Klaipėdos regiono ugniagesiai gelbėtojai ruošiasi potvynių likvidavimui ir miškų gaisrų gesinimui pasienio teritorijose
Klaipėdos regiono ugniagesiai gelbėtojai, įgyvendindami projektą LT-RU-2-074 HQ-RESPOND, praėjusią savaitę surengė didelio masto Neringos miškų gesinimo pratybas. Projektas įgyvendinamas pagal Europos kaimynystės priemonę ir yra finansuojamas Europos Sąjungos.
Miško gaisrai ar potvyniai nepaiso valstybių sienų ir gali jas lengvai peržengti. Šis vykdomas projektas padės pagerinti ugniagesių štabų darbą, siekiant efektyviau reaguoti į pasienio teritorijose galimus gaisrus bei potvynius. O aiškesnis veiksmų koordinavimas tarp ugniagesių gelbėtojų štabų ir kitų institucijų gali prisidėti prie greitesnio pavojingų situacijų suvaldymo. Juolab kad ne mažiau svarbu turėti patikimą ir specializuotą įrangą gaisrams gesinti ir potvynių padariniams likviduoti. Didžioji dalis šio projekto lėšų yra skiriama įrangos įsigijimui, kuri bus naudojama miškų gaisrų gesinimui ir reagavimui užlietose teritorijose.
Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai įvykdė seniai planuotas Kuršių nerijos miško gaisro gesinimo pratybas. Išanalizavę su kokiomis problemomis susidūrė Kuršių nerijoje, gesindami 2006 ir 2014 metų kilusius gaisrus ir nustatę pavojingiausią galimą gaisro kilimo vietą, suformulavo šių pratybų užduotis ir jas įvykdė.
Didelis dėmesys buvo skirtas bendrų veiksmų derinimui su VĮ Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio darbuotojais, atliekant priešgaisrinių mineralizuotų juostų išpjovimą, pravažiavimo kelių ir privažiavimų prie vandens paėmimų vietų parengimą, kelio sustiprinimą panaudojant plokštes.
Be to, naudojant bepiločius orlaivius buvo atlikta tiesioginė gaisro vietos apžvalga per Zoom platformą, nustatytos pasiklydusių ir sužeistų žmonių buvimo vietos koordinatės. Buvo aktyvuotas Neringos miesto Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuris organizavo materialinių išteklių pasitelkimą ir gyventojų evakuaciją.
Visus veiksmus koordinavo Gelbėjimo darbų koordinavimo štabas, kuris naudodamas interaktyviąją lentą fiksavo pratybų eigą, naudojo skaitmeninius žemėlapius, teikė informaciją WhatsApp, Facebook ir Twitter.
Pratybose didelį vaidmenį atliko Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos savanoriai, kurie vaikščiodami po Pervalką informavo gyventojus apie gresiantį pavojų, suteikė nukentėjusiesiems pirmąją medicininę ir psichologinę pagalbą, atliko „pasiklydusių žmonių“ vaidmenis, dalino geriamąjį vandenį ir kt.
Didelio masto pratybose dalyvavo: Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie VRM, Bendrasis pagalbos centras, Valstybinių miškų urėdija (Nidos girininkijos ir Juodkrantės girininkijos priešgaisrinės komandos), Klaipėdos apskrities Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariato Neringos policijos komisariatas, Neringos savivaldybės administracija, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija, Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija.
Šių pratybų metu buvo tobulinami veiksmai, gesinant gaisrus, patikrinti veiksmai tarp PGT pareigūnų, savivaldybės ugniagesių ir VĮ Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio darbuotojų, atliekant gaisro žvalgybą. Tai pat buvo patikrinti pirminiai gaisro gesinimo veiksmai, ryšio palaikymas, gelbėjimo darbų štabo įkūrimas. Pratybose buvo stiprinamas bendradarbiavimas su Lietuvos Raudono Kryžiaus draugijos savanoriais ir kitomis institucijomis.