Kalvarijų bažnyčioje rasta ankstesnė, nei iki šiol žinota vėlyvojo baroko tapyba

Restauruojant bei konservuojant Vilniaus Kalvarijų komplekso Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčios, vadinamos Kalvarijų bažnyčia (Kalvarijų g. 327) interjero sienų tapybą, restauratoriai (UAB „Opus Optimum“) pranešė apie atradimą, su kuriuo šių metų balandžio mėnesį buvo supažindinta Restauravimo taryba. Surasta ankstesnė, nei iki šiol žinota vėlyvojo baroko tapyba. Tai leidžia spėti, kad ir pati bažnyčia buvo pastatyta anksčiau, nei buvo manoma iki šiol – Kultūros vertybių registre (unikalus kodas – 1038) šios bažnyčios pastatymo metai nurodomi 1755–1772. Kad būtų patvirtinti tikslesni bažnyčios pastatymo metai (remiantis surasta ankstesne nei XVIII a. pabaigos tapyba), dar prireiks papildomų tyrimų. Vilniaus Kalvarijų bažnyčios sienų interjero tapybos (nuo grindų iki didžiojo karnizo) restauravimo programa parengta 2023 m. Planuojama, kad restauravimo darbai užtruks dar kelerius metus.
Tapybos restauratorė Indrė Valkiūnienė, pristačiusi atliekamus darbus, papasakojo apie atrastus nežinomus autentiškus tapybos epizodus, kurie atsivėrė valant presbiterijos sienas. Tapyba ant sienų rasta po labai kietu XIX a. tinko sluoksniu. Prieš užtrinant tinku, ši tapyba tuo metu jau buvo uždažyta, o dedant tinką, sienos dar paskustos, todėl tapybos sluoksnis pažeistas. Pasak I. Valkiūnienės, tiksliai nuspėti tapybos siužetą, pilnai jos neatidengus, neįmanoma. Pirminės tapybos kompozicijos yra didelio formato, jas sudaro figūriniai paveikslai, sudėtingi aprėminimai ir gana laisvai be atsikartojimų tapyti dekoro elementai. Kai kurios spalvos išblukusios, sunykusios, kai kurios – išlikusios gana ryškios. Visa tapyba, išskyrus lango dekorą, yra rasta pirmame sluoksnyje ir buvo nutapyta prieš pastatant šoninį altorių, bei prieš ištapant skliautus ir dekoruojant visas bažnyčios erdves.
Kaip teigia I. Valkiūnienė, šie atradimai parodo, kad presbiterijos erdvė pirmuose etapuose nebuvo visiškai balta, kaip buvo manyta iki šiol. Sienas puošė tapyba su figūrinėmis scenomis, o vėlyvojo baroko tapybos sluoksnis nėra pirminis. Jis yra dar ankstesnio laikotarpio. Restauravimo tarybos nuomone, atrasta tapyba yra reikšminga, ją būtina išsaugoti, todėl reikia parengti šiuo metu įgyvendinamos konservavimo, restauravimo darbų programos papildymą, atidengti rastą tapybą, išsiaiškinti jos kompoziciją ir siužetą, nustatyti išlikusios tapybos apimtis ir spręsti, kaip rasta tapyba turi būti eksponuojama. Tarybos narių nuomone, dėl rastos tapybos siužeto išsiaiškinimo tikslinga atlikti papildomus bažnyčios istorinius ir meninius tyrimus.
Šią savaitę su Kalvarijų bažnyčios restauravimo darbais bei naujuoju atradimu susipažino ir KPD specialistai. Dalyje bažnyčios sienų jau restauruota bei konservuota XVIII a. sienų tapyba, jau galima pasigrožėti pirminėmis vėlyvojo baroko spalvomis bei restauruotomis dekoro detalėmis. Atkuriant interjero dažymo spalvas siekiama visur atkurti pirmines XVIII a. vidurio spalvines kompozicijas, tokiu būdu atkurta spalvinė visuma su skliautų ir sienų tapyba bei baroko architektūros detalėmis įgaus stiliaus vientisumą, sugražins bažnyčiai autentišką ir išbaigtą vaizdą.