21 gegužės, 2015
Algimantas Gudelis / "Šilelis"

Kas galėtų pasakyti, kokį talentą Dievai skyrė Binkiams

Visi žinome poetą Kazį Binkį (gal tik „Klausimėlio“ laidos herojai pasakytų,  kad K. Binkis buvo kosmonautas ar Seimo narys). Žinome, kad poetas bendravo su Antanu Vienuoliu, dedikavo rašytojui keletą savo knygų, šiandien saugomų muziejuje.

Šiuo metu Menų inkubatoriuje veikia Viktoro Binkio, gerai žinomo meno pasaulio atstovams, tapybos darbų paroda. Apsilankymas parodoje paliko gilų įspūdį. Nustebino, kad daugelis darbų nauji. Vadinasi, dailininkas, rengdamas parodą, netraukia darbų iš palėpės ir nešluosto nuo jų dulkių. Kodėl paroda Anykščiuose? Kas sieja šį labai įvairiapusišką menininką su Anykščiais?  Viktoras, rašytojo Kazio Binkio anūkas, pasuko savo gyvenimo keliu ir kalbėti, kaip teigė jį pažįstantys, apie senelį nenori. Negi skirtingų kartų niekas nesieja? Nemėgstu neatsakytų klausimų, tad nutariau pabendrauti su pačiu Viktoru Binkiu.

Viktoro sodyba, pasirodo,  esanti vos už keleto kilometrų nuo Anykščių. Apsupta jauno miško, tvirtų rąstų, sena kaimo troba su tvartu. Prie klėties jauna moteris žaidė su dukrele. Kieme auga didelės, senos liepos. Jokių angelų, koplytstulpių, kryžių ar akmenų krūvų, rodančių, kad čia gyvena menininkas, nesimatė. Ramybės aura gaubė sodybą.

– Turbūt neseniai įsikūrėte? – paklausiau.

– Senokai, tėvukas prieš 40 metų pirko, – šyptelėjo Viktoras ir, pamatęs mano nuostabą, papasakojo istoriją.

Tėvukas turėjo „Moskvičių“, labai mėgo gamtą, daug keliavo po Lietuvą. Galima sakyti, kad ir aš gimiau mašinoje, – šypsojosi pašnekovas. – Viena mėgstamiausių tėvuko vietų buvo Anykščiai. Netoli nuo čia, arčiau Puntuko, ant kalvelės, pasistatydavome palapinę ir joje gyvendavome. Atvykdavome gal penketą metų iš eilės. Tėvukas susibičiuliavo su vietos gyventoju Valiukoniu, netoliese šienaudavusiu savo pievas. Šis vieną dieną ir pasiūlė pirkti tuščią, gerai išsilaikiusią trobą. Štai nuo 1976 metų čia ir vasarojam. Matote, elektros nėra, bet pripratome.

– O kurgi angelai ir panaši miestiečiui priklausančios sodybos atributika?

– Angelai turbūt danguje, kur jiems ir dera būti,  – nusijuokė. – Mūsų sodyboje  meniškiausi, sakyčiau, spalvoti šiltnamio rėmai, mat valau į juos teptukuose besibaigiančius dažus, tad jie tikrai meniški. O jei rimtai kalbant, tai mėgstu natūralumą. Angelai, kryžiai daugiau būdingi liaudies meistrams.

– Studijavote fiziką. Pabaigus reikėjo atidirbti trejus metus pagal paskyrimą. Tokia buvo tvarka ir kitaip nei šiandieniniai studentai į Strasbūrą dėl žmogaus teisių pažeidimo niekas nesikreipdavo. Ką Jums davė mokslai? Ar negaila universitete praleistų metų?

– Jei kursiu ilgai, na, bent iki kokių 90 metų, manau, už sugaištą laiką atsigriebsiu. Gyvenime tikri draugai dažniausia būna iš mokyklos, studijų ir mažiau jų sutinki gyvenimo kelyje. Svarbiausia, ką gavau: įsigijau gerų draugų fizikų, su kuriais draugaujam ir šiandien. Labiausiai gaila pagal paskyrimą sugaištų metų. Vos tik atidirbau „Vilmos“ gamykloje privalomus trejus metus, iškart stojau į Dailės institutą. Nors, galima sakyti, sutaupiau dvejus metus – netarnavau tarybinėje armijoje, nes universitete buvo karinė katedra.

– Kiek žinau, Jūs buriuojate.

– Tėvukas savo laiku, dar prieš karą, pats buvo pasistatęs jachtą ir būriuodavo Nemune. Per karą ta jachta kažkur dingo. Gal romantikos dvasia persidavė ir man. Be to, mano dėdė, tėvo pusbrolis Kazys Adomonis buvo žvejybinio laivo kapitonas. Kartą jūroje rado plūduriuojančią nedidelę jachtą, apgadintą audros, nulaužtu stiebu. Įkėlė į laivą ir parsivežė. Vasarą ją atsigabeno į Rubikius ir čia leisdavo atostogas. Ten ir įvyko mano pirmoji pažintis su buriavimu. 1976 m. Kintuose susipažinau su Andriumi Varnu, žuvininkystės ūkio inžinieriumi. Jis – aistringas buriuotojas, pasistatęs net keletą jachtų. Man teko drauge tas jachtas išbandyti, patirti nemažai nuotykių.

– Jūsų gyvenimas labai įvairus. Kalbant apie kūrybą, ar buvo taip pat daug įvairių bandymų ir ieškojimų?

– Man kiekvienas kūrinys – tai poreikis atrasti kažką naujo. Kaip ir kiekvienas menininkas, ieškau savo kelio. Baigęs Dailės akademiją, kurį laiką tapiau. Vėliau susidomėjau skulptūra. Nors kūriau skulptūras iš medžio, visuomet jas dažydavau. Skulptūros periodas trūko gal kokius penkerius šešerius metus. Vėliau keletą metų praleidau „raudonajame kambaryje“– buvau atsidėjęs juodai baltai fotografijai. Kitas etapas buvo spalvota skaitmeninė fotografija. Po kiek laiko grįžau į tapybą.

– Parodoje eksponuojate naujus pastarųjų metų darbus. Vadinasi,  labai intensyviai dirbate. Ar buvo pertraukų Jūsų kūryboje?

– Daugiausia dirbu su Savicko galerija Vilniuje ir stengiuosi kasmet surengti naują parodą. Kiekvieno menininko darbo laiką sudaro dvi dalys. Pirma – tai intensyvus ir  kasdieninis 5-8 valandų darbas prie pagrindinio kūrinio. Antra – tai kelionės, išvykos į gamtą, bendravimas su draugais bei kolegomis. Kiek besiilsėčiau, kur bevažiuočiau, visuomet turiu „etiudniką“ ir kasdien tapau. Taip, kad pertraukų kūryboje lyg ir nėra.

– Nors intensyviai kuriate, Jūs dar ir dėstote. Ar iš tapybos neuždirbate pragyvenimui? Argi Jūsų darbai nepaklausūs?

– Aš tapau sau. Vidinės emocijos ir pasaulėjauta uždeda savo antspaudą.  Paveikslas, skirtas komercijai, reikalauja pataikauti pirkėjui, jis turėtų būti šviesesnių tonų, kažkur matytis gėlytė, jūros banga ar kažkas panašaus. Aš sau to neleidžiu.

– O užsienio pirkėjai?

– Esu rengęs parodų ir užsienyje. Ten meno kūrinių pirkėjas labai skiriasi nuo Lietuvos pirkėjo. Lietuvoje žmogus, nusipirkęs paveikslą, jį įsigyja ilgam, gal net anūkams žada palikti. Užsienyje paveikslas – tai tarsi tapetai ar dekoracija. Padarei remontą, perdažei sieną, jau reikia kitokio paveikslo.

Parodoje eksponuojami paveikslai „Diana“ ir „Feministės pusryčiai“ labai emocionaliai vaizduoja deformuotą moters kūną. Dideliame paveikslų cikle „Kažkur“ nutapyti Lietuvos miestai ir  miesteliai. Jie taip pat deformuoti, apgaubti ne itin optimistinės nuotaikos, tačiau, kaip ir moters figūra, nesunkiai atpažįstami.

Tai fizikos mokslų įtaka, jos pradą jaučiu savyje. Labai mėgstu viską padaryti tiksliai ir iki galo. Darbai yra figūratyvūs, vadinasi, deformacijos yra ne visai iškreiptos, matoma ir juntama trimatė erdvė. Savo kūryboje neatsidaviau grynai emociniam poetiniam stiliui, kaip pavyzdžiui, impresionizmas arba abstrakcionizmas. Iš kitos pusės, esu menininkas ir turiu vaizduotę, sapnuoju spalvotus sapnus, esu pakankamai ūmus. Labiausiai gyvenime man patinka tapyti.

Viename savo interviu Viktoras Binkis yra pasakęs: „Kai Dievas žiūri į žemę ir sėja talentą, juk netaiko į kiekvieną žmogelį atskirai, per smulku jam. Šeimai, generacijai, kelioms kartoms iš karto paberia to talento. Kaip žemėje pasitaiko neištirpusių trąšų gabalų, taip ir su tuo talentu nutiko. Dievas atseikėjo visko ir daug Kaziui Binkiui, o mano tėvui ir man tepaliko mažus kąsnelius. Tokia mano metafora.“ Sutinku su pirmąja dalimi. O dėl „mažų talento kąsnelių“, manau, tai Viktoro kuklumas ir didelis reiklumas sau.

Jei paimsime senelio Kazio Binkio kūrybą, tai ji buvo be galo įvairiapusiška. Poetas rašė ne tik „balabaikas“ apie Tamošių Bekepurį. Jis  straipsniuose gvildeno labai rimtus klausimus apie švietimą, lietuvio lavinimą, mokyklų reformą, gindavo kaimo žmogų, pašiepdavo turčius, karininkus, kurie, anot rašytojo, „suėda visą biudžetą“. Tačiau kuomet reikėjo, K.Binkis parašė ir Prezidento Antano Smetonos biografiją. Tą patį matome ir anūko kūryboje – nuolatiniai ieškojimai, skirtingi žanrai. Gamtą mylėjo ir senelis,  ir jo sūnus Gerardas, Viktoro tėvas, ir pats Viktoras. Panašios ir jų charakterio savybės.

Viktoro žmona Rima, mokslininkė, chemikė. Dukra Rūta – istorikė, tačiau, pasak tėvo, labai lengvai valdo plunksną ir žodį. Gal tai genai? Gerai, kada vaikai aklai neseka tėvų pėdomis. Gerai, kai tėvai leidžia vaikams rinktis savo kelią. Ir kas šiandien gali pasakyti, kokį talentą Dievas skyrė poeto Kazio Binkio proproanūkei, dailininko Viktoro Binkio anūkei, mažajai Bonai?..

    binkio_darbai   


Vita Daniliauskas / Dariaus Pavalkio nuotr.
21 gruodžio, 2024

Prieš 70 metų, Kūčių išvakarėse, tarsi lenktyniaudamas su Kūdikėlio Jėzaus atėjimu, Griškabūdžio parapijos narių Liudos ir Vytauto Daniliauskų šeimoje apie […]

19 gruodžio, 2024

Seimas pakoregavo buvusios kadencijos parlamentarų sudarytą 2026 metais minimų Lietuvai svarbių įvykių, asmenybių sukakčių ir kitų atmintinų datų sąrašą. Tokią […]

18 gruodžio, 2024

Sostinės taryba kompozitoriui, ilgamečiam berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ vadovui prof. Vytautui Miškiniui suteikė Vilniaus garbės piliečio vardą. Toks įvertinimas […]

Gintarės Grigėnaitės nuotr
17 gruodžio, 2024

Šiandien Kultūros ministerijoje 2024 m. Bronio Savukyno premija įteikta rašytojai, eseistei, žurnalistei Gintarei Adomaitytei. Premija ji įvertinta už daugiametę ekspresyvią […]

14 gruodžio, 2024

Gruodžio 10 d. pasibaigė pusę metų trukęs dekoratyvinės skulptūros „Žygimantas ir Barbora“ idėjos sukūrimo konkursas. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka […]

13 gruodžio, 2024

Tęsiamas taurus ir prasmingas dainų karalienės Kristinos Skrebutėnienės atminimo išsaugojimo darbas. Gruodžio 12 dieną, skambant jos dainoms ir pasakoms, Ignalinos […]

Modesto Endriuškos nuotr.
13 gruodžio, 2024

„Galiausiai civilizacijos žūsta dėl to, kad klauso savo politikų, o ne savo poetų”, – sakė vienas žinomiausių pasaulyje lietuvių kino […]

12 gruodžio, 2024

Gruodžio 12 d. Šiandien Lietuvos sezono Prancūzijoje uždarymo diena. Sezoną užbaigs būgnininko, perkusininko, kompozitoriaus bei vizualiojo meno kūrėjo Vladimiro Tarasovo […]

Danutė Ardzijauskaitė / Birutės Nenėnienės nuotr.
11 gruodžio, 2024

Gyvenantieji atokiau nuo pernakt apšviestų didmiesčių ar rajono centrų metų pabaigoje kaip niekas kitas patiria metų pabaigos trumpųjų dienų ir […]

Talpūnuose gyvenanti Almutė Laučiūnienė „YouTube“ kanale paskelbė daugiau kaip pusketvirto tūkstančio savo įdainuotų liaudies dainų ir giesmių bei savo sukurtų dainų / autorės archyvo nuotr.
11 gruodžio, 2024

Talpūnų kaime, Kaišiadorių rajone, netoli Žaslių miestelio gyvenančią Almutę Laučiūnienę muzika kasdien lydi nuo vaikystės. Jos tėvelis Kazimieras buvo didelis mėgėjas dainuoti, […]

10 gruodžio, 2024

Seimas linkęs suteikti valstybės pripažinimą Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“. Antradienį už tai numatantį nutarimo projektą po svarstymo balsavo 71 […]

10 gruodžio, 2024

Biblioteka – erdvė, kur susitinka kartos, dalijamasi patirtimi ir drauge mokomasi. 2024 m. gruodžio 6 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje […]

9 gruodžio, 2024

Palangoje esantis Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padalinys Jono Šliūpo muziejus dabar lankytojus pasitinka ne tik atnaujintu pastatu, bet ir tvarkinga, […]

6 gruodžio, 2024

Lietuvos kultūros sostinės titulą perima Druskininkai – kurortas, garsėjantis ne tik sveikatinimu, bet ir intensyviu kultūriniu gyvenimu, kuris 2025-aisiais taps […]

6 gruodžio, 2024

Tarp keturių istorinių Lietuvos sostinių įsikūrusius Kaišiadoris anksčiau daugelis pravažiuodavo neužsukdami. Šiais metais viskas pasikeitė: į miestą traukiniais ir automobiliais […]

6 gruodžio, 2024

34-oji Lietuvos rašytojų sąjungos premija skirta literatūros tyrinėtojai, habilituotai humanitarinių mokslų daktarei, Vilniaus universiteto profesorei emeritei Viktorijai Daujotytei-Pakerienei už autobiografinių […]

3 gruodžio, 2024

Trumposios prozos skaitymų festivalis „Imbiero vakarai“, prasidėjęs prieš dvidešimt metų ir skirtas rašytojui Jurgiui Kunčinui atminti, vėl nustebino žodžio meistryste […]

D. Živelienės nuotr.
29 lapkričio, 2024

Šiandien Lietuvoje įvyko svarbus pokytis – Slow Food organizacija oficialiai patvirtino dvi naujas bendruomenes mūsų šalyje. Tai ženklas, kad visame […]

Gintarės Grigėnaitės nuotr.
28 lapkričio, 2024

Kultūros ministras Simonas Kairys Sapiegų rūmuose Vilniuje įteikė šių metų Kultūros ministerijos premijas labiausiai įvairiose srityse nusipelniusiems kultūros ir meno […]

Linos Poškevičiūtės nuotr.
28 lapkričio, 2024

Šakių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta Vilkaviškio rajone, Opšrūtuose, gyvenančios žurnalistės Birutės Nenėnienės žirgų fotografijų paroda.  Fotografijų autorę pristatęs jos […]