Karvių produktyvumui įtakos turinčios detalės: kaip išvengti žmogiškojo faktoriaus klaidų ir sutaupyti auginant gyvulius?
Šiuolaikinis ūkininkas – verslininkas, kuris turi galvoti apie pelningumą, darbų bei kaštų optimizavimą ir kitus, iš pirmo žvilgsnio, gal kiek neįprastus dalykus. Modernūs ūkiai šiandien jau nebestebina nieko, tačiau kaip galima pačiam ūkininkui sutaupyti, išvengti žmogiškųjų klaidų bei optimizuoti darbą ūkyje? Ūkiams pristatomas pašaro papildas „Vitaprem Energy“ padeda išspręsti šias problemas, o nauda patvirtinta ir moksliniais tyrimais.
Įkvėpė sėkmė Estijoje
Kaip pasakoja „Kauno Grūdų“ Galvijininkystės skyriaus vadovas Rytas Kretavičius, produkto „Vitaprem Energy“ įvedimą į Lietuvos rinką paskatino Estijos pavyzdys. Šioje šalyje didelių ūkių atstovai, auginantys nuo 1200 iki 1500 karvių, iškėlė idėją, jog būtų gerai, kad atsirastų vienas gyvulių šėrimo priedas, kuriame būtų visi reikiami vitaminai bei medžiagos ir jiems nebereikėtų naudoti kelių skirtingų papildų. Komanda ieškojo, kaip tai padaryti, idėją įgyvendino, ištestavo ir bandymas pasisekė – Estijoje bandyme dalyvavusiam ūkininkui patiko, kad dabar karves gali šerti vienu priedu, o ne keliais skirtingais, be to, truputį pagerėjo ir ūkio rezultatai. Tuomet šį sėkmingą produktą gamintojai išbandė Latvijoje, kol galiausiai „Vitaprem Energy“ pasiekė Lietuvą. Buvo sugalvota, kad reikia ištestuoti šį papildą visiškai natūraliomis sąlygomis ir oficialiai ištirti rezultatus, tad šiam eksperimentui buvo pasirinkta VšĮ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) praktinio mokymo ir bandymų centras, Giraitės mokomoji ferma, ir pradėtas dviejų mėnesių bandymas.
Nauda pasijautė praktiškai iš karto
Jeigu karvės šėrimui reikėdavo septynių skirtingų krūvelių papildų, kurie būtinai visi turi būti suduoti gyvuliui, tai dabar visos reikalingos medžiagos gali būti gaunamos su „Vitaprem Energy“. Tai palengvina darbą visiems, pasak LSMU Praktinio mokymo ir bandymų centro direktoriaus Ronaldo Bilskio, šėrimo darbus atliekantys žmonės gali kartais pamiršti, o galbūt visai nepaduoti tam tikros medžiagos, tad vieną kartą karvei gali būti sušeriama pilna dozė, o kitą kartą ne. Tam mechaniniam darbuotojui, kuris atlieka šitą darbą, galbūt tai pasirodys maža klaida, bet karvė yra kaip fabrikas – jeigu ji negavo kažkurios jai reikalingos medžiagos, ji nukenčia, o atstatymas gali trukti ir labai ilgai. Tuo tarpu „Vitaprem Energy“ visuomet duoda garantiją, kad gyvulys gaus būtent tiek, kiek jam reikia medžiagų gramų tikslumu. Tokiu atveju ūkio savininkas turi visišką kontrolę, be to, išnyksta žmogiškojo faktoriaus paklaida, kartais netgi nebereikia tiek daug darbuotojų, sumažėja sandėliavimo kaštai.
Išaugęs koeficientas ir pieno kiekis
Nors pats mokomojo ūkio vadovas prieš pradėdamas šį tyrimą nežinojo, ko tikėtis, vis tik nusprendė pasiryžti išbandymams ir dabar negali atsidžiaugti šia naujove – prie senų šėrimo priedų tikrai negrįš. „Mes esame toks pats ūkis, kuris priklauso nuo parduodamo pieno. Tad rizikuoti negalime, nes nuo to tiesiogiai priklauso mūsų pinigai. Bet išgirdus apie minimas naudas – nesudvejojome nei akimirkos ir šiai dienai džiugina matomi rezultatai. – pasakojo dr. R. Bilskis. Atlikus tyrimą, kuriame karvės buvo šeriamos „Vitaprem Energy“ priedais ir išnagrinėjus skaidrius, iš nepriklausomo duomenų šaltinių gautus rezultatus, buvo pastebėta, kad pieno kiekis tikrai nesumažėjo ir net truputį padidėjo, tačiau labiausiai pasikeitė koeficientas – jis stipriai išaugo.
Esminės priežastys, dėl kurių verta įsigyti produktą
R. Bilskis reziumuojant džiaugiasi ir pateikia kelias priežastis, kodėl ūkiai turėtų pereiti prie šio priedo: „Visų pirmiausia, su juo bus visiška kontrolė, nes labai lengva matuoti, ar tikrai visi gyvuliai gavo šį priedą (viename maiše yra priedai 25 karvėms). Kita priežastis, jog medžiagų dozė, kurios reikia gyvuliui, bus visada maksimaliai tiksli ir nekintanti. Su šiuo priedu nereikės kreiptis į kelis skirtingus tiekėjus, norint nusipirkti pašarų – „Vitaprem Energy“ viską turi savyje. Ekonomiškai taip pat ūkininkai sutaupys didelę dalį pinigų. Vieni pliusai“. Šis priedas tiks ir mažesniems ūkiams – svarbu tik tinkamai parinkti dozę.
Dėka pakitusių šėrimo technologijų Giraitės mokomasis ūkis bendroje visų Lietuvos žemės ūkių bendrovių tarpe pakilo iš 66 vietos į 30. Ūkio vadovas įsitikinęs, jog ateityje rezultatai bus dar geresni, tad rekomenduoja visiems investuoti į kokybę, o ne bandyti sutaupyti ir vėliau ūkio atstatymui mokėti kelis kartus daugiau.