Kas buvo kalbama apie Lietuvos didmiesčius pasaulio žiniasklaidoje?
Šių metų pirmąjį pusmetį Vilnius, Kaunas ir Klaipėda pasaulio žiniasklaidos antraštėse buvo paminėti daugiau nei 10 tūkst. kartų, o socialiniuose tinkluose („Facebook“, „Twitter“ ir „Youtube“) – daugiau nei 23 tūkst. kartų. Miestų veidus daugiausia formavo pranešimai apie šalies vidaus ir užsienio politiką, socialines ir kultūrines iniciatyvas, eksportą ir investicijas. Vilniaus paminėjimai daugiausia susiję su turizmo sritimi, kūrybišku atsaku į COVID-19, kultūrinėmis ir socialinėmis iniciatyvomis. Kauno ir Klaipėdos miestų paminėjimų daugiausia užfiksuota Vokietijos žiniasklaidoje. Kauno „Žalgirio“ klubo veikla buvo viena matomiausių formuojant Kauno skaitmeninį matomumą, – rodo Vyriausybės kanceliarijos Lietuvos įvaizdžio grupė atlikta apžvalga.
Vilnius į pasaulio žiniasklaidos portalų antraštes pateko 5 431 kartą, Kaunas – 3 524, o Klaipėda – 1 687 kartus.
Į bendrą pranešimų skaičių buvo įtraukti ir miestų paminėjimai Lietuvos žiniasklaidoje – jie sudarė didžiausią paminėjimų skaičių: 72 proc. visų pranešimų apie Vilnių, 53 proc. apie Kauną ir 63 proc. apie Klaipėdą.
„Įdomu tai, kad nors Kauno bendras paminėjimų skaičius yra mažesnis nei Vilniaus, tačiau santykinai buvo daugiau paminėjimų užsienio žiniasklaidoje – beveik 50 proc. visų fiksuotų paminėjimų (Vilniaus – 28 proc.). Tarp miestų paminėjimų išsiskyrė valdymo, eksporto, investicijų ir kultūros dimensijos. Vis dėlto pranešimų, kurie prisidėtų atkleidžiant Lietuvos miestų išskirtinumą, patrauklumą investuotojams, talentams ir turistams, buvo mažuma. Tikrai dar esame neišnaudoję viso turimo potencialo kryptingai miestų ir šalies komunikacijai“, – nurodo Lietuvos įvaizdžio grupės vadovas Marius Gurskas.
Remiantis žiniasklaidos ir socialinių tinklų monitoringo platformos „Melwater“ duomenimis ir atsižvelgiant į potencialiai pasiektą auditoriją, bendra Vilniaus, Kauno, Klaipėdos paminėjimų šį pusmetį pasaulio žiniasklaidoje vertė galėtų siekti 61,85 mln. eurų.
Miestai pagal paminėjimus pateko į skirtingų užsienio valstybių akiratį, o Vokietijoje užfiksuoti visų trijų miestų paminėjimai.
Vilniumi domėjosi Vokietijos (3,57 proc. rastų pranešimų apie miestą), JAV (3,17 proc.), Jordanijos (2,46 proc.) bei Italijos (2,23 proc.) žiniasklaida. Prie miesto matomumo daugiausia prisidėjo šių valstybių žiniasklaidoje aptartos COVID-19 pandemijos aktualijos, taip pat teigiamą sostinės bei šalies įvaizdį formuojančios socialinės ir kultūrinės iniciatyvos: kaukių mados savaitė, kinas po atviru dangumi, viešųjų erdvių atvėrimas kavinėms bei restoranams, dronų panaudojimas siekiant užtikrinti karantino laikymąsi, atstumui restoranuose išlaikyti panaudoti manekenai. Žiniasklaidos pranešimuose tai pat buvo pastebėta Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo 30-mečio šventė, Vilniuje vykęs NATO šalių užsienio reikalų ministrų susitikimas, „Stranger Things“ filmavimas sostinėje.
Proaktyvi VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ bei VšĮ „GO Vilnius“ veikla ir komunikacija JAV bei Italijos žiniasklaidoje generavo teigiamų pranešimų apie Vilnių, kaip patrauklią turizmo kryptį, srautą: plačiai aptartos populiariausios lankytinos vietos, senamiesčio grožis, galimybė pasižvalgyti į senamiestį iš oro baliono.
Kauno naujienos daugiausia domino Vokietijos (30,79 proc. visų pranešimų apie miestą), Turkijos (5,33 proc.), Italijos (3,77 proc.) portalus. Skaitmeninį miesto matomumą daugiausia lėmė pranešimai, susiję su krepšinio klubu „Žalgiris“. Plačiai aptartos šio klubo aktualijos: rungtynių rezultatai, komandos sudėtis, Š. Jasikevičiaus karjera, sunkumai COVID-19 pandemijos metu. Susidomėjimo sulaukė ir Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos iniciatyva – 3D spausdintuvų naudojimas apsauginėms priemonėms per karantiną gaminti.
„Žalgiris“ kartu su Kauno miesto vardu antraštėse šių metų pirmąjį pusmetį pasirodė 411 kartų. Šių straipsnių vertė, atsižvelgiant į potencialiai pasiektą auditoriją, galėtų siekti 7,39 mln. eurų. Vien „Žalgirio“ pavadinimas į portalų antraštes šį pusmetį pateko 2 861 kartą, o bendra „Žalgirio“ paminėjimų pasaulio žiniasklaidoje vertė galėtų siekti net 38,88 mln. eurų.
„Džiugina tai, kad Kaunas per pirmuosius šešis metų mėnesius buvo vis garsiau girdimas ir dėl kitų veiklų mieste – „Žalgirio“ klubo, Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos iniciatyvos ir modernių 3D spausdintuvų pritaikymo naujosios realybės akivaizdoje. Tai tik dar kartą įrodo, kad Kaunas yra ne tik sporto, bet ir greitas, modernus ir inovacijas kasdieniams sprendimams įgalinantis miestas“, – teigia VšĮ „Kaunas IN“ direktorius Tadas Stankevičius.
Klaipėda ryškiausiai buvo matoma Vokietijos (20,92 proc. visų pranešimų apie miestą), Latvijos (3,20 proc.), JAV (2,55 proc.) bei Rusijos (2,49 proc.) žiniasklaidos antraštėse. Aktyviausiai kalbėta apie Klaipėdos uosto aktualijas: per Klaipėdos uostą vykusio JAV naftos krovinio perdavimą Baltarusijai, naują „TT-Line“ laivyno keltą „Marco Polo“, uosto veiklų sumažėjimą pandemijos metu. Aptarti ir istoriniai Vokietijos bei Klaipėdos ryšiai, prekės ženklų naujienas nagrinėjantis JAV portalas „Under Consideration LLC“ skyrė dėmesio naujajam Klaipėdos universiteto prekiniam ženklui. Nepastebėta neliko ir neigiamą miesto įvaizdį formuojanti žinia apie AB „Grigeo Klaipėda“ taršą Kuršių mariose. AB „Grigeo Klaipėda“ veikla daugiausia domėjosi JAV žiniasklaidos portalai.
Vertinant Lietuvos miestų matomumą socialiniuose tinkluose „Facebook“, „Twitter“ ir „Youtube“, akivaizdžiai dominuoja sostinė. Vilnius pagal paminėjimų skaičių Kauną lenkia daugiau nei 2 kartus, o Klaipėdą – beveik 6 kartus. Per pirmąjį pusmetį Vilnius socialiniuose tinkluose paminėtas 14 485 kartus, Kaunas – 6 094 kartus, o Klaipėda – 2 452 kartus.
Visi trys miestai matomiausi buvo „Facebook“ socialinėje platformoje. „Facebook“ (11,5 tūkst. Vilniaus paminėjimų) ir „Twitter“ (2,4 tūkst. Vilniaus paminėjimų) platformose matomas didžiausias sostinės atotrūkis nuo kitų miestų. Mažiausiai pranešimų apie Lietuvos miestus pasirodė „Youtube“ platformoje.
Tirdama šalies matomumą, Lietuvos įvaizdžio grupė, atlikusi 13-os tikslinių užsienio šalių (Latvija, Estija, Vokietija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Danija, Švedija, Norvegija, Italija, Izraelis, Rusija, Lenkija, Baltarusija) naujienų portalų pranešimų ir socialinių tinklų įrašų analizę, nustatė, kad pastarąjį pusmetį Lietuvos vardas užsienio šalių interneto portaluose paminėtas daugiau nei 43 tūkst. kartų, o socialinių tinklų įrašuose – daugiau nei 200 tūkst. kartų. Daugiausia nagrinėtos mūsų šalies valdymo (vidaus ir užsienio politika), turizmo, investicijų ir imigracijos sritys. Lietuvos paminėjimų daugiausia užfiksuota Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir Rusijos interneto naujienų portaluose.