Kėdainių rajono savivaldybės civilinės saugos būklė įvertinta gerai
Kovo 21 dieną Kėdainių rajono savivaldybėje įvyko Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdis, kuriame buvo įvertinta savivaldybės civilinės saugos sistemos būklė, 2016 m. nuveikti darbai, taip pat aptarti šių metų pagrindiniai uždaviniai, numatytos priemonės, kurios pagerintų reagavimą į ekstremaliąsias situacijas.
Posėdį vedė Ekstremaliųjų situacijų komisijos pirmininkas, administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis.
Be komisijos narių, posėdyje dalyvavo ir svečių: Kauno apskrities Civilinės saugos skyriaus vedėjas Albertas Ziminskas, skyriaus vedėjo pavaduotojas Saulius Bajarūnas.
Posėdžio pabaigoje vienbalsiai nuspręsta savivaldybės civilinės saugos būklę įvertinti gerai ir vienbalsiai pritarta posėdžio nutarimui, kuriame surašyta 12-a pagrindinių 2017 metų priemonių ir uždavinių.
Rajono civilinės saugos sistemos veiklos 2016 m. apžvalga ir būklė, 2017 metų uždaviniai
Pagrindinį pranešimą „Rajono civilinės saugos sistemos veiklos 2016 m. apžvalga ir būklė, 2017 metų uždaviniai“ perskaitė savivaldybės civilinės ir priešgaisrinės saugos vyr. specialistas Stasys Okunevičius.
Trumpai apžvelgė, kas tai yra civilinė sauga ir kokios yra jos sritys ir papasakojo apie pagrindinius 2016 m. įvykius.
2016 metų balandžio 21 dieną Kėdainių savivaldybėje buvo surengtos kompleksinės civilinės saugos pratybos, kuriose dalyvavo Savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisija, Savivaldybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras, Kėdainių PGT, SPGT, policijos komisariato pajėgos, AB „Lifosa“, UAB „Kėdbusas“, J. Paukštelio progimnazija, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras. Vykdytos civilinės saugos pratybos švietimo įstaigose. Funkcinės civilinės saugos pratybos įvyko 17-oje bendrojo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Taip pat vyko mokinių ir darbuotojų evakavimo pratybos. Atliktas socialinio būsto priešgaisrinės būklės įvertinimas. 2016 metų sausio 18 d.−vasario 5 d. įvertinti 106 Kėdainių rajono savivaldybei priklausantys socialiniai būstai. Gerinta savivaldybės priešgaisrinės tarnybos parengtis: sukurta Kalnaberžės ugniagesių savanorių komanda, sukomplektuota priekaba su autonominiu siurbliu ir įranga, įsigytas visureigis, suremontuotas Dotnuvos gaisrinės pastatas, nustatytos vandens paėmimo gaisrams gesinti vietos.
Taip pat S. Okunevičius papasakojo apie didžiausias nelaimes rajone. Didžiausia − sprogimas gyvenamajame name. 2016 metų birželio 4 dieną 4 aukštų daugiabutyje name dėl dujų nuotėkio įvyko sprogimas. Nukentėjo 3 žmonės, vienas jų mirė ligoninėje. Buvo evakuota 19 suaugusiųjų ir 2 vaikai. Išdužo 10-ies būtų langai, išgriuvo pertvara tarp butų, įlūžo perdanga. Sutelktomis pastangomis sprogimo pasekmės buvo per trumpą laiką pašalintos.
Posėdyje kalbėjo Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Andrius Eidimtas.
Pristatė, kad Kėdainių priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba 2016 m. išvyko į įvykius daugiau kaip 500 kartų (iš kurių net 235 gaisrai). Tarnyba taip pat vyksta į gelbėjimo darbus, kurių kasmet vis daugėja. 2016 m. išgelbėtų žmonių buvo 10, o žuvo 5-i (žuvo per du gaisrus, galimai dėl neatsargaus rūkymo). Į autoavarijas vykta 19 kartų, o pagalba buityje teikta 80 kartų. 75 atvejai gaisrų yra kilę dėl neatsargaus žmonių elgesio, 43 atvejai nuo pašalinio ugnies šaltinio poveikio, 18 atvejų – dėl neatsargaus rūkymo, 14 atvejų – dėl krosnių, židinių ar dūmtraukių įrengimo ir eksploatavimo reikalavimų pažeidimo.
Pažymėjo, kad reikia rengti daugiau susitikimų su bendruomenėmis, kalbėtis, aiškinti apie priešgaisrinę savisaugą, taip pat reikia stengtis žmones įtraukti į savanorystę, kad prisidėtų prie gaisrų gesinimo, prie naujai kuriamos savanorių bendruomenės. Labai svarbu, kad žmonės žinotų, kaip elgtis kilus gaisrui.
Pasidžiaugė, kad tarnyba beveik visuose gyvenamajame sektoriuje kilusiuose gaisruose naudoja kvėpavimo organų apsaugos aparatus. Siūlė 2017 metais atlikti Kėdainių rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos veiklos analizę: kiek kartų vyko į gaisrus gyvenamajame sektoriuje, per kiek laiko atvyko į gaisrus ir kuriais atvejais buvo pirmasis atvykęs padalinys. Teigiamai įvertino 2016 m. Česlovo Milošo gatvėje, ant Nevėžio kranto, įrengtą naują vandens paėmimo vietą. Pasidžiaugė, kad 2016 m. SPT įsigytas automobilis buvo ne kartą panaudotas naftos produktams ir kitiems teršalams surinkti bei nugabenti į spec. konteinerį.
Pažymėjo, kad savanoriai ugniagesiai yra didelė žmogiškųjų resursų parama ugniagesių komandoms, daugiausia savanorių Kalnaberžėje. Buvo pasiūlyta 3-ią šių metų ketvirtį organizuoti pratybas, kuriose dalyvautų ugniagesių komandų ir savanorių pajėgos.
Siūlė tęsti prevencinio pobūdžio pratybas, kad stiprėtų gebėjimai saugiai evakuotis. Padedant savivaldybei, 2016 m. buvo įrengti 123 autonominiai dūmų jutikliai socialinės rizikos šeimų būstuose. Būtina tęsti socialines akcijas: tokių šeimų narius mokyti, kas tai yra gaisras, dėl ko jis gali kilti ir kokių veiksmų imtis kilus gaisrui.
Posėdyje pasisakė Kėdainių rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Sigitas Vildžiūnas. Pranešė, kad per 2016 metus iš Bendrojo pagalbos centro buvo gauta apie 13 000 pranešimų. Prioritetas yra pirmiausia reaguoti į pranešimus apie smurtinius įvykius. Labai daug sąnaudų visomis prasmėmis atima dingusių žmonių paieška. Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alfonsas Genys akcentavo, kad kiaulių maras kaip didžiausia problema išlieka tarnybos akiratyje.
Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės pavaduotoja Laima Juodeikienė sakė, kad Kėdainių greitosios medicinos pagalbos skyrius praeitais metais turėjo vykti net į 15 182 iškvietimų. Didžiausia problema – lėšų ir specialistų trūkumas, seni automobiliai. Išsakė poreikį daugiau bendradarbiauti su policija ir gaisrinės tarnyba. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM kauno departamento Kėdainių skyriaus vedėja Onutė Šulcienė daugiausia akcentavo atliekamus laboratorinius cheminių medžiagų nustatymo tyrimus ir teikiamas gyventojams, savivaldybei, ūkio objektams rekomendacijas.
Kauno apskrities Civilinės saugos skyriaus vedėjas Albertas Ziminskas savo kalboje pasidžiaugė savivaldybės civilinės saugos būkle ir palinkėjo ją dar tobulinti, akcentuodamas gyventojų mokymus, švietimą ir masinio gyventojų evakavimo klausimus. Posėdžio pabaigoje Ekstremaliųjų situacijų komisijos vadovas Ovidijus Kačiulis pasidžiaugė, kad visos tarnybos dirba gerai ir išmano savo darbą, taip pat yra gana geri jų tarpusavio ryšiai, kiekviena žino savo funkcijas, jei atsitinka ekstremali situacija ar kitoks nelamingas atsitikimas. Vienbalsiai nuspręsta savivaldybės civilinės saugos būklę nutaria įvertinti gerai.
2017 metais numatyta įvykdyti 12 uždavinių
Posėdyje vienbalsiai nuspręsta 2017-03-21 nutarimą priimti. Nutarime yra įrašyta 12 konkrečių uždavinių ir priemonių, tokių kaip: sudaryti iki lapkričio 31 d. gyventojų evakavimo ir priėmimo organizavimo struktūras, atlikti personalo mokymus; atlikti iki liepos 1 d. Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje esančių ugniagesių komandų aprūpinimo kvėpavimo organų apsaugos aparatais vertinimą, atsižvelgiant į išvykimų skaičių į gyvenamąjį sektorių, reagavimo į įvykius laiką bei atstumą nuo Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos; per metus suorganizuoti 1 parodomąsias evakavimo pratybas švietimo įstaigoje moksleiviams ir jame esančiam personalui, imituojant gaisro pavojų ir kt.