Knygos „Antano Baranausko asmeninė biblioteka“ sutiktuvės
Šeštadienio popietę į Anykščių viešąją biblioteką rinkosi tie, kurie neabejingi mūsų literatūrinei praeičiai. Knygą pristatė autorių duetas – A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktorius Antanas Verbickas ir Knygotyros ir dokumentotyros instituto lektorė, daktarė Inga Liepaitė. Pasak autorių, knyga skirta Anykščių muziejaus įkūrimo 90-mečiui ir Antano Baranausko 182-osioms gimimo metinėms paminėti.
A. Verbickas papasakojo, kaip sekėsi ieškoti A. Baranausko asmeninei bibliotekai priklausiusių knygų. „ Kiek buvo knygų vyskupo bibliotekoje, galima tik spėlioti. Tikėtina, kad buvo apie 3-5 tūkstančius spaudinių. Šioje studijoje stengėmės sudėti knygas, kurias radome. Pavyko surasti 37 pavadinimų knygas. Apie pusę knygų lenkų kalba, kitos lietuvių, vokiečių, rusų kalbomis parašytos. Ant visų yra A. Baranausko nuosavybės įrašas. Po vyskupo mirties, knygos, kaip ir kitas turtas, buvo parduodamos iš varžytinių, tad išsibarstė po „visą svietą“. Vienos jų „nusėdo“ Seinuose, kitos pateko į privačias bibliotekas“, – pasakojo muziejaus direktorius.
Į knygos sutiktuves be gausaus būrio anykštėnų, atvyko ir garbūs svečiai iš sostinės:
Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Knygotyros ir dokumentotyros instituto mokslininkai prof. habil. dr. Domas Kaunas ir doc. dr. Alma Braziūnienė, Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Reda Griškaitė, Vilniaus universiteto bibliotekos direktorė dr. Marija Prokopčik. Svečiai kalbėjo apie tai, kad ši studija yra „sunkiasvoris“ mokslo ir ne tik mokslo veikalas, kurį galima skaityti, kaip detektyvą.
„Šiandien į gyvenimą palydime veikalą apie žinomo žmogaus, anykštėno, poeto, kalbininko, Seinų vyskupo Antano Baranausko asmeninę biblioteką. Veikale aprašytos 37 vyskupo ir 3 jo šeimos knygos. Knyga sudokumentuota, joje visi faktai pagrįsti“, – sveikindama autorius kabėjo doc. dr. Alma Braziūnienė.
Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Reda Griškaitė autorius nudžiugino, kad universiteto bibliotekoje surasta dar viena A. Baranausko asmeninei bibliotekai priklaususi knyga, kuri į šią studiją neįtraukta, tad palinkėjo abiems autoriams tęsti pradėtą darbą…
Irena Andrukaitienė perskaitė Lietuvos istoriko, archeografo, habilituoto daktaro, profesoriaus Antano Tylos atsiliepimus apie „dienos šviesą išvydusį poligrafinės kultūros ir estetikos leidinį, kuriame atsispindi poeto sąlytis su knyga įvairiais gyvenimo laikotarpiais“.
Po bene porą valandų trūkusių diskusijų apie pristatomą studiją, apie abiejų lygiaverčių autorių tarpusavio ginčus, apie „iečių kryžiavimą“, dokumentų ieškojimą archyvuose ir bibliotekose, autoriai sulaukė daugybės sveikinimų, linkėjimų ir padėkų.
Poetas, matematikas, kalbininkas, Seinų vyskupas A. Baranauskas ne tik kalbėjo ir rašė penkiomis kalbomis, bet ir grojo daugybe instrumentų – gitara, smuiku, armonika, akordeonu, klavesinu. Anykščių muzikos mokyklos mokinio Nedo Raugalės (gitara) ir mokytojų Linos Sutkienės (smuikas) bei Justino Kanaporio (gitara ir akordeonas) atliekami kūriniai paįvairino renginį, leido šiek tiek atsipalaiduoti nuo įtemptų diskusijų.