Kaišiadoryse įgyvendintas projektas „Būk detektyvas!“
Bendradarbiaujant su kolegomis iš Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus, projekto „Būk detektyvas“ iniciatoriais, Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centro Neformaliojo švietimo skyrius ir įstaigos iš kitų keturiolikos šalies savivaldybių 2017 m. įgyvendino Neformaliojo vaikų švietimo programos lėšomis finansuojamą projektą „Būk detektyvas!“, kurio tikslas – skatinti mokinius geriau pažinti savo gimtąjį kraštą, domėtis jo istorija.
Pirmame projekto etape partnerių atstovai buvo supažindinti su projekto veiklomis ir mokomi dirbti su mobiliąja programėle „Būk detektyvas!”. Šiuos mokymus vedė Virginijus Savukynas, žurnalistas, kultūros antropologas, LRT televizijos laidos „Istorijos detektyvai“ autorius, programėlės „Būk detektyvas!“ autorius. Kitame projekto etape šia programėle naudotis buvo apmokyti mokytojai, kurie organizavo ugdomąjį procesą netradicinėse ugdomosiose aplinkose, atliko kraštotyrinius tyrimus, skatino ir sudarė galimybes mokiniams susipažinti su savo krašto žymiomis istorinėmis vietomis. Mokiniai kartu kūrė iššūkius, maršrutus, kuriuos įkėlė į platformą bukdetektyvas.lt. Projekto metu buvo ugdomas ne tik mokinių pilietiškumas, mokytojų ir mokinių IKT naudojimo įgūdžiai, bet ir propaguojamas keliavimas pėsčiomis kaip aktyvi, kultūringa ir aplinką tausojanti laisvalaikio praleidimo forma, užtikrinanti prasmingą ir turiningą laisvalaikio praleidimą keliaujant sukurtais maršrutais (iššūkiais). Iš viso projekte dalyvavo 307 mokiniai ir 148 mokytojai.
Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazijos, Kaišiadorių r. Paparčių mokyklos-daugiafunkcio centro, Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijos, Kaišiadorių suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos, Kaišiadorių r. Pravieniškių Stasio Tijūnaičio pagrindinės mokyklos, Kaišiadorių r. Kruonio gimnazijos ir Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos mokiniai, pasitardami su mokytojais, rinkosi jiems svarbias, aktualias bendruomenei gimtojo krašto istorijos, geografijos, kultūros temas ir kūrė specialius maršrutus, iššūkius. Daugumai mokinių sėkmingai pavyko atlikti planuotus darbus ir pateikti juos el. svetainėje būkdetektyvas.lt. Taip svetainėje, kuria naudojasi tūkstančiai žmonių, atsirado informacija ir apie mūsų kraštą: Kaišiadoris, Kruonį, Darsūniškį, Vilūnus, Paparčius, Pravieniškes, Žaslius. Mokiniai domėjosi ir pateikė darbuose įdomią informaciją apie garsius krašto žmones, architektūros paminklus, istorinius įvykius, lankytinas vietoves. Netgi miesto pakraštyje atsiradęs garsusis „Bučinys“ mokinių iniciatyva pavirto vienu iš objektų, siūlomų aplankyti Kaišiadoryse.
Realūs darbai atlikti. Maršrutai parengti ir paskelbti. Žinios ir įgūdžiai patobulinti. Projekto pabaigą vainikuos dalyvių susitikimas Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centro Neformaliojo švietimo skyriuje 2017 m. gruodžio pabaigoje, kur pasidžiaugsime vieni kitais, gautomis dovanomis, nauja patirtimi ir palinkėsime vieni kitiems naujų iššūkių ateinančiais 2018-aisiais metais.
Visus, kas domisi Kaišiadorių kraštu, jo istorija, kviečiame apsilankyti tinklalapyje www.bukdetektyvas.lt, pakeliauti mūsų rajono ir kitų šalies mokinių, kitų kūrėjų parengtais maršrutais, praplėsti akiratį, o gal ir savo sukurtą maršrutą pasiūlyti, kad Kaišiadorių kraštas skambėtų!
Kaišiadorių rajono savivaldybės informacija