Keturiasdešimt dviratininkų savaitgalį riedėjo Radviliškio bažnyčių keliu
Kiekvienais metais Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos proga Radviliškio miesto kultūros centro ir Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus pastangomis organizuojami dviračių žygiai po Radviliškio kraštą tapo gražia tradicija. Šiais metais į žygį Radviliškio rajono bažnyčių keliu išriedėjo 40 dviratininkų.
„Šis žygis – jubiliejinis, penktasis. Jame dalyvauja ir naujokai, ir važiavusieji ankstesniuose žygiuose dvarų, malūnų, piliakalnių, mitologinių akmenų keliais. Šį kartą keliavome susipažinti su bažnytiniu paveldu, su Radviliškio rajone stovinčiomis šventovėmis“, – sakė žygio iniciatorius Vytautas Simelis, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Paveldosaugos skyriaus vedėjas. Pasak jo, Radviliškio rajono teritorijoje esančios bažnyčios domina žmones, juk visais laikais bažnyčios yra gražiausias miesto ar miestelio pastatas. Bažnyčių statymo istorijos, jų architektūra ar jose esantys meno kūriniai pasakoja apie daugybę nuostabių žmonių, kurie planavo, kūrė ir ateinančioms kartoms paliko savo krikščioniškos dvasios žymę.
„Sunku minti tik pirmus kelis kilometrus, kiti likę 100 – vieni juokai“, – juokavo į startą susirinkę žygio dalyviai. Jie žinojo, kad per dvi dienas bus numinta per 130 kilometrų, aplankyta 11 Radviliškio rajono bažnyčių. Du trečdaliai visų važiuotojų yra mynę pedalus drauge du ar net tris žygius.
Žygeivius išlydėjo Justė Venckutė, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja. Ji dviratininkams palinkėjo palankaus oro ir gražių įspūdžių. Sveikinimo žodį žygio dalyviams tarė Radviliškio Švenčiausios Mergelės Marijos Gimimo parapijos klebonas dekanas Tadas Rudys. Išlydėdamas į žygį, VĮ „Šiaulių regioniniai keliai“ saugaus eismo vyresnysis specialistas Antanas Vaidonavičių dalyviams dovanojo ryškiaspalves liemenes ir palinkėjo, kad žygio dalyviai būtų matomi kelyje.
Susipažinę su žygio taisyklėmis, užsivilkę liemenes ir užsidėję šalmus, žygeiviai pajudėjo V. Simelio sudėliotu maršrutu. Jų kelyje – 11 Radviliškio rajono bažnyčių, nakvynė prie Šaukoto tvenkinio, pasakojimai ir istorijos iš bažnyčių klebonų lūpų, susitikimai su Šniūraičių, Polekėlės, Šiaulėniškių, Šaukoto, Grinkiškio bendruomenių nariais. Prie kiekvienos bažnyčios žygeivius pasitikę tų šventovių bažnyčių klebonai Juozapas Vaicekauskas, Tadas Rudys, Tomas Janavičius, Rimantas Pranskaitis, Jonas Bagdonas, Virginijus Kazaitis papasakojo bažnyčių ir varpinių istorijas, aprodė bažnyčių požemius. Žygeiviai apžiūrėjo Polekėlės ir Šiaulėnų miestelių kapinių koplytėles-mauzoliejus.
Pasak žygeivių, visos aplankytos bažnyčios – labai įdomios. Vienos didingos (Radviliškio, Šiaulėnų, Grinkiškio, Baisogalos, Šeduvos bažnyčios), kitos – labai senos, menančios net žemaičių krikšto laikus (Pašušvio bažnyčia), trečios – mažos, jaukios, medinės kaimo bažnytėlės (Kurų, Polekėlės, Šaukoto (vienintelė įrašyta į valstybės saugomų paminklų registrą). Žygyje susipažinta ir su liuteronų bei sentikių tikybos ypatumais ir jų maldos namais Radviliškyje.
Žygeivė Sigita Damanskienė sakė žygio dar ilgai žygio nepamiršianti „Per dvi žygio dienas žygeiviai turėjo daug pamokų: savo šalies istorijos, sveikatinimo ir sporto, vadybos (mokėmės vieningumo, komandinės darnos ir atsakomybės), saugaus eismo kelyje (negalima rungtyniauti, varžytis kelyje, būtina laikytis tvarkos ir pan.), kalbos etiketo, aplinkosaugos (palikti švarią sustojimo vietą), ir kt.“.
Žygeiviai vaišinosi kibinais (juos dovanojo kavinė „Linda“), ūkininkų Danguolės ir Vlado Butvyčių sodyboje jų laukė nepaprastai skani žuvienė, Šaukoto kultūros namų kapela žygeiviams surengė smagią vakaronę, išjudinusią net ir pavargusius žygeivius. VšĮ Radviliškio ligoninė į kelionę įdėjo būtinų vaistų ir medicininių atsargų, VĮ „Šiaulių regioniniai keliai“ visus aprengė saugaus eismo liemenėmis, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato ekipažai , žygeivius atsakingai lydėjo intensyviausiuose kelio ruožuose.
Dviračių žygis finansuojamas Radviliškio rajono savivaldybės nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos ir atgaivinimo programos lėšomis.