Kalbos namai – knyga
Ką mes, lietuviai, turime išskirtinio, ypatingo, unikalaus? Valstybės ir tautos istoriją, gražiąsias legendas, sutartines, gintarinę Baltiją, keturis metų laikus, savo atkaklumą, kartais netgi užsispyrimą… Ir, žinoma, galimai seniausią išlikusią gyvą indoeuropiečių kalbą – lietuvių kalbą. Ja pasaulyje kalba tik apie 3 milijonus žmonių. Nors ją išmokti nelengva, galime didžiuotis, kad, nuėjusi labai sunkų kelią – daug metų lenkinta ir rusinta, net keturis dešimtmečius buvusi visiškai draudžiama, vis tiek išliko ir šiandien gyvuoja.
Minėti Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną į Aukštadvario biblioteką atkeliavo mokyklos-darželio „Gandriukas“ antrokai su mokytoja Aušrine Valančiauskiene ir trečiokai su mokytoja Dalia Laukaitiene. Biblioteka pakvietė juos į rytmetį „Kalbos namai – knyga“. Bibliotekininkė R. Jarmalavičiūtė priminė vaikams lietuviškos spaudos draudimo laikotarpį, kur buvo leidžiamos lietuviškos knygos jo metu, kas ir kaip jas platino. Pasakojo apie legendinį knygnešį Jurgį Bielinį, pogrindžio mokyklas. Padiskutavome, ar dabar vaikai ryžtųsi eiti į tokią mokyklą, ar padėtų slėpti lietuviškas knygas. Tam reikėtų tikrai didelės drąsos ir noro išsaugoti savo tapatybę. Dalyviai galėjo pavartyti bibliotekoje esančias šimtmečio ir daugiau metų senumo knygas, viena iš jų – Lazdynų Pelėdos „Klajūnas“ – išleista dar 1903-aisiais, lietuviškos spaudos draudimo metais Bitėnuose M. Jankaus spaustuvėje.
Labai įdomu buvo klausytis mokinių skaitomų senosios lietuvių literatūros kūrinių. Girdėjome ir pasakėčių, ir sakmių, B. Sruogos, J. Biliūno, P. Mašioto ir kitų autorių kūrybos ištraukas. Nustebino trečiokas Matas, „įveikęs“ K. Donelaičio „Pavasario linksmybių“ pradžią. Mokytojos paaiškino retai vartojamus žodžius, net ir kaip galima gražiai lietuviškai keiktis patarė (žinoma, nesiūlome to daryti)!
Bibliotekininkė pasiūlė vaikams pasidalinti į komandas ir pasivaržyti. Pirmoji užduotis buvo sudėlioti iš pateiktų paveikslėlių knygos kelią nuo jos sumanymo, idėjos iki skaitytojų rankų. Sekėsi visai gerai, nors pasitaikė porą keblių vietų tame kelyje. O laimėjo rungtį „Gediminaičių“ komanda. Tuomet teko pasirungti mįslių žinovų miniprotmūšyje. Mįslėse slėpėsi taip pat dienos temai skirti žodžiai: knyga, raštas, pieštukas, laikraštis. Čia geriausia buvo „Knygnešių“ komanda. Buvo smagu stebėti komandinį darbą, išgirsti kartais ir netikslius, bet labai išradingus atsakymus.
Susitikimui baigiantis vaikai pasidarė knygiukus. Tai – trumpa iliustruota istorija, pateikta ant A4 formato lapo, kuris susilanksto į mažą knygutę. Jį sugalvojo ir įgyvendino literatūros pažinimo programos vaikams ir paaugliams „Vaikų žemė“ kūrėjai su projekto partneriais, o dabar visi gali atsispausdinti knygiukus, sukurtus ne tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos šalių vaikų literatūros autorių, juos susilankstyti ir savo rankomis pasidaryti knygelę.
Renginys „Kalbos namai – knyga“ priminė mūsų nelengvą, bet įdomią praeitį, paskatino didžiuotis mūsų unikalia kalba ir ją išsaugojusiais žmonėmis. Džiugu, kad Aukštadvario m/d „Gandriukas“ mažieji ugdomi primenant jiems tautos istoriją, mokant branginti ir saugoti protėvių palikimą, šalies pasiekimus, jais didžiuotis. Biblioteka dėkoja už bendradarbiavimą, kartu vykdomas veiklas, įgyvendinamas idėjas.