Kaip tinkamai išsirinkti televizorių ir išvengti bereikalingo remonto?
Iš pradžių gali atrodyti, kad išsirinkti televizorių yra pats paprasčiausias dalykas. Juk surandate televizorių, sumokate ir parsinešate jį namo, tiesa? Tačiau ne visada viskas taip paprasta. Televizorių yra labai daug, kiekvienas jų siūlo unikalų technologijų, spartos, algoritmų, HDR palaikymo, skiriamosios gebos ir t.t. Tai reiškia, kad norint nusipirkti tikrai tinkamą televizorių, prireiks šiek tiek žinių. Nesvarbu, ar ieškote naujo televizoriaus specialiai sporto rungtynėms žiūrėti, ar „Netflix“ laidoms, ar muzikos įrašams – vieno universalaus televizoriaus nėra. Atrinkome svarbiausius klausimus, kuriuos turėtumėte užduoti pirkdami naują televizorių. Turėkite omeny, kad daugiau – ne visada geriau. Todėl reikia rinktis ne kuo brangesnį televizorių, o tokį – kokio pakanka. Jeigu sudėtingesnė technologija nereikalinga, jos nesirinkite, nes, kaip rodo patirtis, televizorių remontas dažniausiai reikalingas televizoriams, turintiems sudėtingesnius sprendimus.
Pasirinkite tinkamą ekrano dydį
Šiuo metu siūlomas didžiulis ekranų dydžių pasirinkimas – nuo 14 iki daugiau nei 100 colių. Kaip išsirinkti tinkamą dydį? Rekomenduojame visų pirmą išmatuoti svetainės sieną (arba ten, kur planuojate jį statyti), kad įsitikintumėte, jog šio televizoriaus matmenys tiks ten, kur norite jį įtalpinti. (Coliai – tai televizoriaus ekrano įstrižainės ilgis nuo apatinio kampo iki viršutinio kampo kitoje pusėje). Taip pat svarbu, kokiu atstumu nuo televizoriaus sėdėsite. Rekomenduojame, kad ekrano dydis būtų maždaug dvigubai didesnis už atstumą tarp televizoriaus ir jūsų sėdimos vietos. Pavyzdžiui, 40 colių televizorių laikyti maždaug 2 metrų (80 colių) atstumu. Jei tai 65 colių televizorius, šis atstumas gali būti apie 3 metrus. Be abejo, didesnį ekraną galite sutalpinti mažesnėje erdvėje – tačiau tuomet televizorius gali atrodyti per daug dominuojantys toje erdvėje.
Televizoriaus montavimas prie sienos
Jei televizorių kabinsite ant sienos, nepamirškite, kad televizorius bus prigludęs prie pat jos, taigi bus šiek tiek toliau nuo sėdimos vietos – atsižvelkite į tai matuodami atstumą. Antra, pagalvokite apie televizorius, skirtus naudoti su itin žemo profilio laikikliais, kad jie kuo mažiau kyšotų iš sienos. Be to, atsižvelgiant į tai, kad daugelis televizorių nepateikiami kartu su sieniniais laikikliais, jei norite turėti galimybę rinktis iš plataus laikiklių spektro, ieškokite televizoriaus, atitinkančio VESA tvirtinimo prie sienos standartą.
Ekrano technologijos ir televizoriaus remontas
Egzistuoja dviejų tipų televizorių technologijos: LCD ir OLED. Be to, yra kelios LCD variacijos. LCD CCFL ekranai turi energijos įtampos keitiklį, kuris dažnai po 4-5 metų sugenda. Tačiau jo remontas sąlyginai nebrangus ir patikimas. LCD LED ekranai įtampos keitiklio neturi. Tačiau po kiek laiko gali nustoti ar pradėti blankiau šviesti apšvietimo LED lemputės, kurių remontas jau yra daug brangesnis.
- LCD/LED televizoriai
Svarbu atsižvelgti į tai, kaip apšviečiamas LCD skydelis, tai turi didelės įtakos ekrano kontrastui. Kai kuriuose naudojami ekrano krašte sumontuotos lempos (šoninio apšvietimo juostos), o kai kuriuose – tiesiai už ekrano sumontuotas apšvietimas. Televizoriai su apšvietimu už ekrano pasižymi geresniu kontrastu nei šoninio apšvietimo modeliai. Tačiau šie modeliai paprastai nėra tokie ploni, kainuoja brangiau ir dažnai naudoja daugiau energijos. Dar viena svarbi funkcija yra pritemdymas. Ši sudėtinga funkcija leidžia televizoriui skleisti skirtingą šviesos kiekį iš skirtingų kraštinio arba tiesioginio apšvietimo masyvų dalių ir gali gerokai pagerinti kontrastą.
- OLED prieš LED prieš LCD – ekranų technologijų ypatybės
LCD / LED televizoriuose naudojami skystųjų kristalų pikselių skydeliai, kuriuos apšviečia išoriniai šviesos šaltiniai. Skystieji kristalai sukasi ratu, kad praleistų tiek šviesos, kiek reikia teisingai apšviesti vaizdus, o išoriniai filtrai sukuria spalvą. Pagrindiniai LCD televizorių privalumai yra ryškumas, prieinamumas ir ilgaamžiškumas. Pagrindiniai jų trūkumai – riboti žiūrėjimo kampai ir sunkumai kontroliuojant šviesos kiekį vaizde dėl išorinių šviesos šaltinių naudojimo. Yra dviejų tipų skystųjų kristalų skydai: IPS ir VA. IPS tipo skydus daugiausia gamina LG, jie naudojami visuose LG LCD televizoriuose ir kai kuriuose (paprastai nebrangiuose) kitų gamintojų modeliuose. VA skydai naudojami dažniau, juos gamina įvairūs gamintojai. IPS skydai pasižymi šiek tiek platesniais žiūrėjimo kampais nei VA skydai, tačiau jiems būdingas blogesnis kontrastas. VA skydai pasižymi siauresniais žiūrėjimo kampais, tačiau paprastai pasižymi daug geresniu kontrastu.
- Kvantiniai taškai (QLED)
Kai kuriuose (paprastai aukštos klasės) LCD televizoriuose naudojama kvantinių taškų technologija, kad būtų galima išgauti platesnį spalvų diapazoną nei įprastuose LCD ekranuose. Kvantiniai taškai – tai mažytės dalelės, kurių dydis svyruoja nuo 2 iki 10 nanometrų, o kiekvienas dydis gali spinduliuoti skirtingą spalvą. Naudodami šias daleles, LCD televizorių gamintojai gali išvengti spalvinių filtrų ir baltų LED foninių apšvietimų – dviejų dalykų, kurie paprastai riboja LCD televizorių spalvų charakteristikas. Samsung yra didžiausia kvantinių taškų technologijos šalininkė. Jos QLED modeliuose naudojamas naujas metalu dengtas kvantinių taškų tipas, kuris gali užtikrinti daug platesnį spalvų diapazoną, didesnį ryškumą ir platesnį matymo kampą nei tradiciniai kvantiniai taškai. Tačiau kvantinių taškų televizoriai paprastai yra gerokai brangesni už įprastus LCD televizorius. Kai kuriuose televizoriuose, pvz. Sony Triluminos modeliai, naudoja plataus diapazono liuminoforus. Tuo tarpu LG savo aukščiausios klasės LCD televizoriuose naudoja nanoelementus. Šiose kvantinių taškų technologijos alternatyvose kartu su įprastais spalvų filtrais naudojami tokio paties dydžio, tik vieno nanometro pločio taškai – šis derinys, LG teigimu, leidžia „Super UHD“ televizoriams užtikrinti geresnį kontrastą ir labiau subalansuotas spalvas.
- OLED televizoriai
OLED televizoriuose naudojama organinių liuminoforų sistema savaime spinduliuojančiuose pikseliuose, kad kiekvienas pikselis galėtų generuoti savo šviesą visiškai nepriklausomai nuo kaimyninių. Tai leidžia pasiekti daug geresnį kontrastą ir šviesos tikslumą nei net pažangiausiuose skystųjų kristalų televizoriuose. Tai taip pat reiškia, kad OLED televizorius galima žiūrėti daug platesniu nei LCD televizorių, žiūrėjimo kampu, nesumažinant spalvų ir kontrasto. Dėl šių savybių OLED taip išpopuliarėjo. Tačiau yra ir trūkumų, susijusių su OLED televizoriais. Pirma, nors per pastaruosius kelerius metus jų kainos sumažėjo, jie vis dar yra gerokai brangesni už įprastus LCD televizorius (nors kai kurie dabar yra pigesni už aukštos klasės LCD televizorius). Antra, OLED televizoriai šiuo metu negali būti tokie ryškūs kaip LCD televizoriai, o tai gali tapti dideliu trūkumu naudojant HDR turinį. Galiausiai, kyla problemų dėl tarnavimo laiko ir vaizdo išlaikymo (kai ryškūs vaizdo elementai gali „sudegti“ į ekrano fosforus, jei jie paliekami įjungti per ilgai). Tokiu atveju televizoriaus remontas bus ekonomiškai ir pigiau bus pirkti naują televizorių, kadangi šitos problemos sprendimas – tik viso ekrano keitimas nauju. Tačiau LG, pagrindinis OLED ekranų gamintojas, tvirtina, kad išsprendė šias gyvavimo trukmės ir vaizdo išlaikymo problemas.