Kėdainiai atšventė 644-ąjį gimtadienį
Šiemet Kėdainių miestas atšventė 644-ąjį gimtadienį, kuris skaičiuojas nuo datos, kai šis vardas buvo pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose – Vartbergės Livonijos kronikoje. Pagrindiniai miesto šventės renginiai vyko penktadienį ir šeštadienį, kuriuose kartu su kėdainiečiais ir miesto svečiais dalyvavo rajono vadovai, Vyriausybės atstovai, LR Seimo nariai, rajono tarybos nariai, savivaldybės administracijos darbuotojai.
Įteikta antroji Č. Milošo premija
Rugpjūčio 5 dieną Kėdainių miesto rotušėje įvyko Nobelio premijos laureato, Kėdainių krašto garbės piliečio Česlovo Milošo premijos įteikimo ceremonija. Premija įteikta dviem Vytauto Didžiojo universiteto profesorėms – istorikei Vaidai Kamuntavičienei ir menotyrininkei Laimai Šinkūnaitei už gausia autentiška archyvine medžiaga pagrįstus Apytalaukio bažnyčios, parapijos ir dvaro istorijos tyrinėjimus, parengtą ir išleistą mokslo monografiją „Apytalaukio parapija: Mikrobendruomenės istorija“.
Laureates pasveikino ir apdovanojo rajono meras Saulius Grinkevičius bei savivaldybės administracijos direktorius, premijos skyrimo komisijos pirmininkas Ovidijus Kačiulis.
„Jau antrą kartą miesto šventės metu įteikėme mūsų krašto garbės piliečio Č. Milošo premiją. Džiugu, šių metų laureatės susidomėjo Kėdainių kraštu. Tikiuosi, kad ateityje bus pakoreguoti šios premijos nuostatai, todėl į ją galės pretenduoti įvairesnių menų – kino, dailės ir kitų, kūrėjai. Išplėtę šį ratą mes pritrauktume daugiau Lietuvos mokslininkų ir menininkų domėtis Kėdainiais“, – sakė S. Grinkevičius.
2016 m. Kėdainių krašto garbės piliečio Č. Milošo premijos konkursui buvo pasiūlyti trys pretendentai. Be laureačių, konkursui buvo pateikti Algirdo Juknevičiaus Kėdainių škotų bendruomenės paveldo tyrinėjimai, jo parengta ir išleista knyga „Škotų palikimas Kėdainiuose“ ir Algimanto Kaminsko ketvirta unikali istorinė publicistinė poema „Kėdainių kronika“, populiarinanti miesto ir rajono istoriją.
„Kam skirti premiją, nusprendėme gana greitai“, – sakė vienas komisijos, išrinkusios premijos laureates, narių prof. Leonidas Donskis, pats asmeniškai atvykęs į Kėdainius pasveikinti laureačių.
Nuo kultūros istorijos festivalio iki muzikinio spektaklio
Pirmąją Kėdainių miesto 644 metų gimtadienio dieną kraštiečiai ir miesto svečiai taip pat turėjo galimybę stebėti Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Kėdainių klubo „Nevėžis“ senjorų futbolo rinktinių varžybas, dalyvauti sporto ir sveikatinimo renginiuose, mėgautis skaniu maistu, įspūdinga muzika ir šokiais, nukeliančiais į senuosius Radvilų valdymo metus.
Evangelikų reformatų bažnyčioje vyko Kėdainių miesto šventės ir kultūros istorijos festivalio „Radviliada 2016“ atidarymai. Susirinkusiuosius pasveikino Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius, prisiminęs visus – nuo 643-ojo iki 644-ojo miesto gimtadienio mūsų krašto vardą garsinusius ir labiausiai per vienerius metus nusipelniusius kėdainiečius.
Gražios šventės linkėjo ir Vilniaus miesto savivaldybės meras Remigijus Šimašius.
Bažnyčioje skambėjo kunigaikščių Radvilų dvaro muzika, vyko senosios muzikos ansamblio „Banchetto musicale“ koncertas.
Penktadienio vakarą šventės dalyvius pasveikino tarptautinės oro balionų fiestos „Kėdainiams 644“ dalyviai, su kuriais kartu į dangų pakilo ir rajono vadovas S. Grinkevičius kartu su dviem moksleiviais – akordeonistu Povilu Neliupšiu ir gabiu visuomenininku Tautvydu Petrausku bei dvidešimtmečiu krepšininku Regimantu Miniotu.
Didžiosios Rinkos aikštėje vyko miestelėnų puota „Radviliški skanumynai“. Susirinkusiuosius pasveikino svečiai iš kitų kunigaikščių Radvilų valdų – Myro (Baltarusijos) pilies pasiuntiniai. Taip pat kėdainiečiai mokėsi senųjų šokių, klausėsi dr. Rimvydo Laužiko pasakojimo apie LDK didikų giminės Radvilų kulinariją, valgymo įpročius XVI-XVIII a.
Vėliau „radvilišką“ troškinį kraštiečiams dalino pats rajono meras S. Grinkevičius.
Visiškai sutemus Didžiosios Rinkos aikštėje atgimė Radvilų legenda – kraštiečio Antano Jasenkos muzikinis spektaklis „Lizdeikos mitas. Radvilų giminės pradžia“ – muzikos, modernaus šokio, šviesos ir vaizdo efektų sintezė.
Antroji diena – turininga ir gausi renginių
Antroji Kėdainių miesto šventės diena taip pat buvo turininga, įdomi ir gausi įvairių renginių.
Kėdainių Šv. Juozapo bažnyčioje buvo aukotos šv. Mišios, kuriose dalyvavo ir rajono vadovai, už Kėdainių miestą ir jo žmones.
Senosios Rinkos aikštėje bei senamiesčio gatvelėse vyko prekymetis – tautodailininkų bei ūkininkų mugė, o Didžiojoje gatvėje – Blusų turgus.
Visai šalia bažnyčios VšĮ. „Laiptai į viltį“ kiemelyje atsidarė geros nuotaikos kiemas, kuriame buvo galima susipažinti su senaisiais amatais bei pabandyti patiems pasigaminti unikalų rankdarbį. Čia pat buvo pinama ir spalvinga festivalio juosta.
Pirmą kartą surengtame respublikiniame vaikų ir jaunimo folkloro festivalyje „Kleketynė“ pasirodė devyni kolektyvai, kuriems saldžias dovanas ir padėkas įteikė rajono meras S. Grinkevičius.
Knypavos Rinkos aikštėje buvo galima susipažinti su Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų ginkluote bei amunicija. Čia taip pat su kėdainiečiais bendravo, savo veiklą kartu su policijos pareigūnais pristatė ir rajono savivaldybės administracijos Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus specialistai.
Šeštadienį Evangelikų reformatų bažnyčioje buvo galima pasiklausyti prof. dr. Raimondos bei Aivo Ragauskų paskaitos paskaitą apie Radvilų našlaičius bei to laikotarpio visuomenės sluoksnių gyvenimo ypatumus.
Vakare Kėdainių arenoje įvyko šventinis vakaro koncertas, kuriame skambėjo Kauno miesto simfoniniu orkestro bei solistų Onos Kolobovaitės ir Andriaus Apšegos atliekami kūriniai, sukosi šokėjų poros.
Po koncerto dangų nušvietė fejerverkas.