Kauno apskrities odontologinėse įstaigose rasta pažeidimų
Pernai Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai Kauno apskrityje patikrino 164 odontologines paslaugas teikiančias įstaigas. Higienos normų pažeidimai rasti 33 įstaigose. Už nustatytus pažeidimus atsakingiems asmenis buvo surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai.
Dažniausiai buvo nustatyti šie pažeidimai:
- Nėra parengto infekcijų kontrolės procedūrų vadovo. Infekcijų kontrolės procedūrų vadovas nėra tikslinamas, papildomas, atsižvelgiant į teikiamas, atliekamas procedūras, turimus bei naudojamus medicinos prietaisus bei valymo dezinfekcijos, sterilizacijos priemones, įrangą. Dažniausiai infekcijų kontrolės procedūrų vadove nėra numatyta ir aprašyta pacientų izoliavimo tvarkos, darbuotojų biologinės saugos ir ekspozicijos profilaktikos, darbuotojų skiepijimo nuo užkrečiamųjų ligų tvarkos.
- Medicinos prietaisai valomi, dezinfekuojami, sterilizuojami, nesivadovaujant gamintojo naudojimo instrukcijomis. Dažniausiai, tai yra odontologiniai antgaliai, kurie nėra sterilizuojami po kiekvieno paciento, kaip tai nurodo gamintojas.
- Neįpakuoti sterilizuoti medicinos prietaisai nesunaudojami tuoj pat po sterilizacijos ir vietoje.
- Sterilizuojami paketai nežymimi krovinio numeriu, sterilizacijos bei galiojimo data. Krovinio numeryje nekoduojamas sterilizacijos ciklo numeris, sterilizuojamų paketų krovinio sudėtis, operatorius. Nevykdomas įstaigoje panaudotų sterilizuotų gaminių atsekamumas.
- Nėra parengtos ir įstaigos vadovo arba jo įgalioto asmens patvirtintos medicininių atliekų tvarkymo procedūros.
- Atliekos iš medicininių atliekų saugyklų, pasibaigus jų laikino laikymo terminui, nėra perduodamos atliekų tvarkymo įmonei, turinčiai teisę tvarkyti medicinines atliekas, pagal sutartis dėl šių atliekų naudojimo ir (ar) šalinimo.
- Medicinines atliekas tvarkantys darbuotojai yra neišklausę 8 valandų higienos įgūdžių mokymo programos.
- Odontologiniuose kabinetuose darbuotojai teikia paslaugas ir liečia pacientus, medicinos prietaisus ir gaminius lakuotais, nenatūraliais nagais, nešioja rankų papuošalus bei laikrodžius.
Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Grilauskienė pabrėžia, kad didžiausią ir tiesioginę grėsmę pacientų sveikatai kelia nesaugūs (netinkamai išvalyti, nedezinfekuoti ar nesterilizuoti) instrumentai, turintys tiesioginį sąlytį tiek su sveika, tiek su pažeista burnos gleivine ar krauju. Per tiesioginį sąlytį galima užsikrėsti hepatitu B, hepatitu C, ŽIV bei kitomis infekcinėmis ligomis. Todėl specialistė pacientams pataria būti budriems ir reikalauti saugios paslaugos.