6 rugsėjo, 2017
Genovaitė Paulikaitė

Kėdainiai kviečia į 645-ąjį gimtadienį

Rugsėjo 7−9  dienomis – Kėdainių miesto 645-ojo gimtadienio šventė „Vidury Lietuvos”. „Tai šventė mūsų miesto, rajono žmonėms ir svečiams – visoms amžiaus grupėms. Tai šventė, skirta ir dvasiai ir kūnui“, − pabrėžia Kėdainių  kultūros centro direktorė Ona Mikalauskienė ir priduria, kad mieste gimtadienis jau švenčiamas – nuo rugsėjo 3 dienos vyksta tarptautinės sporto varžybos, skirtos 645-osioms metinėms. Rugsėjo 7 d. vakarėjančio miesto gatvėmis važiuos dviratininkai ir bėgs bėgikai. Startas ir finišas − Didžiosios Rinkos aikštėje.

Jaunimas miestui ir miestas jaunimui

„Kėdainių rajono savivaldybės vadovai, norėdami, kad šventėje galėtų aktyviau dalyvauti švietimo bendruomenė, miesto gimtadienį iš vasaros perkėlė į rugsėjo pradžią, − sako vienas iš šventės organizatorių Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius. − Programoje numatyta nemažai veiklų vaikams ir jaunimui. Kėdainiai – miestas su gilia istorija. Tad ketvirtadienį ir penktadienį senamiestyje ir Kėdainių krašto muziejuje vyks įvairios edukacinės programos, kurias ves ir muziejininkai, ir istorijos mokytojai. Skiriame nemažai dėmesio, kad mūsų moksleiviai geriau žinotų Kėdainių istoriją. Pernai, minint Lietuvos žydų genocido dieną, moksleiviai prie paminklo genocido aukoms skaitė nužudytųjų pavardes. Perskaitė nuo A iki G. Šiemet pradėtus skaitymus tęsime.“

 Ketvirtadienį Kėdainių arenoje Neformaliojo vaikų švietimo asociacija rengia vaikų ir jaunimo aktyvaus laisvalaikio mugę „Ką veikti, kai nežinai, ką veikti“. Rengėjai tikisi gausaus moksleivių ir tėvų apsilankymo, nes tai padės apsispręsti, kokias neformaliojo švietimo veiklas Kėdainiuose galima pasirinkti. Mugėje savo veiklą pristatys Kėdainių muzikos, dailės, kalbų mokyklos, kitos neformaliojo švietimo paslaugas teikiančios įstaigos, studijos, būreliai, kurie savo veiklą vykdo pasinaudodami neformaliojo švietimo krepšeliu.

„Nors mokslo metai tik prasideda ir per atostogas galbūt primiršti ir šokiai, ir muzika, ir dainavimas, bet jau penktadienį rajono mokyklų kolektyvai kartu su svečiais iš užsienio koncertuos Didžiosios Rinkos aikštėje. Čia vyks koncertas „Draugystės kalba – muzika“, − švietimiečių indėlį į šventę apžvelgia J. Lukoševičius ir pažymi, kad moksleivių dalyvavimas miesto gimtadienyje, kuriame prisimenama miesto istorija, įvairių laikotarpių įtaka jo vystymuisi yra puiki patriotinio ugdymo mokykla, o bendravimas su svečiais iš užsienio praplečia moksleivių akiratį, pagilina užsienio kalbų įgūdžius. Todėl ieškoma ir artimesnio moksleivių ir savivaldybės partnerių iš užsienio bendradarbiavimo. Atvykę į šventę užsienio svečiai apsilankys miesto mokyklose, o savivaldybė, planuodama pasisvečiavimus pas parterius į užsienį, pasirūpina, kad ir švietimo bendruomenė turėtų galimybių pas juos nuvykti. Ne vienas moksleivių meno kolektyvas jau yra koncertavęs kitų šalių miestuose partneriuose.

Šeštadienį Gegučių parke įsikurs Jaunimo kūrybinės laisvės parkas, jame vyks meninės improvizacijos, instaliacijos laiko tema.

Parke taip pat pamatysite teatralizuotų pristatymų ir šviečiančių meninių instaliacijų laiko tema. Šiame renginyje žiūrovų lauks didelis siurprizas – „Laiko kapsulė“! Tai talpykla, į kurią galima atnešti daiktų, jums atspindinčių dabartinį mus supantį pasaulį, galbūt užrašytas savo svajones ar tiesiog objektą, kuris turi simbolinę reikšmę. Pavyzdžiui: laikraštis, atvirukas, laiškas kitoms kartoms, piešinys, nuotrauka, suktukas. „Laiko kapsulė“ bus uždaryta ir palikta ateities kartoms, saugoma seniausiame pastate mieste, Kėdainių Šv. Jurgio bažnyčioje. Mes nežinome, kiek laiko ji bus saugoma, bet tada, kai kapsulė bus atidaryta, paaiškės mūsų laikotarpio bruožai.

Tuo pačiu metu Gegučių parke bus atidaryta ir pirmoji Kėdainiuose gatvės bibliotekėlė, o knygos jai bus renkamos senamiestyje vyksiančiame vaikams ir jaunimui skirtame „Geros nuotaikos kiemelyje“. „Senamiestyje, Didžiojoje gatvėje, turime jaukų kiemelį, kuriame per šventę ir apsigyvens gera nuotaka. Čia koncertuos grupė „Grok“. Apsilankę vaikai ir jaunimas galės užsiimti įvairia menine veikla“, − dar vieną šventės akcentą pristato O. Mikalauskienė.

Ryškiausi šventės akcentai

„Šioje šventėje turėsime išskirtinių reginių. Po pertraukos į šventę atvyksta nemažas būrys svečių iš miestų partnerių – šešios delegacijos iš penkių šalių. Pas mus svečiuosis švedų, suomių, baltarusių, ukrainiečių ir dvi lenkų delegacijos ir su jais atvykstantys meno kolektyvai. Penktadienį pasibaigus koncertui „Draugystės kalba – muzika“ 21 val. kėdainiečiai ir šventės svečiai išvys ugnies šou, kurį parodys Iš Lenkijos Brodnicos miesto atvykusi grupė. Tuo pačiu metu rengiamos vaišės miestelėnams. Skambant kantri muzikai virsime šiupinį, kepsime avieną, vaišinsimės šerniena ir stirniena – žodžiu švęsime jubiliejų iš širdies“,– šventę pristato O Mikalauskienė.

Prieš draugystės koncertą sumanytas įspūdingas reginys – 19 val. į dangų pakils didžiulė Kėdainių ir dar keletas menininkų sukurtų vėliavų ir plazdės jos virš senamiesčio iki 21 val. „Tokio reginio Kėdainiuose dar nebuvo“, – akcentuoja  kultūros centro direktorė ir pasidalija viltimi, kad orai leis sumanymą įgyvendinti.

Šeštadienis prasidės tradiciniu prekymečiu. Didžiosios Rinkos aikštėje vyks svečių iš užsienio šalių koncertas „Draugai – draugams“. Vakare, 19 val., Kėdainių arenoje iš šio miesto kilusio atlikėjo Manto Jankavičiaus ir  grupės parengta ,, Queen shou“ programa, persipinanti su lazerių šou. 21 val. Didžiosios Rinkos aikštėje  įspūdingas šventinis fejerverkas,  „Ugnies šou“ – grupės iš Brodnicos pakartotinis pasirodymas; muzikinės grupės „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ koncertas.

Per šventę bus paminėta ir kino studijos „Mėgėjas“ 55-asis gimtadienis. Kėdainių kino studijos „Mėgėjas“ įkūrėjų kėdainiečių Vitolio Laumakio ir Adolfo Morėno 1963–2004 metais kurtų filmų kolekcija pripažinta nacionalinės reikšmės dokumentiniu paveldu ir įrašyta į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.

Ir, be abejo, vienas ryškiausių šventės akcentų – „Radviliados“ festivalis.

„Radviliados“ festivalis

„Tai jau trečiasis „Radviliados“ festivalis. Pirmą kartą jį surengėme 2015 metais. Šio festivalio tikslas – giliau pažinti ir pristatyti Kėdainių istoriją tiek miestelėnams, tiek ir visiems, besidomintiems krašto istorija“, – pabrėžia šio festivalio sumanytojas, Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.

Festivalis prasidės rugsėjo 8 d. daugiakultūriame centre rengiama Profesoriaus Juozo Galkaus edukacinė paskaita bus atidaryta  tapybos paroda „Radviliana“

18 val. Kėdainių Šv. Jurgio bažnyčioje vyksta miesto šventės „Vidury Lietuvos“ ir Kultūros ir istorijos festivalio „Radviliada -2017“ atidarymas ir, kaip pažymi R. Žirgulis, vienas stipriausių festivalio akcentų Broniaus Kutavičiaus oratorija „Paskutinės  pagonių apeigos“.

19 val. abipus Nevėžio ir ant pėsčiųjų tilto rengiama meninė akcija „Žemaičių ir Kėdainių krikštas.“

Rugsėjo 9 d. 11 val. Evangelikų reformatų bažnyčioje rengiamas Kėdainių dailės mokyklos ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos Dailės skyriaus auklėtinių pleneras „Piešiame Radvilų miestą“ Tuo pačiu metu Šviesiojoje gimnazijoje vyks Senovinių šokių kolektyvo „Saltus Gladii“ mokymai Šviesiosios gimnazijos Senojo šokio studijos dalyviams, o Muzikos mokyklos – Dariaus Stabinsko paskaita „Mažosios Lietuvos ir Prūsijos XVI−XVII a. muzikos apžvalga“ ir senosios muzikos meistriškumo kursai: bendras muzikavimas su  Kėdainių muzikos mokyklos mokiniais

Po pietų, 13.30 Evangelikų reformatų bažnyčioje – viduramžių šokių grupės „Saltus Gladii“ ir muzikos grupės „Ambera“ koncertas, 14.30  čia skambės „Giesmės krikščioniškos“. Tai muzikinė kelionė po XVI–XVII a. Vokietijos, Prūsijos ir Mažosios Lietuvos reformatų bažnyčias Senosios muzikos atlikėjų iš Vokietijos, Austrijos, Italijos ir Lietuvos koncertas

15.30 val. kviečia „Radviliada caiodunensis“ – Kėdainių muzikos mokyklos Styginių orkestro, Kėdainių šviesiosios gimnazijos Senojo šokio studijos, Kėdainių kultūros centro Vaikų ir jaunimo teatro studijos „Polėkis“ projektas.

„Tikimės, kad šioje šventėje kiekvienas suras jam tinkamą užsiėmimą ir pramoga ir pagal amžių, ir pagal pomėgius“, – į šventę kviečia jos rengėjai: Kėdainių rajono savivaldybės Sporto ir turizmo skyrius, Kėdainių kultūros centras ir Kėdainių krašto muziejus.


Vita Daniliauskas / Dariaus Pavalkio nuotr.
21 gruodžio, 2024

Prieš 70 metų, Kūčių išvakarėse, tarsi lenktyniaudamas su Kūdikėlio Jėzaus atėjimu, Griškabūdžio parapijos narių Liudos ir Vytauto Daniliauskų šeimoje apie […]

19 gruodžio, 2024

Seimas pakoregavo buvusios kadencijos parlamentarų sudarytą 2026 metais minimų Lietuvai svarbių įvykių, asmenybių sukakčių ir kitų atmintinų datų sąrašą. Tokią […]

18 gruodžio, 2024

Sostinės taryba kompozitoriui, ilgamečiam berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ vadovui prof. Vytautui Miškiniui suteikė Vilniaus garbės piliečio vardą. Toks įvertinimas […]

Gintarės Grigėnaitės nuotr
17 gruodžio, 2024

Šiandien Kultūros ministerijoje 2024 m. Bronio Savukyno premija įteikta rašytojai, eseistei, žurnalistei Gintarei Adomaitytei. Premija ji įvertinta už daugiametę ekspresyvią […]

14 gruodžio, 2024

Gruodžio 10 d. pasibaigė pusę metų trukęs dekoratyvinės skulptūros „Žygimantas ir Barbora“ idėjos sukūrimo konkursas. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka […]

Modesto Endriuškos nuotr.
13 gruodžio, 2024

„Galiausiai civilizacijos žūsta dėl to, kad klauso savo politikų, o ne savo poetų”, – sakė vienas žinomiausių pasaulyje lietuvių kino […]

12 gruodžio, 2024

Gruodžio 12 d. Šiandien Lietuvos sezono Prancūzijoje uždarymo diena. Sezoną užbaigs būgnininko, perkusininko, kompozitoriaus bei vizualiojo meno kūrėjo Vladimiro Tarasovo […]

Danutė Ardzijauskaitė / Birutės Nenėnienės nuotr.
11 gruodžio, 2024

Gyvenantieji atokiau nuo pernakt apšviestų didmiesčių ar rajono centrų metų pabaigoje kaip niekas kitas patiria metų pabaigos trumpųjų dienų ir […]

Talpūnuose gyvenanti Almutė Laučiūnienė „YouTube“ kanale paskelbė daugiau kaip pusketvirto tūkstančio savo įdainuotų liaudies dainų ir giesmių bei savo sukurtų dainų / autorės archyvo nuotr.
11 gruodžio, 2024

Talpūnų kaime, Kaišiadorių rajone, netoli Žaslių miestelio gyvenančią Almutę Laučiūnienę muzika kasdien lydi nuo vaikystės. Jos tėvelis Kazimieras buvo didelis mėgėjas dainuoti, […]

10 gruodžio, 2024

Seimas linkęs suteikti valstybės pripažinimą Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“. Antradienį už tai numatantį nutarimo projektą po svarstymo balsavo 71 […]

10 gruodžio, 2024

Biblioteka – erdvė, kur susitinka kartos, dalijamasi patirtimi ir drauge mokomasi. 2024 m. gruodžio 6 d. Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje […]

9 gruodžio, 2024

Palangoje esantis Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padalinys Jono Šliūpo muziejus dabar lankytojus pasitinka ne tik atnaujintu pastatu, bet ir tvarkinga, […]

6 gruodžio, 2024

Lietuvos kultūros sostinės titulą perima Druskininkai – kurortas, garsėjantis ne tik sveikatinimu, bet ir intensyviu kultūriniu gyvenimu, kuris 2025-aisiais taps […]

6 gruodžio, 2024

Vakar Raseinių rajone, kaimo turizmo sodyboje „Karpynė“, įvyko metinė darbo grupės „Sveikatą stiprinantis Kauno regionas“ konferencija „Dirbtinis intelektas žmonių sveikatai“. […]

6 gruodžio, 2024

Tarp keturių istorinių Lietuvos sostinių įsikūrusius Kaišiadoris anksčiau daugelis pravažiuodavo neužsukdami. Šiais metais viskas pasikeitė: į miestą traukiniais ir automobiliais […]

6 gruodžio, 2024

34-oji Lietuvos rašytojų sąjungos premija skirta literatūros tyrinėtojai, habilituotai humanitarinių mokslų daktarei, Vilniaus universiteto profesorei emeritei Viktorijai Daujotytei-Pakerienei už autobiografinių […]

3 gruodžio, 2024

Trumposios prozos skaitymų festivalis „Imbiero vakarai“, prasidėjęs prieš dvidešimt metų ir skirtas rašytojui Jurgiui Kunčinui atminti, vėl nustebino žodžio meistryste […]

D. Živelienės nuotr.
29 lapkričio, 2024

Šiandien Lietuvoje įvyko svarbus pokytis – Slow Food organizacija oficialiai patvirtino dvi naujas bendruomenes mūsų šalyje. Tai ženklas, kad visame […]

Gintarės Grigėnaitės nuotr.
28 lapkričio, 2024

Kultūros ministras Simonas Kairys Sapiegų rūmuose Vilniuje įteikė šių metų Kultūros ministerijos premijas labiausiai įvairiose srityse nusipelniusiems kultūros ir meno […]

Linos Poškevičiūtės nuotr.
28 lapkričio, 2024

Šakių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta Vilkaviškio rajone, Opšrūtuose, gyvenančios žurnalistės Birutės Nenėnienės žirgų fotografijų paroda.  Fotografijų autorę pristatęs jos […]