Kodėl moterys myli batus
Plokščiapadžiai, aukštakulniai, bateliai, balerinos, sandalai, klumpės, platformos, pleištai, dirželiais, sagtimis, raišteliais, raišteliais, žvilgančiais pirštais – aš myliu batus, trokštu ir geidžiu jų.
Kai žiūriu į batus, kuriuos ketinu įsigyti, jaučiu, kaip plaka širdis, kai juos pirmą kartą apsiaunu, jaučiu džiaugsmo pliūpsnį. Žinau, kad man reikia batų, kaip žinau, kad man reikia valgyti ir kvėpuoti. Galbūt nemirčiau, jei visą likusį gyvenimą turėčiau avėti tuos pačius nuobodžius batus, bet kažkuri mano dalis sudžiūtų ir išnyktų. Kartais, kai galvoju apie daiktus, kuriuos griebčiau, jei mano namuose kiltų gaisras, pagalvoju apie savo batus.
Esu toli gražu ne vienintelė taip mananti moteris. Dauguma mūsų taip jaučiasi. Vidutiniškai viena moteris turi 20 porų batų. Daugelis jų turi daugiau.
Batų istorija
Batai buvo iškelti į vitrinas kaip Vatikano artefaktai. Jie buvo nuo nešiojamų iki laukinių – su spygliais, stiklu, plunksnomis, spygliais, žvyneliais, nėriniais. Atrodė, kad kiekviena pasaulyje esanti medžiaga kažkur vaizduojama ant kokio nors bato. Nors vieni dėl įvairių priežasčių mane traukė labiau nei kiti, negalėčiau išsirinkti mėgstamiausių, jei išsuktum man kulkšnį.
Seksas ir miestas“ suteikė leidimą moterims išlįsti iš spintos apie batus, nors manau, kad mūsų aistra kur kas gilesnė. Batų dydis retai keičiasi priklausomai nuo svorio ar amžiaus, o jei batų pora mums netinka, priešingai nei suknelė ar džinsai, mūsų savigarba nėra pažeidžiama.
Priešingai, puiki batų pora akimirksniu pakeičia mūsų nuotaiką į geresnę. Apsiavus aukštakulnius pailgėja mūsų figūra, pasikeičia laikysenos kreivė, o šis fizinis pokytis gali sukelti vidinį pasitikėjimo savimi ir seksualumo jausmą, kaip šypsena gali priversti mus pasijusti laimingais. Staiga tampame aukštesni, lieknesni ir dailesnių formų. Stiletai visa tai dar labiau išryškina.
Dauguma moterų pasakys, kad jos myli savo batus dėl to, kad jie leidžia joms jaustis. Ir daugelis moterų nori žaisti su batais taip, kaip nežaidžia su kitomis savo garderobo dalimis.
Pasak vienos iš kuratorių daktarės „jie yra intymus kūno pratęsimas ir, atrodo, daug ką pasako apie mūsų požiūrį, estetiką, seksualumą ir socialinį statusą“. Ji pridūrė, kad skulptūriškumas yra dar viena patrauklumo dalis. „Galbūt todėl, kad batai yra skulptūriški. Nenešiojami drabužiai tiesiog guli plokšti, negyvi. Tačiau batai, regis, turi autonomišką savybę, ir tai gali paaiškinti, kodėl mūsų manija batams, atrodo, pasiekė naujas aukštumas.“ Šioje parodoje eksponuojami batai iš tiesų labai panašūs į meną.
Batų pirkimas
Taip yra todėl, kad batų pirkimas veikia primityviausius mūsų instinktus, panašius į tuos, kuriuos jautė pirmieji mūsų protėviai: medžioklę, gaudynes, žudymą. Vien pagalvojus apie batų pirkimą, mano kūne ima plūsti adrenalinas. Kol pasiekiu savo mėgstamą batų parduotuvę, mano organizmas jau pereina prie dopamino, noradrenalino, oksitocino ir serotonino išsiskyrimo. Tai galinga medžiaga.
Tačiau, skirtingai nuo alkoholio ar kitų tą patį darančių medžiagų ar procesų, pasekmių būna nedaug; galbūt nedidelis kaltės jausmas, ginčas su sutuoktiniu ar sumažėjusi banko sąskaita – visa tai atrodo nereikšminga, palyginti su džiaugsmu, kurį jauti radęs nuostabią batų porą ir žinodamas, kad jie tau priklauso amžinai – sako batų ekspertai iš batukaitau.lt – beje ten galite nusipirkti stilingų batų už gerą kainą.
Avalynė yra pagrindas įvaizdžiui, kurį norime skleisti pasauliui. Juos dėvime kaip būdą pažaisti su savo tapatybės aspektais mažiau angažuotai nei bet kurį kitą matomą ženklą, pavyzdžiui, šukuoseną ar spalvą. Šią žinutę galime keisti kiekvieną dieną ar dažniau, jei norime.
Kai kuriuos iš demonstruojamų batų galima palyginti su spalvingomis paukščių plunksnomis – romantiško ar seksualinio prieinamumo ar imlumo ženklu. Pavyzdžiui, Louboutinas kuria batelius, kurie yra įžūliai seksualūs ir dažnai ekstremalūs, nesvarbu, ar tai būtų kulno ir skliauto aukštis, ar odos ir dirželių naudojimas, taip pat, žinoma, jo firminis raudonas padas, kuris, tikėtina, bus matomas tik tada, kai moteris parodys savo pėdos apačią. Tačiau ne visada galime suprasti, ką ir ar apskritai šis demonstravimas yra signalas, skirtas kitiems – tiek vyrams, tiek moterims. Kai kuriems jis iš tiesų gali būti toks.