Klaipėdos universitete pasirašytas SGD klasterio kūrimo ketinimų protokolas
Suskystintų gamtinių dujų (SGD) klasterio kūrimas dar labiau sustiprins šalies energetinę nepriklausomybę, o mokslo ir verslo bendradarbiavimas ne tik sudarys sąlygas bendriems projektams ir reikalingų specialistų rengimui, bet ir atvers kelius pažangioms technologijoms ir inovatyviems sprendimams. Visa tai, pasak švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės, atneš naudą tiek besiformuojančiai SGD rinkai, tiek Klaipėdos ar Baltijos jūros regionui bei visai Lietuvai.
„Manau, kad SGD klasteris yra gera bendradarbiavimo platforma, juolab, kad Vyriausybės studijų ir mokslinių tyrimų politikos priemonės orientuojamos į sumanios ekonomikos kūrimą. Sumani energetika ir tvari aplinka yra viena iš sumanios specializacijos krypčių, o jungtinės mokslo ir verslo iniciatyvos, kompetencijos centrų kūrimas ar jungtinės studijų programos bus instrumentai, leidžiantys nuoseklioms partnerystėms stiprėti ir toliau augti“, – teigė švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė, penktadienį Klaipėdos universitete (KU) dalyvavusi pasirašant SGD klasterio kūrimo ketinimų protokolą.
Parašus dokumente padėjo KU, Klaipėdos mokslo ir technologijų parko, AB „Klaipėdos nafta“ ir AB „Vakarų laivų gamykla“ vadovai. Tikimasi, kad SGD klasteris suvienys studijų ir verslo potencialą, bendradarbiaujant energetikos, švietimo ir mokslo, verslo srityse. „Manau, tokiai brandžiai partnerystei kaip SGD klasteris, taikomas finansinio prisidėjimo principas prie sumanios energetikos ir tvarios aplinkos instrumentų kūrimo, kai bent 20 proc. finansavimo turėtų skirti verslas, įgalins ne tik visų partnerių sprendimus, bet ir sukurs pagrindą tolesnėms investicijoms į besiformuojančią SGD komponentę Baltijos jūros regiono rinkoje“, – kalbėjo švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė.
Švietimo ir mokslo ministerija konkurso būdu ketina remti mokslo ir verslo projektus, apimančius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veiklas (MTEP), kurias vykdant siekiama sukurti originalias, ūkio sektoriams aktualias, praktiškai pritaikomas žinias ar technologijas, kurios vėliau galėtų būti komercinamos. Į šiems projektams skirtas lėšas gali pretenduoti ir SGD klasteris, kurio steigimą idėją palaiko Energetikos ir Švietimo ir mokslo ministerijos.
„SGD rinka plečiasi itin greitai, todėl Klaipėda turi unikalią galimybę. Tikiuosi ir miesto vadovų palaikymo bei kitų įstaigų susidomėjimo. Reikėtų apsvarstyti galimybę ateityje prie klasterio kviesti prisijungti ir kitas mokslo bei verslo įstaigas“, – sakė energetikos ministras Rokas Masiulis.
Pasirašius SGD klasterio kūrimo protokolą, numatomi nauji darbai ir veiklos. Klaipėdos universitete planuojama įkurti SGD technologijų ir kompetencijų centrą, kuriame būtų sudarytos sąlygos plėtoti studijas, rengiant SGD specialistus, galinčius užpildyti Lietuvoje besiformuojančią SGD verslo rinką. Skaičiuojama, kad vienam SGD laivui aptarnauti reikia bent 30 aukštos kvalifikacijos specialistų ir šiuo metu yra jaučiamas šių specialistų-ekspertų trūkumas. Per pastaruosius 20 metų SGD poreikis išaugo 5 kartus ir toliau auga, todėl kartu didėja ir šių specialistų poreikis.
Dėl šios priežasties jau kitais mokslo metais Universitete bus vykdomas priėmimas į naują studijų programą – SGD terminalų inžinerija, kartu bus vystomos SGD specialistų kompetencijų ugdymo veiklos. Taip pat planuojama aktyviai plėtoti mokslą, kuriant naujus SGD technologinius sprendimus, projektuojant įvairius produktus, tobulinant gamybą.
Įgyvendinus projektą tikimasi didinti SGD terminalo ekonominį konkurencingumą, sukurti reikalingą infrastruktūrą ir ugdyti globaliai konkurencingas kompetencijas SGD technologinių procesų srityje bei išvystyti SGD technologinių sprendimų ir produktų projektavimą ir gamybą Lietuvoje.