Kelionių Šiaulių miesto autobusais branginti neketinama

Ketvirtadienį Šiaulių miesto savivaldybės taryba svarstys sprendimo dėl keleivių vežimo reguliariaisiais miesto susisiekimo maršrutais bilietų kainų nustatymo projektą. Dar vasario viduryje sudaryta darbo grupė, kuriai buvo pavesta peržiūrėti esamas keleivių vežimo reguliariaisiais Šiaulių miesto maršrutais bilietų kainas ir pateikti siūlymus dėl kainų nustatymo. Darbo grupėje, be Savivaldybės administracijos specialistų, dirbo Tarybos politinių frakcijų atstovai.
Darbo grupės narė, Ekonomikos skyriaus vedėja Kristina Šmidtienė informavo, kad darbo grupė išnagrinėjo galiojančias bilietų rūšis ir jų kainas Šiauliuose bei kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, UAB „Busturas“ 2015 m. veiklos rezultatus, pajamų už miesto maršrutais važiuojantiems keleiviams parduotus bilietus, sąnaudų, nuostolių kompensacijos, mokamos UAB „Busturas“ iš savivaldybės biudžeto, dydžio pokyčius, keleivių skaičiaus kitimą, elektroninio bilieto sistemos diegimo klausimus.
Šiuo metu kioske perkamo vienkartinio bilieto kaina yra 0,49 Eur. Savivaldybės administracijos direktorius Eduardas Bivainis akcentavo, kad ši kaina yra mažiausia tarp didžiųjų Lietuvos miestų. Bilietų kainos kitimą (mažėjimą ar didėjimą) lemia daugelis veiksnių. Darbo grupė konstatavo, kad negalima vertinti vien degalų kainų mažėjimo, kaip svarbiausio veiksnio, lemiančio bilieto kainos pokyčius, neatsižvelgiant į kitų veiksnių įtaką. Šiuo metu galiojančioje vienkartinio bilieto kainoje, kuri yra 0,49 Eur, kuro sąnaudos sudaro 0,11 Eur, t. y. apie 23 procentus. Nuo 2015 m. sausio 1 d. LR Vyriausybė tris kartus padidino minimalų mėnesinį atlyginimą ir minimalųjį valandinį atlygį, o darbo užmokesčio išlaidos vienkartinio bilieto kainoje sudaro beveik pusę visų patiriamų sąnaudų (iš 0,49 Eur sudaro 0,25 Eur).
Bendrovei „Busturas“ iš miesto biudžeto kasmet išmokama vis didesnė nuostolių kompensacija: 2014 m. – 103,7 tūkst. Eur, 2015 m. – 454,5 tūkst. Eur. Miesto autobusais važiuojančių keleivių skaičius sumažėjo 7 proc. UAB „Busturas“ iki 2016 m. balandžio pabaigos planuoja jau galutinai įdiegti elektroninio bilieto sistemą.
Ekonomikos skyriaus vedėja informavo, kad, atsižvelgusi į šiuos faktus ir į darbo grupės rekomendacijas, Savivaldybė parengė Tarybos sprendimą, kuriame paliko tokias pat keleivių vežimo kainas, kokios yra šiuo metu. Tik vienkartinio bilieto kainą, bilietą perkant autobuse, siūloma padidinti 0,10 Eur, t. y. iki 0,80 Eur. Popieriniai vienkartiniai bilietai miesto prekybos vietose būtų nebeplatinami nuo 2016 m. birželio 1 d., tačiau keleiviai turimus įsigytus popierinius vienkartinius bilietus galės panaudoti iki birželio 30 d. Perkant bilietus autobuse, vairuotojas išduos vienkartinį popierinį bilietą, atspausdintą kasos aparatu. Taip bus siekiama skatinti miesto gyventojus įsigyti elektroninį bilietą. Vienkartinis bilietas, perkamas autobuse, yra labiau skirtas miesto svečiams ir turistams.
Sprendimo projekte siūloma esamas terminuotų bilietų kainas suapvalinti mažėjimo linkme: vieno kalendorinio mėnesio terminuotą bilietą atpiginti 9 ct, t. y. iki 28,00 Eur, o 7 dienų terminuoto bilieto kainą sumažinti 1,00 Eur, t. y iki 8,00 Eur.
Jei Taryba priims sprendimą, bus panaikintos kelios neturinčios paklausos bilietų rūšys: vieno kalendorinio mėnesio, vieno kalendorinio mėnesio darbo dienomis, 7 ir 30 dienų terminuotų bilietų, įsigyjamų su personalizuota laikmena prekybos vietose ir internetu.
Iki 2016 m. liepos 1 d. elektroninė bilieto kortelė gyventojams bus išduodama nemokamai, po šios datos ji kainuos 1,50 Eur.
Atsižvelgus į gyventojų pageidavimus ir darbo grupės pasiūlymą, planuojamos trys naujos bilietų rūšys, kai atsiskaitoma elektronine laikmena: 14 dienų terminuotas neriboto kelionių skaičiaus bilietas (15,00 Eur); 3 kalendorinių mėnesių terminuotas neriboto kelionių skaičiaus bilietas (80,00 Eur); 6 kalendorinių mėnesių terminuotas neriboto kelionių skaičiaus bilietas (150,00 Eur).
K. Šmidtienė akcentavo, kad bilietų sistemoje nebelieka išskirtinės privežamųjų reisų pozicijos. Šie reisai integruojami į į bendrą maršrutų tinklą ir kelionė jais kainuos tiek, kiek ir kitais miesto autobusais. Apie 80 proc. šių maršrutų keleivių naudojasi vieno kalendorinio mėnesio terminuotais bilietais, o šie, kaip ir buvo minėta, minimaliai atpigs (28 Eur).
Jei Taryba sprendimą priims, jis įsigalios nuo š. m. liepos 1 d.