Klaipėdos regione atidaryti dar du modernūs sektorinio praktinio mokymo centrai
Penktadienį Klaipėdos regione atidaryti dar du modernūs sektorinio praktinio mokymo centrai. Klaipėdos paslaugų ir verslo mokyklos Variklinių transporto priemonių sektorinio praktinio mokymo centre mokiniai mokysis dirbti su pažangiausia automobilių diagnostikos ir remonto įranga. Šilutės žemės ūkio mokykloje įkurtas Žuvininkystės praktinio mokymo centras – vienintelis toks Baltijos šalyse. Jį sudaro mokomoji žuvų veisimo ir auginimo ferma, mokomasis žuvų perdirbimo cechas ir mokomasis žuvininkystės techninio aptarnavimo centras.
Sektorinių praktinių mokymo centrų atidarymuose dalyvavusi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė džiaugėsi, kad profesinis mokymas šalyje populiarėja, jo įvaizdis keičiasi, tampa vis patrauklesnis mokiniams. Galutiniais duomenimis, šiemet į profesines mokyklas priimta 21,9 tūkst. pirmakursių. Tai puse tūkstančio daugiau nei pernai ir dešimtadaliu daugiau nei buvo numatyta priimti.
„Tokie centrai pagerina mokinių mokymosi sąlygas, jie praktikuojasi dirbti su naujausiomis technologijomis, įgyja šiuolaikinius standartus atitinkančias profesines kompetencijas, – kalbėjo švietimo ir mokslo ministrė. – „Į sektorinius praktinio mokymo centrus investuotos milijoninės lėšos. Technologijos greitai sensta, todėl reikia jas išnaudoti maksimaliai. Šie centrai – ne parodų salės, jie turi dirbti nuo ryto iki vakaro, sudarant sąlygas juose mokytis visiems norintiems – ir mokiniams iš kitų profesinių mokyklų, ir norintiems kelti kvalifikaciją įmonių darbuotojams, mokytojams.“
A. Pitrėnienė pažymėjo, jog tokias technologijas, kuriomis gali pasigirti Variklinių transporto priemonių sektorinio praktinio mokymo centras, turi toli gražu ne kiekvienas automobilių servisas. Centras aprūpintas moderniausia ir pažangiausia automobilių diagnostikos ir remonto įranga, aprėpiančia visas automobilių remonto sritis – variklio, pakabos, kėbulo bei elektronikos ir elektros sistemų remontą. Įsigyta itin moderni įranga: automobilio galios matavimo stendas, 3D ratų suvedimo stendas, stabdžių ir amortizatorių patikros linija, kėbulų geometrijos matavimo ir atstatymo stendas, įvairių automobilio mazgų veikiantys mokomieji stendai, kurie pritaikyti įvairioms užduotims ir laboratoriniams darbams. Centrui įkurti buvo skirta pustrečio milijono eurų.
Klaipėdos paslaugų ir verslo mokykla yra sudariusi bendradarbiavimo sutartis su keliomis miesto aukštosiomis mokyklomis. Įkurto sektorinio praktinio mokymo centro paslaugomis galės naudotis studentai, dėstytojai, taip pat Klaipėdos paslaugų ir verslo mokyklos profesijos mokytojai. Verslo įmonės galės siųsti savo darbuotojus kvalifikacijai kelti, o suaugusieji čia galės persikvalifikuoti ar įgyti naują specialybę. Centre bus rengiami automobilių kėbulų remontininko, automobilių mechaniko, automobilių elektromechaniko ir transporto priemonių pardavėjų-konsultantų specialybių darbuotojai.
Šilutės žemės ūkio mokykloje įkurtas Žuvininkystės praktinio mokymo centras aprūpintas moderniausia įranga žuvų veisimui ir auginimui uždaros apytakos recirkuliacinėmis sistemomis. Čia bus veisiamos ir auginamos įvairios šiltavandenių ir šaltavandenių žuvų rūšys, mokiniai galės praktikuotis mokomojoje fermoje ir žuvų perdirbimo ceche.
„Šilutės žemės ūkio mokykla pirmoji iš Lietuvos mokymo įstaigų susidomėjo akvakultūros mokymo idėjomis. Pats Žuvininkystės praktinio mokymo centras ir sukurtos mokymo priemonės yra vienintelės tokios ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Čia besimokantieji ne tik įgis unikalią profesiją, bet ir sukaups tokį žinių bagažą, kuris leis mokiniams galvoti apie savo verslo kūrimą“, – sveikindama kalbėjo švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.
Žuvininkystės praktinio mokymo centre vienu metu galės mokytis daugiau nei 70 žmonių. Čia bus rengiami žuvininkystės srities darbuotojai, savo kvalifikaciją tobulins suaugusieji, pirmiausia, žvejai ir verslininkai, taip pat ūkininkai, norintys persikvalifikuoti ar užsiimti papildoma veiklos sritimi – akvakultūra tvenkiniuose ar žuvų auginimu fermose su uždaros apytakos recirkuliacinėmis sistemomis, žuvies perdirbimu ir rekreacine žuvininkyste. Profesinės mokymo įstaigos mokiniai centro paslaugomis galės pasinaudoti ir mokydamiesi nuotoliniu būdu.
Žuvininkystės praktinio mokymo centro baze bei sukurtomis mokymo priemonėmis galės naudotis ir bendrojo ugdymo mokyklų mokiniai, pvz., mokytis gamtamokslinio ugdymo dalykų, susipažinti su profesijomis, kolegijos ir universitetų studentai atliks mokslinius tyrimus. Praktikuotis galės ir kitos profesinio mokymo įstaigos, įmonės ir organizacijos, užsiimančios praktine akvakultūros veikla. Visos mokymo priemonės yra parengtos elektroniniu formatu, vėliau jos bus nuolat atnaujinamos, atsižvelgiant į mokslo ir technologijų pažangą.
Žuvininkystės praktinio mokymo centrui įkurti skirta daugiau nei 3 mln. eurų, o modernioms mokymo priemonėms sukurti – dar siek tiek daugiau nei pusė milijono eurų.
Lietuvoje iš viso jau atidaryti 36 sektoriniai praktinio profesinio mokymo centrai. Planuojama, kad lapkričio mėnesį bus atidaryti dar 5 tokie centrai.
Sektorinis praktinio mokymo centras – tai modernia praktinio mokymo įranga aprūpinta profesinio mokymo įstaiga arba jos padalinys, teikiantis pirminio ir tęstinio praktinio profesinio mokymo paslaugas visiems Lietuvos gyventojams: tiek profesinių mokyklų mokiniams, tiek kolegijų ar universitetų studentams, tiek kvalifikaciją tobulinantiems įmonių darbuotojams. Iš viso už ES struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšas profesinio mokymo įstaigose bus įrengti 42 sektoriniai praktinio mokymo centrai.