Klaipėdos lopšelyje-darželyje užregistruotas salmoneliozės protrūkis
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamentas informuoja, kad š. m. rugsėjo mėnesį viename Klaipėdos lopšelyje-darželyje užregistruotas salmoneliozės protrūkis. Jo metu į sveikatos priežiūros įstaigas medicininės pagalbos kreipėsi vienuolika vaikų iš penkių šio lopšelio-darželio grupių. Devyni susirgę vaikai buvo hospitalizuoti, du gydėsi ambulatoriškai. Visiems vaikams buvo nustatytas ligos sukėlėjas – salmonelė.
Pavojus slypi maiste
Salmoneliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos vadinamos salmonelėmis. Infekcijos šaltiniai yra naminiai ir laukiniai gyvuliai, paukščiai, žuvys. Svarbiausias infekcijos rezervuaras žmogui yra naminiai gyvuliai ir paukščiai.
Užkratas dažniausiai perduodamas per netinkamai termiškai paruoštą gyvulių bei paukščių mėsą, infekuotus kiaušinius, nesveikų karvių pieną. Kitais atvejais salmonelės bakterijas galima pernešti į mėsą per įrankius, indus, pjaustymo lenteles, stalus ir kt.
Ligos protrūkiai dažnai kyla dėl netinkamo mėsos produktų terminio apruošimo ir jų laikymo. Retais atvejais užkratas gali būti perduotas ir buitiniu – kontaktiniu būdu, per aplinkos daiktus ir nešvarias rankas.
Prasideda pykinimu ir skausmais
Tipiškai liga pasireiškia ūmiu pykinimu, vėmimu, skausmu duobutėje, viduriavimu, karščiavimu, kaulų ir raumenų skausmu, šaltkrėčiu, vargina šleikštulys ir troškulys. Šie ligos simptomai pasireiškia po 12–72 valandų po užsikrėtimo. Liga paprastai trunka 4–7 dienas.
Svarbi asmens higiena
Salmoneliozės prevencijai vakcinos nėra. Todėl būtina žinoti šias pagrindines taisykles, padėsiančias sumažinti užsikrėtimo riziką:
- Termiškai neapdorotus produktus laikyti atskirai nuo termiškai apdorotų.
- Užtikrinti tinkamas apdorotų ir neapdorotų maisto produktų laikymo ir transportavimo sąlygas.
- Tinkamai plauti maisto gamybai naudojamus įrankius ir paviršius.
- Laikytis asmens higienos.