„Keliaujanti sveikatos palapinė“ įpusėjo jau aštuntą sezoną

Vasarą savo sveikatai laiko lieka nedaug. Vieni su šiuo teiginiu nesutiktų, teigdami, kad būtent vasarą žmogus ir skiria daugiau laiko savo sveikatos puoselėjimui, ilsisi, daugiau laiko praleidžia gamtoje, važinėja dviračiais, plaukioja, valgo daugiau vaisių ir daržovių. Kiti vis gi priešingai teigtų. Stebėdami lietuviškas vasaros tradicijas šį laiką per didelio atsipalaidavimo laikotarpiu pavadintų, kuomet gana pasyvios iškylos gamtoje, paįvairinamos alkoholiu, labai retai sveikais užkandžiais ir lengvu maistu, sunkiai pavadinamos sveikatą puoselėjančiu laisvalaikiu. O ir į asmens sveikatos priežiūros įstaigas dėl profilaktinių apžiūrų gyventojai vasarą rečiau užsuka, rūpestį savo sveikata nukeldami rudeniui.
Suprasdamas tai Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jau aštuntus metus naujam vasaros sezonui prikelia įstaigos vizitine kortele tapusią „Keliaujančią sveikatos palapinę“. Per septynerius metus palapinėje apsilankė ne vienas tūkstantis gyventojų. Kiekvienais metais ji tokia pat ir tuo pačiu kitokia.
Vienoje ar kitoje Alytaus rajono gyvenvietėje ryte „išdygsta“ palapinė – „Keliaujanti sveikatos palapinė“, kurioje iki vėlyvos popietės laukiami visi: tiek vaikai, tiek vyresnio amžiaus žmonės. Džiugu, kad rajono gyventojai jau puikiai žino, kad palapinėje negydo, nerašo receptų, o palapinėje perspėja ir įspėja, pataria ir kartais pabara.
Gliukozės, cholesterolio ir trigliceridų tyrimai-testai kraujyje. Kad ir kaip biuro specialistai norėtų šią procedūrą palikti praeičiai ir skatina gyventojus tai reguliariai atlikti stacionariose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau nepavyksta. Saugodami paskutinių ketverių-penkerių metų apsilankymų palapinėje „įrodymus“ – šių tyrimų rezultatus, lankytojai pageidauja tęsti šių rodiklių dinamikos stebėjimą ir „palapinėje“.
Ilgiausia eilė nusidriekia prie bene įdomiausio tyrimo atliekamo kūno sudėties svarstyklių pagalba. Šio tyrimo metu galima sužinoti ne vien svorį, tačiau ir kūno riebalų, skysčių kiekį, raumenų ir kaulų masę, ir netgi metabolinį organizmo amžių.
Neapsieinama ir be naujovių – šiais metai palapinėje atsirado jėgos bei plaučių tūrio matavimai. Vienas paprasčiausių ir greičiausių tyrimų – rankos ir pirštų jėgos matavimas dinamometru. Atliekant matavimą tereikia stipriai suspausti prietaisą ir rodyklė pasilieka aukščiausiame matavimo metu pasiektame taške. Šiuo paprastu metodu galima pastebėti pirmuosius rankos silpnumo požymius bei įtarti tokius negalavimus kaip riešo kanalo sindromą, sausgyslių sužalojimą, nervų ar raumenų sutrikimus.
Dar vienas didelių pastangų nereikalaujantis tyrimas – plaučių tūrio matavimas, padedantis įspėti bronchų astmą, diagnozuoti plaučių ligas. Iškvėpimo metu yra pamatuojama gyvybinė plaučių talpa po maksimalaus įkvėpimo.
Atlikus testus galima ir papramogauti. Visi kviečiami įsiamžinti prie nuotaikingo daržovių stendo bei pasimankštinti – pievelėje, šalia „Keliaujančios sveikatos palapinės“, įrengtame rungčių bei užduočių ruože, kur kiekvienas gali pajudėti, patikrinti savo fizinę parengtį.
Kaip visada, „Keliaujančioje sveikatos palapinėje“ viskas – nemokama. Maloniai kviečiami visi.
Šiais metais „Keliaujanti sveikatos palapinė“ jau lankėsi Pivašiūnų, Butrimonių, Krokialaukio seniūnijose, buvo stabtelėjusi Kumečiuose bendruomenių šventėje, ypač didelio susidomėjimo sulaukė Dauguose vykusioje Valstybės dienos šventėje.
Artimiausiu metu palapinėje galima bus apsilankyti Luksnėnuose ir Miroslave vyksiančiose seniūnijų sporto šventėse.