Klaipėdos apskrityje registruojami įvežtinės maliarijos atvejai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamentas informuoja, kad rugpjūčio mėnesį Klaipėdos apskrityje buvo nustatyti 2 tarpusavyje susiję įvežtinės maliarijos atvejai. Tai jau trečiasis įvežtinės maliarijos atvejis šiais metais Klaipėdos apskrityje.
2006–2016 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 46 įvežtinės maliarijos atvejai. Du ligoniai, sirgę tropine maliarija, mirė. Daugiausiai įvežtinės maliarijos atvejų per paskutinius dešimt metų buvo užregistruota 2013 ir 2015 metais (po 8 atvejus).
Užkratą perneša uodai
Maliarija – gyvybei pavojinga liga, kurią sukelia keturių rūšių Plasmodium genties pirmuonys.
Uodai užsikrečia įgėlę sergančiam maliarija žmogui ir kartu su krauju įsiurbę maliarijos sukėlėjų. Užsikrėtęs uodas, įgėlęs sveikam žmogui, kartu su savo seilėmis įleidžia maliarijos sukėlėjus.
Maliariją platinančių uodų randama ne tik maliarijos endeminėse vietovėse, bet taip pat vietovėse, kuriose maliarija buvo išnaikinta. Maliarinių uodų randama ir Lietuvoje.
Simptomai pasireiškia po kelių savaičių
Maliarija prasideda bendru negalavimu, drebuliu, galvos skausmu, karščiavimu, tačiau šių simptomų pasireiškimas gali trukti nuo vienos iki kelių savaičių, kartais daugiau kaip metus.
Ligos pradžioje būdingas šalčio krėtimas, kol temperatūra pakyla iki 39–40°C ir daugiau, mažėjantis kraujospūdis, galvos bei pilvo skausmai. Po 3–4 val. temperatūra sumažėja, gausiai prakaituojama ir gali susidaryti įspūdis, kad žmogus pasveiko. Tačiau priepuoliai kartojasi.
Ligai būdingos komplikacijos
Maliarija gali komplikuotis sąmonės sutrikimais iki komos, elgesio sutrikimais ir haliucinacijomis, traukuliais, inkstų nepakankamumu, plaučių edema.
Apsaugos vaistai
Reguliariai vartojami antimaliariniai vaistai – svarbiausia profilaktikos priemonė, apsauganti nuo šios ligos žmones, vykstančius į šalis, kuriose paplitusi liga. Maliarijos profilaktikai skirtus vaistus būtina pradėti vartoti savaitę prieš išvykstant į endeminę šalį, visą šalyje buvimo laiką ir dar keturias savaites sugrįžus.
Apsisaugojimas nuo odų įkandimo taip pat yra svarbi maliarijos profilaktikos priemonė, todėl svarbu naudoti uodus atbaidančias priemones – repelentus.