Klaipėdos rajono savivaldybėje lankėsi lygių galimybių kontrolierė
Pirmadienį Klaipėdos rajono savivaldybėje lankėsi lygių galimybių kontrolierė Agneta Lobačevskytė. Susitikime dalyvavo meras Vaclovas Dačkauskas, jo pavaduotoja Rūta Cirtautaitė, Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas. Kontrolierė pristatė tarnybos funkcijas, uždavinius, supažindino su svarbiausiais teisės aktais, papasakojo apie praktinius diskriminacijos pavyzdžius, vėliau pranešimą skaitė platesniam Savivaldybės administracijos darbuotojų ratui.
Jau pradėjusi darbą tarnyboje kontrolierė sakė supratusi, jog diskriminacijos pavyzdžių per tą laiką, kiek veikia tarnyba, yra labai daug ir pasitaiko kasdien, ypač darbo skelbimuose. „Tai yra beveik kasdieninis darbas, kuriame visą laiką pasitaikys diskriminacijos sąlygų, kadangi darbo skelbimuose dažnai nurodomi amžiaus, išvaizdos, lyties reikalavimai“, – sakė A. Lobačevskytė.
Lygių galimybių įstatymas privalomai taikomas darbo santykiuose, mokslo ir švietimo srityse, prekių ir paslaugų sferoje. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos privalumas yra tai, jog tarnyba ne tik reaguoja į skundus raštu ar telefonu, bet, pamatę bet kokio pobūdžio diskriminaciją, patys imasi iniciatyvos ir siekia ją pažaboti. Pasak A. Lobačevskytės, jeigu tarnybą pasiektų informacija (pagal skundą ar patiems darbuotojams ėmusis iniciatyvos patikrinti darbo skelbimus), jog savivaldybėje ieškoma tik administratorė, sekretorė, padėjėja, tarnyba imtųsi tyrimo, nes toks skelbimas yra diskriminuojantis lytį.
Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą dažniausiai asmenys kreipiasi patyrę diskriminaciją dėl savo lyties darbo, švietimo, prekių ir paslaugų teikimo sferose ar patyrę seksualinį priekabiavimą. Tačiau Lygių galimybių tarnybos darbuotojų darbo praktika, gaunamų skundų analizė, taip pat ir įvairūs atlikti tyrimai rodo, kad žmonės dažnai neatpažįsta diskriminacijos.
Socialinės padėties, kaip ir kilmės bei kalbos, diskriminacija įstatymu draudžiama nuo 2008 m. Gerokai anksčiau, 2005 m., įsigaliojęs Lygių galimybių įstatymas draudžia tiesioginę ar netiesioginę diskriminaciją dėl amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasės, tautybės, etninės priklausomybės, religijos, įsitikinimų, tikėjimo, pažiūrų. Įstatymo nuostatos taikomos darbo santykiuose, mokslo ir švietimo srityse, prekių ir paslaugų sferoje, valstybės ir savivaldybės teisės aktams. „Eilėje“ laukia galbūt nauji diskriminacijos pagrindai – tai dėl gyvenamosios vietos, išvaizdos ir šeiminės padėties. Įstatymas ne visur taikomas: netaikomas šeimos ir privataus gyvenimo srityse, religinių bendruomenių, bendrijų ir centrų bei žiniasklaidos turiniui.
Lygių galimybių kontrolierė Agneta Lobačevskytė pateikė daug įvairių pavyzdžių apie amžiaus, lyties, negalios, rasės, tautybės, religijos, įsitikinimų ir pan. diskriminavimo atvejus. Aptarti įvairūs probleminiai atvejai: ar yra diskriminuojami vaikai ir jų tėvai, kurie nori leisti į ugdymo įstaigas neskiepytus vaikus; ar nėra diskriminuojamos šeimos, gaunančios kompensacijas iš savivaldybės už tai, kad vaikai lanko privačius darželius, nes valstybiniuose nėra vietos, kurios jie laukia eilėje, lyginant su tais, kurie tokias kompensacijas taip pat gauna, bet net nepretendavo į valstybinius; ar nepažeidžiamos lygios teisės vyrų, kurių pensinį amžių siekiama sulyginti, nors jie gyvena trumpiau, ir pan.?
Daugiausia skundų Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje sulaukiama būtent dėl savivaldybių priimtų teisės aktų, todėl pati kontrolierė viena ar su tarnybos specialistais lanko šalies savivaldybes, kalbasi, aiškinasi ir siūlo būdus, kaip išvengti lygių galimybių pažeidimų.
Vykdydama savo kasdienes funkcijas, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba siekia, kad lygių galimybių principas būtų integruojamas į visas valstybės ir savivaldybių programas bei visus valdymo lygmenis. Praėjusių metų spalio 1 d. Lygių galimybių įstatyme ir Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatyme įsigaliojo papildymas, kuris numato, kad valstybės institucijos priemones lygioms galimybėms užtikrinti numato strateginio planavimo dokumentuose, o savivaldybės institucijos priemones lygioms galimybėms užtikrinti numato savivaldybės strateginiame plėtros ir/arba strateginiame veiklos plane.
Gyventojai, kurie patyrė ar patiria diskriminaciją, pastebi Lygių galimybių įstatymo pažeidimus, raginami kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą tel. (8 5) 261 2660, el. paštu lygybe@lrs.lt.