scenoje.
Ne veltui šviesos gesinamos kino, įprastame teatre, per koncertus ar pvz., operoje. Taip žvilgsniai geriau sufokusuojami būtent ten, kur ir reikia.
Tad, kai ruošiate renginių erdvės apšvietimą, turėkite omenyje tai, kad scenai skirkite daugiau dėmesio, o likusiai aplinkai ir jos apšvietimui pakanka ir pačių paprasčiausių sprendimų. Negalvokite apie pernelyg stambaus masto sprendimus ir geriau pasirūpinkite, kad renginio metu per sceną judantys vedėjai/dalyviai/atlikėjai gerai matytų, kas yra jiems po kojomis ir kad nekiltų nesklandumų. Žiūrovai juos ir taip matys gerai.
Inovatyvu ir modernu
Jeigu galite sau tai leisti, visuomet prioritetą teikite inovatyviems ir moderniems sprendimams. Tai daryti apsimoka ne tik dėl to, kad jie – nauji ir ilgiau tarnaus, bet ir dėl to, kad juos, ko gero, lengviau reguliuoti ir pritaikyti savo šventei. Pavyzdžiui, prieš ~15 metų atsiradęs LED apšvietimas labai smarkiai pakeitė renginių organizatorių gyvenimą, kadangi dabar daug lengviau padaryti LED instaliacijas arba inovatyvų aplinkos įvaizdį. Galima šviesomis dekoruoti ne tik palubes arba išnaudoti stacionarius prožektorius. Su LED juostomis pavyks apšviesti laiptus, smulkias erdves, formas ar net keistų formų dekoracijas.
Renginio metu, geriau nieko, per daug nereguliuokite
Jeigu neturite įmantraus valdymo pulto arba patys, renginio metu turite daug kitų atsakomybių, geriau atsisakykite papildomų niuansų dėl paprastumo. Jau geriau visą laiką nekeiskite nieko ir palikite optimalų – minimalų variantą. Nieko nėra blogiau, kaip renginio metu iškilę techniniai nesklandumai arba kitos problemos, dėl kurių kaltas niekas kitas, o tik noras padaryti geriau.
Apžiūrėkite paruoštą apšvietimą iš kelių kampų
Po to, kai jau sumontavote visus šviestuvus ir, rodos, kad viską paruošėte, turėtumėte būti susikoncentravę į tai, kad įvertintumėte ar apšvietimas tikrai bus geras žiūrovams.
Įjunkite viską bandymui ir atsisėskite į kelias skirtingas vietas arba žiūrėkite į sceną/erdvę iš kelių skirtingų kampų. Taip galėsite pamatyti trūkumus (jeigu tokių yra) ir pakoreguoti viską. Stenkitės įvertinti ar iš visų žiūrovams prieinamų vietų veiksmas būtų gerai matomas ir, kad šviesos ar efektai neakintų. Jeigu naudosite lazerinį apšvietimą arba judančius prožektorius ir šviestuvus, stenkitės, kad jų spinduliai nekirstų tiesioginio matymo lauko arba tai darytų kuo mažiau.