Kėdainių krašto muziejus pradeda vykdyti naują projektą
Lietuva, Latvija ir Lenkija jungiasi į bendrą projektą „Praeitis bendrai ateičiai“, kurio metu bus prisimenami Antrojo pasaulinio karo ir okupacijos metų laikotarpiai. Apie juos savo prisiminimais dalinsis gyvi šių įvykių liudininkai.
Kėdainių daugiakultūriame centre vyko šio projekto pristatymas, kuriame kartu su Kėdainių rajono mokiniais, jaunaisiais projekto dalyviai iš Latvijos Rėzeknės ir Lenkijos Seinų miestų dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Olga Urbonienė, rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius, Lenkijos bei Latvijos ambasadų atstovai.
Pasak projekto, finansuojamo iš Europos Sąjungos fondų, iniciatoriaus ir koordinatoriaus Kėdainių krašto muziejaus direktoriaus Rimanto Žirgulio, vienas iš šio projekto tikslų – atrasti ir parodyti karo ir jo pasekmių bendrumą ne tik Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos, bet ir visos Europos gyventojams. Šio projekto metu jaunimas bus skatinamas gilintis į jų pačių šeimų, gimtųjų miestų istorijas.
„Aktyviai įsitraukiant į bendras veiklas, partneriams ir jų deleguotiems dalyviams bus sudaryta galimybė kartu atrasti tas pačias skaudžias istorijos temas sužinant ir išmokstant savo ir kitų kaimyninių šalių šeimų istorijas. Bendros Europos Sąjungos istorijos suvokimas projekte dalyvaujančių šalių gyventojams padės geriau suprasti savo šalies ir šeimos istorijos bendraeuropinį kontekstą, jos įvairovę, o kartu ir bendrumą“, – sakė R. Žirgulis.
Projekto metu nemažai dėmesio bus skiriama holokaustui, taip pat kaip prioritetas bus išskiriamas ir Antrojo pasaulinio karo 70-ųjų metinių minėjimas – bus analizuojama, kokią įtaką karas darė ne tik žmonių, šeimų likimams, bet ir miestams, šalių kraštovaizdžiui.
Projekto pristatymo metu jaunimui buvo išdalintos specialios anketos, kuriomis naudodamiesi mokiniai patys tirs savo krašto istoriją Antrojo pasaulinio karo metu, rinks fotografijas, medžiagą, klausinės, užrašys, įrašys, filmuos. Visose trijose šalyse bus surinkta medžiaga, apklausti skirtingų tautybių žmonės.
Tikimasi, kad šios informacijos pagrindu ketinama parengti kilnojamąją parodą, taip pat metodinę medžiagą, kuria bus galima laisvai naudotis. Taip pat mokiniai su įvairių šalių menininkais mėnesį truksiančiose kūrybinėse dirbtuvėse sukurs dešimt viešojo meno objektų.
„Visuose projekte dalyvaujančiose miestuose bus parengiami ir išleidžiami žemėlapiai su projekto metu sukurtais „public art“ ir kitais su Antruoju pasauliniu karu susijusiais objektais, jų aprašymais bei turistiniais maršrutais, kaip juos surasti pėsčiomis arba dviračiais. Tai įtrauks iki šiol tokiose veiklose nedalyvavusius jaunus turistus“, – sakė R. Žirgulis.