Kauno rajono viešoji biblioteka kvietė pažinti Kauno rajono piliakalnius
Europos paveldo dienų šventėje Kauno rajono viešojoje bibliotekoje šįmet daugiausiai dėmesio skirta piliakalniams, prie jų esančioms gyvenvietėms, šventvietėms, kapinynams ir pilkapiams. Renginyje apdovanoti piliakalnius lankę ir nuotraukų konkurse dalyvavę moksleiviai, pristatyta dailininko Jono Lukšės autorinė paroda „Lietuvos piliakalnių piešiniai“.
Lietuvos Respublikos Seimas 2017-uosius metus yra paskelbęs piliakalnių metais. Būtent todėl šių metų Europos paveldo dienos skirtos šiems baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simboliams. Lietuva turi apie 1000 piliakalnių, o Kauno rajone jų yra 24, deja – tyrinėtų piliakalnių skaičius tik nežymiai viršija ketvirtį visų žinomų piliakalnių.
Kauno rajono viešoji biblioteka, norėdama supažindinti visuomenę Lietuvos ir Kauno rajono istorinio kultūrinio kraštovaizdžio įvairove, apžvelgti ir padėti suprasti jo unikalumą, ir vertę į renginį pakvietė pakvietė paveldosaugos specialistus.
Europos paveldo dienoms ir Piliakalnių metams skirtą šventę Viešojoje bibliotekoje atidarė Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos vyriausioji valstybinė inspektorė, laikinai einanti vedėjo pareigas Asta Naureckaitė. Ji pasidžiaugė svariu Kauno rajono savivaldybės indėliu, aktyvia Kauno rajono bendruomenės bei Viešosios bibliotekos veikla rūpinantis kultūros paveldo išsaugojimu, puoselėjimu ir sklaida.
Pagrindinį pranešimą „Piliakalniai – tai laiškai praeities – dabarčiai“ apie kultūros paveldo svarbą ir jo didelę reikšmę mūsų krašto istorijai skaitė aktyvi jo puoselėtoja, filosofijos mokslų magistrė, etninio paveldo bendruomenės „Kauno Veršva“ pirmininkė Stasė Mickutė. Ji pabrėžė, kad Kauno rajono savivaldybė Pyplių piliakalnio archeologiniams tyrinėjimams ir tvarkymui, bei kitų piliakalnių aplinkos gerinimui ketina skirti virš 200 tūkstančių eurų.
Kauno rajono viešoji biblioteka kiek anksčiau buvo skelbusi fotografijų konkursą „Piliakalniai – mūsų krašto identiteto dalis“, kurio tikslas buvo paskatinti Kauno rajono bendruomenę aktyviai lankyti piliakalnius, juos įamžinti nuotraukose.
Konkurso metu ant Kauno rajono piliakalnių įamžinta daug gražių renginių, organizuoti vasaros skaitymai, šeimos susibūrimai, vaikai lydimi mokytojų ar bibliotekininkų piliakalniu lankė dviračiais, ten klausėsi pasakojamų legendų ir istorijų. Nuotraukose įamžinta Kauno rajono logopedų specialiųjų pedagogų ir Kauno rajono švietimo centro pedagoginės psichologinės tarnybos organizuota iniciatyva ant Piepalių piliakalnio „Apjuoskime piliakalnį mokinių rankomis“, Rasos šventė ant Altoniškių piliakalnio, Vilkijos gimnazijos vaikų dienos centro moksleivių išvyka į Ringovės piliakalnį.
Iš konkursui atsiųstų daugiau 100 piliakalnių nuotraukų, atrinkta ir sukurta foto paveikslų ant drobės paroda, o konkurso laimėtojams Viešosios bibliotekos direktorė I. Stančiauskienė ir fotografijos konkurso vertinimo komisijos pirmininkas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys R. Puišys įteikė prizus.
Pagrindinius prizus šiame konkurse laimėjo Roma Kalėdienė su nuotrauka „Piepalių piliakalnį kviečių lauke“ ir moksleivis Martynas Čirkovas su nuotrauka „Altoniškių piliakalnis“.
Pristatyti Lietuvos piliakalnius į renginį atvyko architektas, dailininkas, kultūros paveldo žinovas – Jonas Lukšė su autorine paroda „Lietuvos piliakalnių piešiniai“. Plačiai žinomas šio garsaus žmogaus reikšmingas indėlis į Lietuvos kultūros vertybių atlasą, padeda geriau pažinti, suprasti ir mylėti savo krašto istoriją, džiaugtis esamu kraštovaizdžiu, architektūriniais statiniais.
Parodas apie piliakalnius Viešojoje bibliotekoje bus galima lankyti iki spalio 1d.