Kauno m. ir raj. suaugusiųjų asmenų globos įstaigose rasta pažeidimų
Per šių metų pirmuosius du mėnesius, Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai, atliko operatyviąją visuomenės sveikatos saugos kontrolę septyniose įstaigose, kurios viešoje erdvėje skelbėsi, teikiančios stacionarias suaugusiųjų globos ir slaugos paslaugas. Trijose įstaigose, nustatyta, kad veikla vykdoma neturint šiai veiklai išduoto leidimo – higienos paso.
Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, Kauno mieste ir rajone yra 17 įstaigų, kurioms išduoti leidimai – higienos pasai vykdomai suaugusių asmenų stacionarios globos veiklai. Stacionari globos įstaiga – juridinis asmuo ar jo struktūrinis padalinys, neturintis atskiro juridinio asmens statuso, teisės aktų nustatyta tvarka, turintis teisę teikti socialinę globą suaugusiems asmenims.
Pažymėtina, kad Kauno visuomenės sveikatos centras kasmet gauna paraiškų leidimui – higienos pasui gauti iš įmonių, norinčių teikti stacionarias suaugusiųjų globos ir slaugos paslaugas. Tačiau ne visoms įmonėms, norinčioms teikti šias paslaugas, leidimas – higienos pasas yra išduodamas. Paslaugos turėtų būti teikiamos tik atitinkamos paskirties pastatuose (patalpose): stacionarių suaugusiųjų globos ir slaugos paslaugų (pagyvenusio ir senyvo amžiaus žmonių socialinės globos namai; specializuoti socialinės globos namai; specialieji socialinės globos namai; socialinės globos namai suaugusiems asmenims su negalia) teikimo patalpų paskirtis turėtų būti gyvenamoji (išskyrus asmens sveikatos priežiūros įstaigas – slaugos namus).
Reikalavimus asmenims, teikiantiems stacionarias suaugusiųjų globos ir slaugos paslaugas, bei įrengimo reikalavimus stacionarių suaugusiųjų globos ir slaugos paslaugų teikimo patalpoms nustato Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. vasario 10 d. įsakymu Nr. V-133 patvirtinta Lietuvos higienos norma HN 125:2011 „Suaugusių asmenų stacionarios socialinės globos įstaigos: bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Vadovaujantis šia higienos norma paslaugų gavėjams turi būti užtikrintas minimalus plotas, kuris turi būti ne mažesnis kaip 5 kv. m., gyvenamojoje patalpoje turi gyventi ne daugiau kaip 4 asmenys; kiekvienam paslaugų gavėjui gyvenamojoje patalpoje turi būti skirti baldai ir minkštas inventorius; gyvenamosios patalpos turi būti apsaugotos nuo tiesioginių saulės spindulių; patalpos turi būti tvarkomos, valomos kiekvieną dieną drėgnu būdu ir pagal poreikį; paslaugos gavėjai turi būti aprūpinti švariais skalbiniais, kurie turi būti keičiami pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kas 7 dienas, negalintys savimi pasirūpinti asmenys turi būti apiprausiami kiekvieną dieną ir pagal poreikį maudomi, bet ne rečiau kaip kartą per 7dienas.
Pernai Kauno mieste ir Kauno rajone planine tvarka buvo patikrinta 10 stacionarias suaugusiųjų globos ir slaugos paslaugas teikiančių įmonių, kuriose pažeidimų nebuvo nustatyta. Gavus informaciją iš kitos institucijos ar turint pagrįstos informacijos apie galimai vykdomą veiklą nelegaliai bei esamus pažeidimus stacionarias suaugusiųjų globos ir slaugos paslaugas teikiančiuose objektuose, yra atliekama operatyvioji kontrolė, kurios metu dažniausiai nustatomi higienos normos pažeidimai:
- Gyvenamosiose patalpose apgyvendinami daugiau nei 4 asmenys,
- Negalintys savimi pasirūpinti paslaugų gavėjai yra maudomi rečiau nei reglamentuoja teisės aktas.
Tokią veiklą vykdantiems asmenims yra taikomos administracinio pobūdžio priemonės bei vykdoma pakartotinė kontrolė.