Kasdien – daugiau dėmesio šeimai, sveikatai, socialiniam jautrumui
Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Violeta Riaukienė tikina, kad pirmieji darbo metai savivaldoje leido giliau suvokti svarbiausias kuruojamų sričių problemas ir numatyti planą, kaip ir kokiais būdais kurti pokyčius Klaipėdos rajone. Anot jos, kiekvienoje srityje yra ką keisti, tobulinti, priimti naujus sprendimus, siūlyti ir įgyvendinti idėjas, tačiau pokyčiai kuriami neskubant, nesiblaškant, nuosekliai – išanalizavus situacijas, diskutuojant su specialistais ir savivaldos vadovais, ieškant tinkamiausių sprendimų ir juos kuriant.
Jūsų darbo savivaldoje sritis labai plati – švietimas, jaunimas, kultūra, sveikata, socialinės problemos ir paslaugos, bendruomenės ir nevyriausybinės organizacijos. Kaip pavyksta aprėpti visas sritis, skirti joms dėmesio?
Dirbu ne viena, mano komandoje visi kuruojamų sričių specialistai, valstybės tarnautojai, skyrių ir savivaldybės vadovai, todėl ieškoti problemų sprendimų, generuoti idėjas yra su kuo, jaučiu palaikymą ir paramą. Pirmieji darbo metai savivaldoje nors ir buvo intensyvūs, bet nebuvo sunkūs. Džiaugiuosi matydama, kad bendradarbiavimas komandoje tampa įprastas, o specialistai drąsiai išsako savo nuomonę, pasiūlymus, teikia idėjas. Kartu galime nemažai nuveikti, keisti, užsibrėžti tikslus ir siekti juos įgyvendinti. Smagu, kad ir mano iniciatyvos – skatinti geresnį mokyklos lankymą, originaliai puošti kalėdines eglutes, dovanoti daržovių sėklų stokojantiems sulaukė atgarsio visuomenėje. Apie naują iniciatyvą – apdovanoti ir paskatinti geriausiai lietuvių kalbą išmanančius abiturientus paskelbsiu artimiausiu metu – Paskutinio skambučio šventėse Klaipėdos rajono mokyklose.
Viliuosi, kad visoms sritims dėmesį ir darbus padalinau gana tolygiai. Artimiausiu metu norėčiau daugiau dėmesio skirti jaunimo reikalams, taip pat – šeimoms. Gegužė Lietuvoje tradiciškai yra šeimos mėnuo, tad iki Tėvo dienos ketinu aplankyti šeimas, kurios įsivaikino ar globoja vaikus. Padėkosiu jiems už tylų, kasdienį, bet visuomenei itin reikšmingą darbą, domėsiuosi, kuo savivalda gali prisidėti prie kasdienių šių šeimų problemų sprendimo.
Kai pradėjote dirbti vicemerės poste, bendruomenei žadėjote atsakingai ir nuoširdžiai bendradarbiauti tiek su savivaldos specialistais, tiek su visuomene. Ar pavyksta įgyvendinti šį pažadą?
Viliuosi, kad pateisinu bendruomenės lūkesčius, tačiau esu įsitikinusi, kad piliečiai savo iniciatyvomis į savivaldos procesus galėtų įsitraukti dar aktyviau. Labai norėčiau, kad visuomenė, veikiančios bendruomenės įsitrauktų į savanorystės, socialinio jautrumo skatinimo projektus, juos kurtų, inicijuotų, atsigręžtų į stokojančias šeimas ir vaikus, senolius, daugiau ir aktyviau dalintųsi dėmesiu, rūpesčiu.
Kviečiu tiek piliečius, tiek kiekvieno kaimo ar miestelio bendruomenes, veikiančias nevyriausybines organizacijas savo darbais prisidėti prie socialinės atskirties mažinimo. Mūsų dėmesio, paramos, rūpesčio reikia ne tik socialines problemas išgyvenančioms šeimoms, bet ir vaikams, jaunimui, senoliams. Kartais geriau atsisakyti kokios bendruomenės šventės ar kelionės, bet paremti tuos, kuriems visuomenės parama labai reikalinga ir gali pakeisti kasdienybę.
Savanorystė, kuriamos paramos ir dalijimosi tradicijos – visada prasminga visiems mums. Dalijantis ir gimsta tikrasis nuoširdumas, bendrystė, kai turime galimybę pamatyti tuos, kuriems reikalinga pagalba, o būdami jautresni, padėdami ir patys jaučiamės reikalingesni.
Kartais žmonės savivaldą įsivaizduoja vien tik kaip biurokratinę įstaigą, kuriančią dokumentus, tačiau savivalda priklauso mums visiems, specialistai dirba piliečių labui, todėl kiekviena visuomenės iniciatyva – sveikintina, kiekvienas sumanymas vertas dėmesio, o mano kabineto durys visada atviros žmonėms, kurie turi idėjų, sumanymų, galbūt ir nusiskundimų ar problemų. Nuoširdžiai kalbėdamiesi, diskutuodami, įsitraukdami į savivaldos procesus visi kartu galime sukurti nuoširdesnę, glaudesnę Klaipėdos rajono bendruomenę, kur kiekvienas bus išgirstas, pastebėtas, paskatintas veikti ir kurti. Tai vienas iš mano tikslų, kuriam pasiekti neužteks metų ar dvejų, bet jei per visą keturių metų darbo kadenciją man pavyks bent šį tą nuveikti šioje srityje – džiaugsiuosi.
Dar vienas svarbus Jūsų tikslas apie kurį kalbėjote anksčiau – tarpinstitucinis bendradarbiavimas sprendžiant socialines šeimų problemas. Šiemet su skyrių vedėjais apvažiavote visas Klaipėdos rajono seniūnijas ir pradėjote naujas bendradarbiavimo tradicijas. Ar įstaigos jau šiandien dirba glaudžiau bendradarbiaudamos?
Kai kuriose, ypač mažesnėse seniūnijose, bendradarbiavimas buvo tikras ir glaudus ir be savivaldos įsikišimo. Tačiau kai kuriose seniūnijose įstaigų specialistai dar mokosi dirbti kartu, išvien. Nebuvo įprasta, kad spręsti konkrečios šeimos, vaiko problemų prie bendro stalo susėstų visi specialistai – policijos pareigūnai, seniūnijų socialiniai darbuotojai, darželio ar mokyklos specialistai, sveikatos specialistai, seniūnas, savivaldybės skyrių vedėjai.
Dabar kiekvienu atveju raginu sutelktai dirbti komandai, kartu planuoti veiksmus, sprendimus, darbus. Faktas, kad taip apie konkrečią socialinės rizikos šeimą galima surinkti visą informaciją ir numatyti konkretų planą, ką ir kaip daryti, vėliau – aptarti rezultatus. Esu įsitikinusi, kad toks darbo organizavimas – efektyvesnis. Tiksliai žinau, kad sutelktos specialistų pastangos, materialinė parama šeimų buičiai gerinti jau sukūrė teigiamų rezultatų kai kuriose įvairius sunkumus išgyvenančių šeimų kasdienybėje. Kai kas atsisakė alkoholio, kai kas rado darbą, vaikai gyvena švaresniuose ir tvarkingesniuose namuose, pasitelkus ne tik savivaldos, bet ir privačių rėmėjų lėšas, socialinės rizikos šeimų namuose įrengtos vonios, dušo kabinos, tad parama ir pagalba šeimoms – ne tik teorinė.
Sveikatos programos lėšos šiemet taip pat buvo paskirstytos netradiciškai. Daug dėmesio ketinate skirti socialinių darbuotojų įgūdžiams formuoti ir stiprinti, šeimoms, tėvams, mokytojams – numatytas ištisas maratonas renginių ir seminarų.
Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiojoje programoje paskirstėme daugiau nei 75 tūkst. eurų. Džiaugiuosi, kad šalia tradicinių priemonių, šiemet ypač daug dėmesio ir lėšų skirsime ugdymui, švietimui, praktiškiems patarimams ir seminarams tėvystės, sveikatos, sveiko gyvenimo būdo temomis.
Ketinama organizuoti seminarų ciklą nėščiosioms „Motinos ir kūdikio sveikatos priežiūra“, organizuojami mokymai seniūnijų socialinių darbuotojams, dirbantiems su rizikos grupės šeimomis, seminarų-praktikumų ciklas bus rengiamas bendruomenėse, kitas seminarų ciklas „Pozityvi tėvystė – emociškai sveiko vaiko link“ bus skirtas tėvams, norintiems daugiau sužinoti apie tinkamą vaikų auklėjimą, tėvystės įgūdžiams formuoti ir stiprinti. Visuomenės informavimui pasitelktos ir nuotolinės paskaitos į Gargždų viešosios J. Lankučio bibliotekos filialus. Visame Klaipėdos rajone bus organizuojami renginiai sporto ir sveikos mitybos tema. Seminarai bus rengiami ir mokyklų klasių auklėtojams, pradinių klasių mokytojams, psichologų kvalifikacijos kėlimui. Pati ketinu dalyvauti daugelyje paskaitų ir seminarų vien dėl to, kad suprasčiau realias šeimų ir su jomis dirbančių specialistų problemas, įžvelgčiau galimus sprendimus, kuriuos gali inicijuoti savivalda.