Kauno regionas siekia kuo mažiau atliekų šalinti sąvartynuose
Visoje Lietuvoje sparčiai kyla, mechaninio rūšiavimo ir biologinio apdorojimo įrenginiai, kurie savo veiklą turėtų pradėti jau šiais metais. Nuo jų neatsilieka ir Kauno regionas: Kaune iškilo nauji mechaninio-biologinio apdorojimo įrenginiai (toliau – Kauno MBA), Kėdainių Zabieliškio sąvartyne mechaninio atskyrimo ir rūšiavimo įrenginiai (toliau – Kėdainių MAR). Pradėjus veikti mechaninio rūšiavimo ir biologinio apdorojimo (MBA) įrenginiams, į Kauno regioninį nepavojingų atliekų sąvartyną nebepateks tos atliekas, kurias galima perdirbti. Iškilusiuose įrenginiuose jau pradėti derinimo bei paleidimo darbai.
Į modernius įrenginius patekusios atliekos bus išrūšiuojamos. Pirmiausia komunalinės atliekos pateks į priėmimo zoną, kur bus atskiriamos netinkamos apdoroti atliekos. Rūšiavimo zonoje bus atskiriamos biologiškai skaidžios atliekos,plastiko, popieriaus, metalo bei kitos atliekos. Mechaninio rūšiavimo įrenginiai leis efektyviai išrūšiuoti ir apdoroti skirtingas atliekas. Išrūšiuotos antrinės žaliavos bus presuojamos, pakuojamos ir parduodamos antrinių žaliavų rinkoje. Atskirta bioskaidi frakcija bus apdorojama aerobiniu būdu – kompostuojant specialioje patalpoje 5 savaites, tuo pat metu intensyviai maišant, drėkinant ir ventiliuojant. Taip pagamintas techninis kompostas bus galimas panaudoti sąvartynų perdengimui, karjerų rekultivavimui, užterštų teritorijų tvarkymui ar kelių sankasų įrengimui.
Pradėjus veikti mechaninio rūšiavimo ir biologinio apdorojimo įrenginiams, Kauno regionas turės kur kas daugiau galimybių siekti ilgalaikio visos Lietuvos tikslo – kuo mažiau atliekų šalinti sąvartynuose, kuo daugiau jų perdirbti ar kitaip pakartotinai panaudoti.
Didėjant šių dienų prekių ir paslaugų pasiūlai bei augant gyventojų vartojimui, susidarančių atliekų kiekiai taip pat natūraliai didėja. Taigi tam, kad būtų išlaikytas balansas ir pasiekti efektyvūs atliekų perdirbimo rezultatai, būtinas ir aktyvus gyventojų indėlis. Šiuo tikslu VšĮ „Kauno regiono atliekų tvarkymo centras“ įsigijo 30 tūkst. vnt. namudiniam kompostavimui skirtų konteinerių. Daugiau kaip 27 tūkst. konteinerių jau išdalinti Kauno regiono gyventojams, kurie kompostuodami namuose susikaupiančias žaliąsias atliekas į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį gali sumažinti beveik per pus.
VšĮ „Kauno regiono atliekų tvarkymo centras“ (toliau – Kauno RATC) įgyvendinamu projektu „Kauno regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“, kurio metu ir buvo statomi įrenginiai, dalijami namudiniam kompostavimui skirti konteineriai, siekia užtikrinti, kad būtų perdirbama ir kitaip panaudojama ne mažiau kaip 50 proc. visų Kauno regiono teritorijoje susidarančių komunalinių atliekų, iki 2020 metų sąvartynuose šalinamos komunalinės biologiškai skaidžios atliekos sudarytų ne daugiau kaip 35 proc. 2000 metų biologiškai skaidžių komunalinių atliekų kiekio.
Bendrasis Kauno regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos sukūrimo ir plėtros projektų tikslas – eksploatuoti ir tobulinti sukurtą regioninę atliekų tvarkymo sistemą, teikti Kauno regiono gyventojams tinkamas, ekonomiškas, saugias aplinkai ir visuomenei atliekų tvarkymo paslaugas, atitinkančias valstybės teisės aktų reikalavimus, standartus ir strateginius tikslus, nustatytus vadovaujantis ES direktyvomis ir reglamentais.
Projektas „Kauno regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“ įgyvendinamas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos „Aplinka ir darnus vystymas“ priemonę „Atliekų tvarkymo sistemos sukūrimas“. Projekto biudžetas siekia daugiau kaip 34,527 mln. eurų, iš jų daugiau kaip 29,244 mln. eurų skiriami iš Europos Sąjungos Sanglaudos fondo, daugiau kaip 5,282 mln. eurų prie projekto įgyvendinimo prisideda projekto vykdytojas VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centras.