Kaune – pirmasis Europos Komisijos ir Baltijos šalių traukinių susitikimas
Minint Europos geležinkelių metus, Kaune susitiko iš Lisabonos per visą Europą keliaujantis Europos Komisijos (EK) traukinys ir Baltijos šalis vienijantis ekspresas. Šių traukinių, atvykusių skirtingo pločio vėžės geležinkelio keliais, susitikimas žymi keliavimo traukiniais ateities galimybes tiek keleiviams, tiek verslui. Įgyvendinus „Rail Baltica“ projektą Talinas bus pasiekiamas europinio standarto geležinkeliu, o Kaunas kol kas yra toliausiai į Rytus nutolęs Lietuvos miestas, kuris gali būti pasiekiamas europinio standarto geležinkeliu iš Vakarų Europos.
Kaune susirinkusius svečius sveikino traukiniais atvykę transporto sektoriaus atstovai – Šiaurės-Baltijos jūrų TEN-T koridoriaus koordinatorė Catherine Trautmann, trijų Baltijos šalių viceministrai, Lietuvos geležinkelių generalinis direktorius Mantas Bartuška, Kauno miesto savivaldybės vicemeras Andrius Palionis.
„Nors šis dviejų traukinių susitikimas orientuotas į Europos geležinkelių metų minėjimą, Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojams jis reiškia gerokai daugiau – Baltijos šalių integraciją į Europos geležinkelio sistemą per vystomą „Rail Baltica“ geležinkelį. Bendradarbiavimas su Lenkija ir Suomijos dalyvavimas dar labiau paskatins Šiaurės ir Baltijos jūros koridoriaus plėtrą, o kartu – greitesnes, patogias ir saugias keleivių bei krovinių vežimo alternatyvas“, – sakė susisiekimo viceministrė Loreta Maskaliovienė.
„Kelionės Baltijos šalių ekspresu metu su kolegomis iš EK, Latvijos ir Estijos verslo ir politikos forume aptarėme Baltijos geležinkelių transporto galimybes ir su jo vystymu susijusius iššūkius bei atsiveriančias galimybes. Esminis proveržis laukiamas įgyvendinus „Rail Baltica“ projektą, nes tuomet kelionės traukiniais taps gerokai greitesnės. Pavyzdžiui, kelionė iš Talino į Vilnių truktų vos 4 valandas vietoje dabartinių 10 valandų, jeigu būtų atgaivintas maršrutas Vilnius–Talinas. Tikimės, jog po kelių metų Kauno stotyje sutiksime turistus iš daugelio „Connecting Europe Express“ aplankytų šalių, o Kauno intermodaliniame terminale bus perkraunami iš Europos į Lietuvą geležinkeliu atgabenti kroviniai“, – pažymėjo M. Bartuška.
2021 metus EK paskelbė Europos geležinkelių metais. Šia iniciatyva siekiama skatinti aktyvesnį keliavimą bei krovinių vežimą traukiniais. Geležinkelių transportas pripažįstamas kaip viena ekologiškiausių transporto rūšių ir jo vystymas laikomas viena prioritetinių krypčių įgyvendinant Žaliojo kurso politiką.
„Connecting Europe Express“ – viena iš EK iniciatyvų. Rugsėjo pirmosiomis dienomis iš Lisabonos išvykęs traukinys savo kelionę po Europą baigs Paryžiuje spalio 7-ąją. Visos kelionės metu jis aplankys daugiau kaip 70 miestų ir 26 šalis, bus nuvažiavęs 20 tūkst. kilometrų.
Baltijos šalių geležinkelio infrastruktūros integraciją žymintis tarptautinis projektas „Rail Baltica“ iš esmės pakeis tiek keliavimo, tiek krovinių gabenimo įpročius. Naujai nutiesta geležinkelio linija apims maršrutą Talinas–Pernu–Ryga–Panevėžys–Kaunas–Lietuvos ir Lenkijos valstybinė siena ir atšaką Kaunas–Vilnius. Naujoji geležinkelio linija bus 1435 mm pločio ir atitiks visas suderinamumo technines specifikacijas (TSI).
Įgyvendinant pirmąjį „Rail Baltica“ etapą 2015 metais europinio standarto geležinkelis nuo Lietuvos-Lenkijos sienos buvo nutiestas iki Kauno. Šiemet, po Kauno geležinkelio mazgo rekonstrukcijos, europinė geležinkelio vėžė pasiekė Kauno intermodalinį terminalą, o tarp Lietuvos ir Europos prasidėjo reguliarūs tiesioginiai krovininių traukinių maršrutai.