Kavamalių atsiradimo istorija ir rūšys
Nors kavos pupelių atsiradimas apipintas legendomis ir mitais, daugelis puikiai žino, kad kava gaminama iš kavamedžio uogų. Tačiau mažai kam žinoma, kaip atsirado prietaisas, padedantis atskleisti tikrąjį kavos kvapą ir skonį. Kavos gurmanai patvirtintų, kad unikalios kavos paslaptis glūdi kavamalėje. Juk tik tinkamai sumalus kavos pupeles, šios vilioja nosį ir gomurį.
Kavamalės istorija
Pašniukštinėjus po įvairias kavos atsiradimo istorijas galima rasti įdomių faktų, atskleidžiančių, kad Arabai, masiniam pardavimui atsivežę kavą iš Etiopijos, kavos pupeles smulkindavo mediniu grūstuvu didelėje piestoje. Šis Arabų, kavos Prometėjų, naudotas metodas buvo įsitvirtinęs visuomenėje dar tada, kai Europa apie kavą net nebuvo girdėjusi (o gal reikėtų sakyti užuodusi?). Kavos pupeles smulkiai ir vienodai sumalti šia primityvia įranga nebuvo įmanoma, tačiau tradicinei beduinų kavai gaminti užteko ir šio prietaiso. Vėliau, augant visuomenės poreikiams ir tobulėjant technologijoms, kavai malti imta naudoti kitas priemones – peilius ir girnas. Mediniam grūstuvui ir piestai užleidus vietą girnoms ir peiliams, imtos gaminti ir kavamalės, padedančios atskleisti tikrąjį kavos skonį ir aromatą.
Dvi populiariausios kavamalių rūšys
Kava – ne tik energijos užtaisas, bet ir ryto ritualas. Kad šis ritualas būtų ypatingas, praskaidrinantis net niūriausią rytą, svarbu ją gaminti iš kokybiškai atrinktų ir tinkamai sumaltų šviežių kavos pupelių. Tobulėjant technologijoms, įprastą medinį grūstuvą pakeitė girnos ir peiliai, sumalantys kavos pupeles daug smulkiau ir vientisiau. Šiandien populiariausios kavamalių rūšys – rankinės ir automatinės kavamalės, kurių veikimo mechanizmą taip pat sudaro peiliai arba girnos.
Rankinės kavamalė: rankos prisilietimas nuostabiam kavos aromatui išgauti
Pats pavadinimas sufleruoja šio prietaiso veikimo principą. Įprastą rankinę kavamalę sudaro dvejos girnelės: viena girnelė stabiliai pritvirtinta, kita – sukasi, sukant kavamalės rankenėlę. Taip naudojantis rankų pagalba ir paprastu, bet itin patikimu girnelių veikimo principu sumalamos pupelės.
Pagrindinis šios kavos malimo mašinėlės išskirtinumas – galimybė pasirinkti norimą kavos rupumą. Tinkamam kavos rupumui išgauti svarbus atstumas tarp girnelių. Šį atstumą galima reguliuoti specialiu sraigtu. Kuo stipriau priveržtas sraigtelis, tuo mažesnis tarpas tarp girnelių ir kavos pupelės sumalamos smulkiau. Anksčiau rankinės kavos malimo mašinėlės, pagal pagaminimo vietą, dar buvo skirstomos į tipus, tačiau patys populiariausi buvo du – europinis ir rytietiškas. Tradicinės europinio tipo kavamalės priminė miniatiūrinę naktinę spintelę su stalčiuku. Tiesa, šis stalčiukas skirtas ne svarbiems daiktams susidėti, bet sumaltai kavai byrėti. Rankinės kavos malimo mašinėlės dėl savo formos buvo nelabai patogios, nes kubo formos kavamalę sunku nulaikyti viena ranka, kai antrąja sukama rankenėlė. Kitas kavamalių tipas, savo forma daug patogesnis – rytietiškas. Šio tipo kavos malimo mašinėlės įprastai buvo gaminamos cilindro formos, kad būtų patogiau ir lengviau išlaikyti kavamalę viena ranka. Šiandien rankinis kavos malimo prietaisas daug modernesnis ir praktiškesnis. Nerūdijančio plieno dalys, keramikinės girnelės, konteineris vietoje stalčiuko kavai laikyti – tik keli šiuolaikinių rankinių kavamalių privalumai.
Rankinės kavamalės grįžta į madą?
Nors gali atrodyti, kad rankinės kavos malimo mašinėlės – pamiršta klasika, tačiau iš tiesų jos grįžta į madą. Rankinės kavos malimo mašinėlės tampa ir vėl populiarios ne tik dėl jau minėto privalumo – galimybės pasirinkti kavos rupumą, bet ir dėl kelių kitų svarbių priežasčių. Šias kavamales galima rasti ne tik vintažo gerbėjų namuose, bet ir tvarumo entuziastų ar ekologijos šalininkų virtuvėse – juk rankinės kavamalės ne tik puiki interjero detalė, bet ir ekonomiškas, elektros energijos nenaudojantis virtuvės prietaisas. Rankinis kavos malimo prietaisas yra tikrai kompaktiškas, todėl puikiai tilps net ir mažoje studentų bendrabučio virtuvėlėje. Būtent šia kavamale malamos pupelės nesušyla, todėl kava nepraranda išskirtinio aromato. Nuolat skubančiame pasaulyje gali atrodyti, kad rankine kavamale sumalta kava – brangus malonumas, tačiau toks kavos paruošimo būdas – puikus ryto ritualas, suteikiantis galimybę bent trumpam sustoti ir pabūti su savimi.
Automatinė kavamalė: technologijos – buityje, ypatinga kava – puodelyje
Automatinės kavamalės pavadinimas taip pat išduoda šio prietaiso veikimo principą. Kaip ir rankinėse kavamalėse, taip ir automatinėse taikomas tas pats veikimo mechanizmas – girnelės. Tiesa, automatinėse kavamalėse pupelės gali būti malamos ir peiliais. Elektrinė kavos malimo mašinėlė susideda iš dviejų dalių: variklio ir taurelės, į kurią supilamos pupelės. Tiek girninės, tiek peilinės automatinės kavos malimo mašinėlės naudoja ne žmogaus rankų jėgą, bet elektros energiją. Elektrinė peilinė kavamalė veikia panašiai kaip mikseris – greitai besisukančios mikserio šluotelės maišo tešlą, o besisukantys kavamalės peiliai mala pupeles. Kavos gurmanai patvirtintų, kad kokybiška kava – sumalta tik rankine kavamale, nes malant kavos pupeles automatine kavamale dideliu greičiu, šios kaista. Be to, netolygiai sumaltos pupelės praranda dalį išskirtinių savybių. Visgi, kiti ekspertai įžvelgtų daugiau privalumų nei trūkumų. Automatinė kavamalė tikrai pasitarnaus namuose, kuriuose tenka ruošti ne vieną puodelį kavos, nes, malant pupeles šia kavamale, lengva pasirinkti norimą kavos kiekį – pagal puodelių skaičių. Dar vienas automatinės kavos malimo mašinėlės privalumas – galimybė mėgautis išskirtinio skonio kava vos vieno mygtuko paspaudimu. Vertinantiems išskirtinumą ir kokybę, svarbu paminėti, kad modernaus dizaino, kokybiškos, elektrinės kavamalės ne tik papuoš namus, bet ir taps ilgaamžiu virtuvės prietaisu.
Nuo medinio grūstuvo iki modernios kavos malimo mašinėlės
Jei nuo meilės iki neapykantos – tik vienas žingsnis, tai nuo medinio grūstuvo iki kavamalės – bent keli. Modernėjanti visuomenė, tobulėjančios technologijos, ieškojimas ypatingesnio skonio ir aromato, noras greičiau mėgautis tobulu kavos puodeliu – tik kelios priežastys, paskatinusios medinį grūstuvą pakeisti į gerokai modernesnę kavos malimo priemonę – automatinę arba rankinę kavamalę.