Kėdainiuose – respublikinė buvusių politinių kalinių ir tremtinių dainų ir poezijos šventė „Leiskit į Tėvynę“
Birželio 18 d. Kėdainių arenoje vyko XIII respublikinė buvusių politinių kalinių ir tremtinių dainų ir poezijos šventė „Leiskit į Tėvynę“, kurioje estafetę po poros metų surengti XIV šventę ir simbolinę vyriausiojo dirigento batutą šių metų renginio šeimininkai kėdainiečiai perdavė Šilalės atstovams.
Šventėje dalyvavo 32 chorai iš visos Lietuvos, Lietuvos kariuomenės pučiamųjų instrumentų orkestras (kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas), operos solistas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Vytautas Juozapaitis, liaudiškų šokių šokėjai iš Panevėžio rajono, Truskavos ir Kėdainių miesto.
Šventėje dalyvavo ir susirinkusiuosius sveikino svečiai: Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis, Seimo narė Virginija Baltraitienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos tarybos pirmininkė, Lietuvos Respublikos Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas dr. Gvidas Rutkauskas, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkė Rasa Duobaitė-Bumbulienė, fondo VILTIS-VIKONDA pirmininkė Irena Staliorienė.
Šventėje dalyvavo Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Pavolis, Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius, savivaldybės tarybos nariai, administracijos darbuotojai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos filialų vadovai ir nariai.
Linkėjimų visiems šventės dalyviams perdavė į šventę negalėjęs atvykti Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos garbės pirmininkas dr. Povilas Jakučionis.
Šventės pradžioje sugiedotas Lietuvos Respublikos himnas. Išklausytas Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas.
Tremtinius palaimino Kėdainių dekanato dekanas kunigas Norbertas Martinkus.
Išnešta gėlių puokštė prie simbolinio tremtinio kryžiaus Kėdainių miesto Kauno g. kapinėse. Tremtinių dainos pradėtos kiekvienoje buvusių politinių kalinių ir tremtinių dainų ir poezijos šventėje „Leiskit į Tėvynę“ atliekama lietuvių liaudies daina „Leiskit į Tėvynę“.
Chorams visos dainų šventės metu akomponavo Lietuvos kariuomenės pučiamųjų instrumentų orkestras. Orkestrui dirigavo kapitonas Dainius Pavilionis. Ūdrio ariją iš operos „Pilėnai“, dainas „Parveski, Viešpatie“, „Šaukiu aš tautą “, „ Dievo dovana“ dainavo maestro Vytautas Juozapaitis.
Šoko Kėdainių kultūros centro pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė LANKESA ir Vilainių skyriaus vyresniųjų šokių grupė VOLUNGĖ (vadovė Virginija Čereškienė-Beviršė), Panevėžio r. Liūdynės kultūros centro pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė SVAJA ir Kėdainių r. Truskavos kultūros centro pagyvenusiųjų liaudiškų šokių grupė VERMENA (vadovė Dainora Venslovienė).
Tremtiniai ir buvę politiniai kaliniai išdainavo daug tremtinių dainų.
Visi šventės dalyviai, stebėdami ekrane besikeičiančius vaizdus, grimzdo į skaudžius prisiminimus, atmintyje kartojo vis dar gyvą Lietuvos istoriją, širdis virpino nenumaldomas laisvės troškimas mintimis grįžtant į Baltijos kelią, džiaugtasi atgimusia, nepriklausoma Lietuva ir šiandienos pasiekimais.
Kartu su pasiruošimu dainų šventei vyko literatūrinis konkursas ir moksleivių rašinio konkursas. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas dr. Gvidas Rutkauskas ir valdybos pirmininkė Rasą Duobaitė-Bumbulienė paskelbė ir apdovanojo literatūrinio konkurso laureatus: knygos „Jono Švėgždos gyvenimas po saule“ sudarytoją pakruojietę, Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narę Zitą Buržaitę- Vėžienę (3 vieta), poezijos knygos „Širdy – mano Lietuva“ autorę Teresę Ūksienę iš Šilalės (2 vieta), knygos „Jaunystė Sibiro taigoje“ autorių kėdainietį Aloyzą Vaitkų (1 vieta), rašinio „Prisiminimai – skaudūs, liūdni ir… smagūs“ autorę Viktoriją Karčiauskaitę iš Krakių.
Šventės metu skaitytos ištraukos iš laureatų knygų ir rašinio.
Po 2 metų XIV respublikinės buvusių politinių kalinių ir tremtinių dainų ir poezijos šventės ,,Leiskit į Tėvynę“ vyks Šilalėje. Simbolinę vyriausiojo dirigento batutą XIII respublikinė buvusių politinių kalinių ir tremtinių dainų ir poezijos šventės „Leiskit į Tėvynę“ vyriausioji dirigentė, Kėdainių kultūros centro tremtinių ir politinių kalinių mišraus choro DIEMEDIS vadovė Aušra Kazlauskienė perdavė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šilalės filialo pirmininkei Teresei Ūksienei.
Šventės pabaigoje visi kartu – dalyviai ir žiūrovai – dainavo „Lietuva brangi“.
Šventės organizatoriai:
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga
Kėdainių rajono savivaldybė
Šventės rengėjas Kėdainių kultūros centras
Šventės koordinatorė Rasa Duobaitė-Bumbulienė
Vyriausioji dirigentė Aušra Kazlauskienė
Kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas
Šventės režisierė Ona Mikalauskienė
Vyriausioji choreografė Virginija Čereškienė-Beviršė
Redaktorė Ramutė Šukienė
Dailininkė Rima Stadalnykienė
Šventę vedė Asta Bartkuvienė ir Vilius Kaminskas