Kaune – sprendimai, kaip užkirsti kelią mirtingai pavojingai legioneliozei
Pastaruoju metu itin pavojinga infekcinė liga – legioneliozė – Vilniuje nusinešė trijų žmonių gyvybes. Siekiant išvengti nelaimių Kaune, šį trečiadienį į Kauno savivaldybę sukviesti daugiabučių namų administratoriai.
„Parengėme veiksmų planą, padėsiantį išvengti Vilniuje įvykusių nelaimių. Administratorius įpareigojome sekti situaciją daugiabučiuose, informuoti gyventojus, kad šie bent po kelias minutes savaitgaliais nuleistų karštą vandenį. Suprantame, kad tai papildomos išlaidos, tačiau žmonių sveikata ir gyvybės svarbiausia“, – sakė Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Rabačius.
Rizikos namų viduje
Miesto valdoma bendrovė „Kauno energija“ iki daugiabučių tiekia pakankamos temperatūros vandenį, neleidžiantį plisti šioms bakterijoms. Tačiau rizikos prasideda daugiabučių viduje.
„Iki daugiabučio namo bendrovė „Kauno energija“ tiekia pakankamos šilumos vandenį. Rizikos prasideda namo sistemoje, kurioje cirkuliuoja karštas vanduo. Tiksliau sakant, dažniausiai bakterijos kaupiasi sistemos dalyje tarp karšto vandens stovo ir čiaupo. Kad sistema išsivalytų nuo bakterijų, gyventojų prašome reguliariai atsukti karšto vandens čiaupą ir bent 3-5 minutes leisti vandenį. Namų bendrijų pirmininkai taip pat privalo informuoti gyventojus apie šią profilaktinę priemonę“, – sakė R. Rabačius.
„Jeigu žmogus beveik nesinaudoja kranu, arba naudojasi juo mažai, karšto vandens nuleidimas – geriausia profilaktinė priemonė prieš bakterijų veisimąsi“, – teigė specialistai.
„Šildymo sezono metu termošokus pastatų administratoriai ar prižiūrėtojai gali vykdyti bet kada, nes šildymo sezono metu į pastatus tiekiamo šilumnešio temperatūra yra daugiau negu pakankama, kad galima būtų tai padaryti“, – teigė bendrovės „Kauno energija“ atstovai.
Informacija apie kiekvieno namo administratorių ir šilumos bei karšto vandens sistemų prižiūrėtoją, taip pat ir jų kontaktiniai duomenys turi būti viešai pateikta kiekvieno daugiabučio namo laiptinėse bei prie pastatų šilumos punktų. Taip pat šią informaciją galima rasti AB „Kauno energija“ interneto svetainėje, užėjus į skyrelį „Šilumos suvartojimas Jūsų name“.
Prevencijos priemonės
Legioneliozių prevencijai pastato karšto vandens sistemoje vandens temperatūra turi būti 50–60 laipsnių temperatūros sudarant technines prielaidas vandens šildytuve karšto vandens temperatūrą padidinti iki 66 0C, o vartotojų čiaupuose – iki 60 0C.
Kaip efektyviausias legioneliozės prevencijos priemones specialistai įvardina šias: valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus, reguliariai valyti dušų ir vandens čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos. Taip pat siūloma atsukti kelioms minutėms rečiau naudojamų dušų ir vandens čiaupus ir leisti vandeniui nutekėti.
Pastebėjus, kad bute tiekiamas vanduo yra nepakankamos temperatūros, patariama kreiptis į savo namo valdytoją ir reikalauti, kad būtų užtikrinama teisės aktų reikalavimuose nustatyta karšto vandens temperatūra.
„Pastebėjus, kad bute tiekiamas vanduo yra nepakankamos temperatūros, kreipkitės į savo namo administratorių ir reikalaukite, kad būtų užtikrinami legioneliozės prevencijos reikalavimai. Pasireiškus plaučių uždegimo požymiams (temperatūra, kosulys, bendras silpnumas ir kt.), nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – patarimais dalinosi specialistai
Kaip sumažinti užsikrėtimo legionelioze riziką?
- Karštas vanduo sistemoje turi cirkuliuoti ir jo temperatūra turi būti 50–60°C. Karšto vandens temperatūra, atsukus čiaupą, po vienos minutės turi būti ne mažesnė nei 50°C.
- Šalto vandens temperatūra turi būti ne aukštesnė nei 25°C. Šalto vandens temperatūra, atsukus čiaupą, po dviejų minučių turi būti jei įmanoma 20°C.
- Neleisti vandeniui užsistovėti karšto ir šalto vandens sistemose.
- Rečiau naudojamus dušus ir vandens čiaupus vieną kartą per savaitę reikia atsukti kelioms minutėms ir paleisti vandenį.
- Reikia prižiūrėti ir valyti dušus, dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos.
- Du kartus per metus reikia valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius, naudojamus oro kondicionavimo sistemose.
- Kartą per metus reikia valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus.
- Po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną karšto vandens sistemas reikia 2–4 val. dezinfekuoti 50 mg/1 aktyviojo chloro doze ar kitais autorizuotais biocidais.
- Visus vandens filtrus būtina valyti ir dezinfekuoti kas 1–3 mėnesius.
- Kas mėnesį reikia apžiūrėti karšto vandens talpas, aušinimo bokštus ir matomus vamzdžius. Įsitikinti, kad visos dangos yra nesugadintos ir tvirtos.
- Įsitikinti, kad modifikavus sistemas ir pritaikius naują įrangą, vamzdžiai neužsikimšę ir vandens srovė nenutrūkstama.