Klausimai atsakymai apie legioneliozę ir karšto vandens priežiūrą
Kas yra legioneliozė?
Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Šiai ligai būdingos dvi formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.
Žmonių imlumas šiai ligai nėra didelis. Lietuvoje šiais metais užregistruoti trys legionierių ligos atvejai. Pernai legioneliozė diagnozuota vienuolikai šalies gyventojų. Dažniausiai šia liga suserga silpno imuniteto asmenys, taip pat sergantys lėtinėmis ligomis.
Kaip ši liga plinta?
Legionella bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Legionella bakterijos dauginasi +20 – +50oC temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei +50oC temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš + 65oC.
Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens aerozolio. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Liga taip pat neplinta iš vieno namo į kitą.
Kuo ilgesnė ir techniškai sudėtingesnė vandentiekio sistema, tuo didesnė rizika Legionella bakterijų atsiradimui. Šios ligos yra visai nesudėtinga išvengti, jei nuolat palaikysime šaltą vandenį šaltu, o karštą – karštu.
Ar saugu gerti „Vilniaus vandenų“ viešai tiekiamą šaltą geriamąjį vandenį?
Viešai tiekiamas „Vilniaus vandenų“ geriamasis vanduo yra išgaunamas iš požeminių sluoksnių, kurių gylis siekia iki 180 metrų gylio. Tokiame gylyje vandens temperatūra bet kuriuo metų laiku nepakyla aukščiau 10 laipsnių. Įprastai, šio vandens temperatūra siekia vos 6-7 laipsnius. Požeminiame vandenyje Legionella bakterijų neaptinkama. O ruošiant vandenį vartojimui ir transportuojant jį iki klientų, vandens tiekimo sistema yra uždara, todėl galimybių bakterijoms patekti iš aplinkos nėra. Todėl viešai tiekiamas vanduo yra saugus vartoti.
Prevenciškai prieš keletą savaičių „Vilniaus vandenų“ tiekiamą vandenį tyrė Nacionalinės visuomenės sveikatos centras, kuris vandenyje šio užkrato neaptiko.
Kodėl ir kokiu mastu yra paskelbta ekstremalioji padėtis?
Ekstremali padėtis paskelbta dėl trijų legioneliozės atvejų, kuria susirgo Vilniaus daugiabučių namų gyventojai (Tuskulėnų g. 5, Ladygos g. 3, Architektų g. 79). Dviejuose namuose (Tuskulėnų g. 5 ir Ladygos g. 3) atlikti tyrimai parodė, kad šių namų karšto vandens sistemos yra užterštos Legionella bakterijomis. Architektų g. 79 namo karšto vandens sistemos tyrimų rezultatai paaiškės kovo 16-18 d.
Paskelbus ekstremalią situaciją, į susiklosčiusios padėties valdymą įsijungia visos susijusios institucijos ir sudaromos sąlygos koordinuoti šių institucijų veiksmus. Ekstremalios situacijos dėl legioneliozės atveju atsakingos institucijos yra: Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentas, Valstybinė energetikos inspekcija, Vilniaus miesto savivaldybės administracija. Šių institucijų veiksmus koordinuoja Ekstremalių situacijų operacijų centras, kuriam vadovauja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovas Raimondas Vaidginas.
Kokios temperatūros vanduo turi būti tiekiamas gyventojams?
Karšto vandens temperatūra vartotojų čiaupuose visą laiką turi būti ne mažesnės kaip + 50 laipsnių temperatūros. Esant mažesnei temperatūrai vandenyje susidaro sąlygos atsirasti ir daugintis Legionella bakterijoms.
Ką daryti gyventojams, jeigu jie nežino, ar jų daugiabutyje name tinkamai prižiūrima karšto vandens sistema?
Karšto vandens sistemų prižiūrėtojai privalo gyventojams tiekti tinkamos kokybės karštą vandenį bei įgyvendinti profilaktines priemones, kad būtų išvengta karšto vandens sistemos taršos Legionella bakterijomis.
Gyventojai turi reikalauti iš karšto vandens sistemų prižiūrėtojų, kad jiems būtų tiekiamas tik tinkamos temperatūros karštas vanduo. Tad kiekvienu atveju, jeigu kyla klausimų dėl vandens kokybės ar nepalaikomos temperatūros, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo namo administratorių ar tiesiai į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją.
Ką daryti gyventojams, jeigu yra žinoma, kad tiekiamas karštas vanduo nėra pakankamos temperatūros?
Jeigu vartotojai pamatavę vandens temperatūrą savo čiaupuose nustato, kad ji yra nepakankama, galima kreiptis į karšto vandens sistemos prižiūrėtoją, kad temperatūra būtų pakelta. Jeigu karšto vandens tiekėjas dėl kokių nors priežasčių nevykdo gyventojų prašymo, reikėtų apie tai pranešti Valstybinei energetikos inspekcijai, kuriai yra pavesta šilumos ir karšto vandens tiekėjų kontrolė.
Valstybinėje energetikos inspekcijoje asmenys aptarnaujami adresu Mortos g. 10, Vilniuje
Tel. (8 5) 263 6006, faks. (8 5) 263 6076, el. p. vei@vei.lt.
Vilniaus teritoriniame skyriuje:
Mortos g. 10, LT-03219 Vilnius
Tel. (8 5) 219 5422
Faks. (8 5) 219 5423
El. p. vilnius@vei.lt
Daugiau informacijos Valstybinės energetikos inspekcijos interneto svetainėje vei.lrv.lt
Ar terminė dezinfekcija bus atliekama visuose Vilniaus miesto daugiabučiuose?
Ekstremalių situacijų operacijų centras kovo 13 d. posėdyje nusprendė teikti siūlymą Vilniaus savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijai pakelti karšto vandens temperatūrą visuose Vilniaus daugiabučiuose, kuriems karštas vanduo tiekiamas centralizuotai. Šį siūlymą kovo 15 d. svarstys Vilniaus savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija.
Kaip elgtis gyventojams terminės dezinfekcijos metu
Svarbiausia išnaikinti taršą visoje karšto vandens sistemoje, tačiau labai svarbu, kad atlikus terminę dezinfekciją, vadinamą terminį šoką, vanduo iš gyventojų čiaupų būtų nuleistas. Todėl gyventojai raginami geranoriškai bendradarbiauti, vykdyti terminį „šoką“ atliekančių asmenų nurodymų ir nuleisti karštą vandenį, kai tai bus būtina.
Terminę dezinfekciją atliekantiems asmenims pasiūlyta šias priemones vykdyti ne darbo metu, kad kuo daugiau gyventojų galėtų iš savo čiaupų nuleisti vandenį.
Kilo dar klausimų? – Skambinkite 8 627 79861