Klaipėdos rajone valdininkų mažiau nei vidutiniškai šalyje
Praeitą savaitę šalies ir regioninė žiniasklaida daug dėmesio skyrė esą Lietuvoje vis didėjančiam valdininkų skaičiui. Ne į vieno žurnalisto klausimus šia tema teko atsakyti ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriui Sigitui Karbauskui.
Nors Klaipėdos rajone, skirtingai nei kituose šalies regionuose, gyventojų skaičius ne mažėja, o auga, per pastaruosius ketverius metus Savivaldybės administracijos darbuotojų skaičius padidėjo 4 etatais.
Šiandien Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje dirba 322 darbuotojai, tačiau iš jų 109 yra darbininkai – vairuotojai, valytojos, pagalbiniai darbininkai, kūrikai. Taigi, valstybės tarnautojų ir specialistų, dirbančių pagal darbo sutartis, Klaipėdos rajone turime 213. Be to, iš 322 darbuotojų, net 164 dirba vienuolikoje Klaipėdos rajono seniūnijų. Dar viena svarbi detalė, kad savivaldybėje 34 darbuotojai iš 322, dirba tam, kad atliktų savivaldybei perduotas valstybės funkcijas.
– Praeitą savaitę žiniasklaida mirgėte mirgėjo pranešimais, kad šalyje mažėja gyventojų, tačiau didėja valdininkų armija. Kaip Jūs vertinate viešumoje kilusias diskusijas ir situaciją Klaipėdos rajone?
– Analizavau tiek Lietuvos laisvos rinkos instituto žiniasklaidai pateiktą informaciją, tiek mūsų savivaldybės specialistų patvirtintą tikslią statistiką. Skaičiai rodo, kad Klaipėdos rajono savivaldybėje per ketverius metus administracijos darbuotojų padaugėjo 2,69 procento, t.y. 4 etatais, o pagal savivaldybės administracijos darbuotojų skaičių 1000 gyventojų, mūsų savivaldos vidurkis mažesnis nei šalyje. Jei šalyje vidutiniškai 1000 gyventojų tenka 7,34 valdininkai, o rajonuose vidutiniškai – 7,86, tai Klaipėdos rajone tūkstančiui gyventojų tenka 6,09 administracijos darbuotojų.
Taigi, objektyvūs skaičiai nerimo nekelia. Tiesa, tyrimo rengėjai ne itin korektiškai sulygino, kad esą panašaus dydžio ir gyventojų skaičiaus Klaipėdos rajono ir Kėdainių rajono savivaldybės administracijos pagal darbuotojų skaičių skiriasi kone dvigubai. Esą 50-53 tūkstančius gyventojų turinčioje Klaipėdos rajono savivaldybėje dirba 322 darbuotojai, o Kėdainių rajono savivaldybėje – 156 valdininkai. Įsigilinus į šiuos skaičius paaiškėjo, kad toks didelis skirtumas susidarė tik dėl skirtingų savivaldybių administracijų struktūrų. Klaipėdos rajone visus savivaldos darbuotojus – tiek specialistus, tiek darbininkus – administracijoje ir seniūnijose į darbą priima Administracijos direktorius, taigi, jie tampa administracijos darbuotojais, o Kėdainių rajono savivaldybėje kiekviena seniūnija priima darbuotojus savarankiškai. 11 Kėdainių rajono seniūnijų dirba apie 230 darbuotojų, todėl savivaldybės tiek pagal gyventojų skaičių, tiek pagal savivaldoje dirbančių žmonių skaičių yra gana panašios.
– Administracijos vadovu dirbate jau beveik tris mėnesius. Kaip vertinate Jūs, ar darbuotojų, specialistų užtenka, o galbūt į kai kuriuos skyrius reikėtų priimti daugiau specialistų?
– Kol kas per anksti daryti išvadas. Trys darbo mėnesiai dar per mažas laikotarpis, kad galėčiau padaryti galutines išvadas. Be to, vasarą, kai daug darbuotojų atostogauja, o gyventojai turi mažiau reikalų savivaldoje, sunku įvertinti tikrąją padėtį.
Nors Lietuvos laisvos rinkos instituto tyrimas nėra tikslus ir, daugelio savivaldos specialistų vertinimu, neatspindi realios situacijos šalies savivaldoje, gerai, kad jis sulaukė tiek dėmesio ir galbūt paskatins diskusijas kiekvienoje savivaldybėje, padės peržvelgti statistiką iš naujo ir įvertinti padėtį.
Aš pats esu įsitikinęs, kad vadovautis vien skaičiais, vertinant savivaldos darbą – ne tik netikslu, bet ir nesąžininga. Juk darbuotojų skaičius tikrai neparodo, kaip efektyviai veikia savivalda – kiek investicijų pritraukiama, projektų įvykdoma, kaip atliepiami gyventojų lūkesčiai.
Kita vertus, labai suprantu ir piliečius, besipiktinančius valdininkų skaičiaus augimu visoje šalyje. Jei valdininkai šimtu procentų kokybiškai vykdytų savo pareigas, o į savivaldybę užsukęs pilietis visada greitai ir kokybiškai galėtų išspręsti savo rūpesčius ar reikalus, niekas nesipiktintų ir neskaičiuotų, kiek valdininkų dirba, ar kiek jie uždirba.
– Ar per tris pirmuosius darbo mėnesius jau įvertinote atmosferą kolektyve, specialistų kompetencijas, darbo krūvį?
– Galiu užtikrintai pasakyti, kad Klaipėdos rajono savivaldybės administracijoje dirba daug talentingų, kūrybingų, kruopščių ir savo darbą išmanančių specialistų. Keliu sau tikslą išlaisvinti jų visų iniciatyvas, dar labiau suvienyti kolektyvą, kad visi jaustumėmės viena komanda, kartu dirbančia Klaipėdos rajono žmonių labui. Po pokalbių su skyrių vedėjais, specialistais labai rimtai galvoju ir apie naują, papildomos motyvacijos sistemą daugiausiai ir efektyviausiai dirbantiems savivaldos darbuotojams. Domimės kitų savivaldybių patirtimi, kaip išlaikyti geriausius darbuotojus, kaip juos motyvuoti ir priedais prie atlyginimų, jei jų sukuriama vertė savivaldai, piliečiams – didesnė, nei vidutinė ar priklausanti pagal pareigybines instrukcijas.
Šią savaitę kalbėjausi su vienos didelės įmonės vadovu, kuris dalijosi patirtimi, kad vietoj penkių įmonės administracijos pastatą tvarkiusių valytojų, šiuo metu ten dirba dvi moterys. Įdomu, kad daug daugiau uždirbdamos, šios dvi darbuotojos pastatą sutvarko kruopščiau ir atsakingiau nei tuomet, kai dirbo penkios. Atlyginimo dydis motyvuoja žmones. Galbūt ne drastiškai, bet palaipsniui, pavyzdžiui, vienam darbininkui ar specialistui išėjus į pensiją, jo darbo krūvį vertėtų paskirstyti kolegoms, taip padidinat jų atlyginimus. Aišku, kolegos būtinai turėtų pritarti tokiam krūvio ir finansų perskirstymui.
Dabar artėja ir naujas ES struktūrinių fondų lėšų įsisavinimo laikotarpis, specialistams ir skyrių vedėjams darbo krūvis didės. Yra tikimybė, kad Klaipėdos rajonui pavyks įsisavinti net daugiau lėšų nei per praėjusį, jau besibaigianti finansavimo laikotarpį, todėl manau, kad valdininkai, specialistai, galintys pritraukti daugiau lėšų į Klaipėdos rajoną – parašyti, įgyvendinti daugiau ar sėkmingesnių, konkurencingų projektų, turi būti skatinami ir motyvuojami.
Motyvaciją dirbti efektyviai didina ne tik didesnis atlyginimas. Manau, kad rimtai reikia spręsti penkiuose skirtinguose savivaldybės pastatuose įsikūrusių specialistų darbo vietų kokybę. Galbūt tikrai naujo, šiuolaikinio pastato statybos, kuriose bus sukurtos šiuolaikiškos, kokybiškos darbo vietos savivaldybės darbuotojams, labai ženkliai pagerintų valdininkų darbą. Mažiau laiko vaikščiojimui iš vieno pastato į kitą sugaištų tiek darbuotojai, tiek gyventojai, o modernaus pastato išlaikymas savivaldai taip pat būtų ekonomiškesnis. Tikėtina, kad ir tokios pastato statybos papildomai nekainuotų gyventojams. Jei parduotume keletą pastatų, kuriuose dabar išsibarstę savivaldos skyriai, galbūt padengtume visus statybos kaštus, sumažintume išlaidas komunaliniams mokesčiams ir sukurtume komfortiškesnes darbo vietas savivaldos darbuotojams ir patogesnį aptarnavimą piliečiams.
Beje, visas šias idėjas su savivaldybės darbuotojais galėsime aptarti neformalioje aplinkoje. Paskutinį rugpjūčio savaitgalį organizuojame pirmąjį Savivaldybės administracijos darbuotojų sąskrydį Karklėje.