Kelias pelningo ūkio link
Atrasti laisvą valandėlę 54 metų Pasvalio rajone gyvenančio ūkininko Algimanto Sirbikės dienoje nelengva. Jis nuo pat ryto užsiėmęs įvairiausiais ūkio reikalais, nes net padedant samdytiems darbininkams, visada atsiranda ką tvarkyti ar bent apžiūrėti. Ūkininko augalininkystės verslas klesti jau beveik ketvirtį amžiaus, o prie to nemenkai prisidėjo parama, suteikta pagal Europos Sąjungos (ES) finansuojamą Lietuvos kaimo plėtros programą (KPP).
Ūkiui atvėrė naujas galimybes
Pradėjęs dirbti iš tėvų paveldėtą žemę, metams bėgant, A. Sirbikė savomis lėšomis teritoriją išplėtė iki 230 hektarų. Jis neslepia svajojantis ateityje žemės įsigyti ir daugiau. Ūkyje, kuriame be paties savininko dirba dar du pagalbininkai, sėkmingai auginamos įvairios grūdinės kultūros, rapsai, pupos, žirniai. Užaugintą produkciją ūkininkas parduoda didmenininkams Lietuvoje. Apie prekybą užsienyje šiuo metu nesvarsto – pasak A. Sirbikės, transportuoti grūdus į kitas valstybes ne visada yra galimybių, o ir savame krašte supirkėjų pakanka, be to, kainos visur labai panašios.
Tiesa, kelias į sėkmingą augalininkystę ne visada buvo lengvas ir sklandus. Geram derliui užauginti trūko lėšų ir tinkamos įrangos, negana to, pirmieji trys bandymai gauti ES teikiamą paramą buvo nesėkmingi. Laimei, ūkininkas nepasidavė ir savo galimybėmis nesuabejojo – po ketvirtojo karto situacija pasitaisė. Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programą pateiktas projektas žemės ūkio modernizavimui buvo patvirtintas, o už gautus pinigus turimos ūkio technikos sąrašą papildė naujas traktorius, priekaba ir purkštuvai. „Parama leido daug nuveikti: pagerėjo darbas, sutrumpėjo sudirbimo laikas, spėjome pasėti, ką buvome suplanavę. Be šios paramos būtų visai blogai, nebesuspėtume visko padaryti“, – padidėjusiu produktyvumu džiaugiasi ūkininkas.
Ateities planuose – dar viena paraiška
Šiuo metu įgyvendinama KPP sudaryta net iš 17 skirtingų priemonių, pagal kurias paraiškas teikti galima dabar ir dar bus kviečiama tai padaryti artimiausiu metu. Tarp jų yra ir priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritis „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“, į kurią ūkininkai turės galimybę pretenduoti iki spalio 31 d.
Pagal minėtą KPP priemonę A. Sirbikė jau yra parengęs naują projektą „Algimanto Sirbikės augalininkystės ūkio modernizavimas“, planuodamas gautus pinigus sėkmingai investuoti į naują techniką. Jis tikisi, kad tai užtikrins palankesnes darbo sąlygas, spartesnį produkcijos apdirbimą, geresnę užaugintų produktų kokybę. „Nauja technika ūkiui labai svarbi, be jos sunku išlaikyti konkurencingumą ir įveikti gamtos keliamus iššūkius. Su parama viskas tampa daug paprasčiau – darbai nudirbami efektyviau, geresnis derlius, ypač kai mūsų žemė tokia molinga, sunkiai dirbama“, – pasakoja A. Sirbikė.
Paraiškų teikimas vis paprastesnis
Pasak ūkininko, be nemažo kiekio dokumentų, kuriuos tenka užpildyti, projekto pateikimo ir paramos panaudojimo, procesas didelių iššūkių nekelia.
Pagal KPP veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ finansuojama iki 40 proc. augalininkystės sektoriuje vykdomo projekto išlaidų. Pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, įgyvendinantiems kolektyvines investicijas, parama gali būti padidinta papildomais 20 proc. punktų. Taip pat vienam projektui skiriamos paramos suma negali viršyti 50 000 eurų, o bendram 2014–2020 metų laikotarpiui nustatytas 400 000 eurų limitas.
Teikti paraiškas gali fiziniai asmenys (ūkininkai), turintys savo vardu registruotą ūkininko ūkį ir žemės ūkio valdą ir juridiniai asmenys (įmonės), užsiimantys žemės ūkio veikla ir savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą ūkine veikla. Paraiškos turėtų būti teikiamos elektroniniu būdu, naudojantis Žemės ūkio ministerijos informacine sistema (ŽŪMIS).
Daugiau informacijos apie Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 programą bei pagal ją remiamas priemones galima sužinoti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).